Lasy Państwowe
Logo Encyklopedii Leśnej
M
Ilość znalezionych haseł: 896

Siedliskoznawstwo leśne

Mezoregion przyrodniczo-leśny Kotliny Kłodzkiej

(siedliskoznawstwo leśne), Mezoregion (VII.9) w granicach sudeckiej krainy przyrodniczo-leśnej. Kotlina zajmuje rozległy obszar, o pofałdowanej powierzchni, wzdłuż górnego i środkowego biegu Nysy Kłodzkiej i dolnych odcinków jej dopływów. Powierzchnia ogólna mezoregionu wynosi 560 km2, z czego lasy i ekosystemy seminaturalne zajmują 12%. Występuje mozaika krajobrazów naturalnych, którą tworzą krajobrazy krzemianowe i glinokrzemianowe erozyjne pogórzy, średniogórskie erozyjne regla dolnego oraz krajobrazy obniżeń denudacyjnych i kotlin w terenach wyżynnych i górskich, znacznie rzadziej – krajobrazy zalewowych den dolin – akumulacyjne. W części południowej (na południe od Kłodzka) dominującymi utworami geologicznymi są opoki, margle, mułowce, iłowce i piaskowce, rzadziej wapienie, opoki z czertami, fosforyty z okresu kredy. W części północnej przeważają permskie zlepieńce, piaskowce arkozowe, mułowce i iłowce oraz karbońskie zlepieńce, piaskowce, mułowce i iłowce. Dolinę Nysy Kłodzkiej wypełniają holoceńskie piaski, żwiry, mady rzeczne, torfy i namuły. W okolicach Domaszkowa powstał taras rzeczny utworzony z plejstoceńskich piasków, żwirów i mułków rzecznych, głównie - zlodowacenia środkowopolskiego, po części – zlodowacenia północnopolskiego. Dominuje krajobraz roślinny grądowy w wariancie podgórskim. Znacznie mniejsze powierzchnie zajmuje krajobraz grądów i buczyn górskich, a niewielkie – reglowych buczyn górskich. Lesistość wynosi 12%. Lasy tworzą małe kompleksy, zajmują około 67 km2, z czego 92% jest w zarządzie RDLP we Wrocławiu (nadleśnictwa: Jugów – cz. centralna, Bardo Śląskie – cz. płd.-zach., Bystrzyca Kłodzka – cz. centralna, Międzylesie – cz. centralna, i Zdroje – cz. wsch.). W Lasach Państwowych dominują siedliska LMG - 49%, LG - 29% oraz jest także 10% LMwyż. Głównym gatunkiem panującym w drzewostanach jest świerk, który zajmuje 71% pow. Średni wiek drzewostanów wynosi 73 lata, a miąższość na 1/ha 302 m3. Lasy ochronne zajmują 98% pow.

Zobacz więcej...

Siedliskoznawstwo leśne

Mezoregion przyrodniczo-leśny Kotliny Oświęcimskiej

(siedliskoznawstwo leśne), Mezoregion (VI.17) w granicach małpolskiej krainy przyrodniczo-leśnej; o powierzchni ogólnej 1978 km2, z czego lasy i ekosystemy seminaturalne zajmują 17%. Najwięcej jest krajobrazów naturalnych zalewowych den dolin – akumulacyjnych. Nieliczne są krajobrazy peryglacjalne równinne i faliste, rzadko wzgórzowe, a także krajobrazy wyżyn i niskich gór: lessowe eoliczne wysoczyzn słabo rozciętych oraz krzemianowe i glinokrzemianowe erozyjne pogórzy. Pod względem geologicznym dominują lessy, rzadko pyły lessopodobne. W dolinie Wisły i jej dopływów występują holoceńskie piaski, żwiry, mady rzeczne, torfy i namuły z niewielkimi powierzchniami plejstoceńskich piasków, żwirów i mułków rzecznych zlodowacenia północnopolskiego, tworzących wyższe tarasy. W okolicach miejscowości Kobiór znajdują się niewielkie powierzchnie plejstoceńskich iłów, mułków i piasków zastoiskowych zlodowacenia środkowopolskiego. Wzdłuż Wisły rozciągają się krajobrazy roślinne łęgów jesionowo-wiązowych – zajmują one największą część mezoregionu. Wyspowo pojawiają się, głównie w centrum mezoregionu, krajobrazy grądów i ubogich dąbrów podgórskich oraz krajobraz grądowy w wariancie podgórskim w wariancie z udziałem ubogich dąbrów, a ponadto w części północnej – krajobraz ubogich dąbrów środkowoeuropejskich i grądów. Lesistość mezoregionu jest mała i wynosi 16%. Lasy tworzą małe i średnie kompleksy; największy z nich to Lasy Pszczyńskie, występujące w części północno-zachodniej mezoregionu, na północ od Pszczyny. Lasy zajmują około 325 km2, z czego 85% jest w zarządzie RDLP w Katowicach (nadleśnictwa: Rybnik – cz. płd.-wsch., Kobiór – cz. płd., Chrzanów – cz. płd., Andrychów – cz. płn., Bielsko – cz. płn., i Ustroń – cz. płn.) oraz RDLP w Krakowie (nadleśnictwa: Krzeszowice – cz. płd., Myślenice – cz. płn., i Niepołomice – cz. płd.-zach.). W Lasach Państwowych dominują siedliska LMw 36% oraz jest 16% BMśw i 14% LMśw. Gatunkiem panującym w drzewostanach jest sosna, która zajmuje 67%; dąb zajmuje 10%, a olsza 6%. Średni wiek drzewostanów wynosi 64 lata, a miąższość na 1/ha 211 m3. Lasy ochronne zajmują 97% pow.

Zobacz więcej...

Siedliskoznawstwo leśne

Mezoregion przyrodniczo-leśny Kotliny Śremskiej

(siedliskoznawstwo leśne), Mezoregion (III.29) w granicach wielkopolsko-pomorskiej krainy przyrodniczo-leśnej o powierzchni ogólnej 577 km2, z czego lasy i ekosystemy seminaturalne zajmują 37%. Występują krajobrazy naturalne zalewowych den dolin – akumulacyjne, oraz tarasów nadzalewowych – akumulacyjne. W granicach mezoregionu znajduje się szerokie dno doliny Warty, wypełnione holoceńskimi piaskami, żwirami, madami rzecznymi, torfami i namułami. Nieco mniej liczne są utwory plejstoceńskie zlodowacenia północnopolskiego, wśród których najwięcej jest piasków, żwirów i mułków rzecznych, a znacznie mniej piasków i żwirów sandrowych. Piaski eoliczne, lokalnie w wydmach, występują wyspowo; większa ich powierzchnia znajduje się w rejonie Mosiny. Dominuje krajobraz roślinny łęgów wierzbowo-topolowych. Znacznie mniejsze powierzchnie zajmuje krajobraz borów, borów mieszanych i grądów, a krajobrazy śródlądowych borów sosnowych i borów mieszanych oraz borów mieszanych i grądów w odmianie wielkopolsko-kujawskiej występują sporadycznie. Lesistość jest średnia i wynosi 34%. Lasy tworzą średnie i małe kompleksy. Większe z nich znalazły się w granicach parków krajobrazowych: Rogalińskiego – na zachodzie, i Żerkowsko-Czeszewskiego – na wschodzie. Lasy zajmują około 198 km2, z czego 86% jest w zarządzie RDLP w Poznaniu (nadleśnictwa: Konstantynowo – cz. płd.-wsch., Babki – cz. płd., Jarocin – cz. centralna, oraz Piaski – cz. płn.). W Lasach Państwowych dominują siedliska BMśw 36%, Bśw 17% i LMśw 14%, ponadto jest 10% siedlisk Lł i 13% siedlisk LMw i Lw łącznie. Gatunkiem panującym w drzewostanach jest sosna, która zajmuje 72%. Ponadto dąb stanowi 12%, a olsza 6. Średni wiek drzewostanów wynosi 62 lata, a miąższość na 1/ha 206 m3. Lasy ochronne zajmują 94% pow.

Zobacz więcej...

Siedliskoznawstwo leśne

Mezoregion przyrodniczo-leśny Kotliny Toruńsko-Płockiej

(siedliskoznawstwo leśne), Mezoregion (III.19) w granicach wielkopolsko-pomorskiej krainy przyrodniczo-leśnej o powierzchni ogólnej wynosi 2917 km2, z czego lasy i ekosystemy seminaturalne zajmują 52%. Dominują krajobrazy naturalne tarasów nadzalewowych – akumulacyjne, rzadziej zalewowych den dolin – akumulacyjne. Wśród nich występują niewielkie powierzchnie krajobrazów eolicznych pagórkowatych. Mezoregion obejmuje pradolinę Wisły – od Płocka po okolice Nakła, którą wypełniają utwory plejstoceńskie – piaski, żwiry i mułki rzeczne zlodowacenia północnopolskiego. W dolinie Wisły oraz w rejonie Kanału Bydgoskiego i Kanału Noteckiego zalegają holoceńskie piaski, żwiry, mady rzeczne, torfy i namuły. Wyraźnie górują na tym terenie wały wydmowe – duże płaty piasków eolicznych, lokalnie w wydmach (porośnięte głównie drzewostanami sosnowymi - Puszcza Bydgoska i Lasy Gostynińsko-Włocławskie). Krajobraz roślinny śródlądowych borów sosnowych i borów mieszanych w odmianie północnomazowiecko-kurpiowskiej zajmuje duże powierzchnie w centrum mezoregionu. Przy granicy północno-wschodniej występują krajobrazy śródlądowych borów sosnowych i borów mieszanych w odmianie północnomazowiecko-kurpiowskiej w podwariancie z dużym udziałem łęgów jesionowo-olszowych i olsów. Niewielkie powierzchnie krajobrazu łęgów jesionowo-wiązowych występują wzdłuż Wisły, a łęgów jesionowo-olszowych – wzdłuż Noteci. Lesistość jest duża i wynosi 48%. Lasy tworzą rozległe kompleksy; zajmują prawie 1404 km2, z czego 90% jest w zarządzie RDLP w Toruniu (nadleśnictwa: Żołędowo – cz. płd., Bydgoszcz, Toruń – cz. płd., Dobrzejewice – cz. zach., Włocławek – cz. wsch., Gniewkowo – cz. płn., Cierpiszewo, Solec Kujawski – cz. płn., i Szubin – cz. wsch.) i RDLP w Łodzi (nadleśnictwa: Gostynin – cz. płn., Płock – cz. płd.-zach., i Łąck – cz. płn.). W Lasach Państwowych dominują siedliska Bśw 60% i BMśw 26%. Gatunkiem panującym w drzewostanach jest sosna, która zajmuje 93%. Średni wiek drzewostanów wynosi 60 lat, a miąższość na 1/ha 203 m3. Lasy ochronne zajmują 82% pow.

Zobacz więcej...

Siedliskoznawstwo leśne

Mezoregion przyrodniczo-leśny Kotliny Żmigrodzkiej, Milickiej i Grabowskiej

(siedliskoznawstwo leśne), Mezoregion (III.35) w granicach wielkopolsko-pomorskiej krainy przyrodniczo-leśnej o powierzchni ogólnej 3 107 km2, w tym obszary leśne i seminaturalne zajmują 34%. Krajobraz naturalny tworzy mozaikę krajobrazów peryglacjalnych równinnych i falistych oraz fluwioglacjalnych równinnych i falistych z krajobrazami zalewowych den dolin – akumulacyjnymi. Mezoregion jest rozległym obniżeniem obejmującym trzy kotliny. Kotlina Żmigrodzka wypełniona jest głównie holoceńskimi utworami geologicznymi – piaskami, żwirami, madami rzecznymi, torfami i namułami oraz plejstoceńskimi piaskami, żwirami i mułkami rzecznymi, tworzącymi wyższy taras rzeczny. Kotlina Milicka, przez którą przepływa Barycz, jest podobna do Żmigrodzkiej w części zachodniej, natomiast we wschodniej ma duży taras piasków i żwirów sandrowych. W Kotlinie Grabowskiej przeważają piaski i żwiry sandrowe zlodowacenia środkowopolskiego oraz występują holoceńskie piaski, żwiry, mady rzeczne, torfy i namuły, wypełniające m.in. dolinę Prosny. Ogólnie najwięcej jest utworów zlodowacenia środkowopolskiego, głównie piasków i żwirów sandrowych, natomiast rzadko występują gliny zwałowe, piaski i żwiry lodowcowe – tylko niewielkie powierzchnie w Kotlinie Grabowskiej. Tarasy rzeczne zalewowe utworzone są z holoceńskich piasków, żwirów, mad rzecznych, torfów i namułów, natomiast nadzalewowe – z plejstoceńskich piasków, żwirów i mułków rzecznych zlodowacenia północnopolskiego. Dominuje krajobraz roślinny śródlądowych borów sosnowych i borów mieszanych w odmianie wielkopolsko-łużyckiej w podwariancie z dużym udziałem łęgów jesionowo-olszowych i olsów. Nie-wielkie powierzchnie w części zachodniej obszaru zajmuje krajobraz grądowy w wariancie z udziałem buczyn w podwariancie z dużym udziałem łęgów jesionowo-olszowych i olsów. Przy północnej granicy mezoregionu występuje niewielka powierzchnia krajobrazu ubogich dąbrów środkowoeuropejskich i grądów. Lesistość jest średnia i wynosi 31%. Lasy tworzą średnie i duże kompleksy, zajmując łącznie około 980 km2, z czego 87% jest w zarządzie RDLP w Poznaniu (nadleśnictwa: Góra Śląska – cz. płd.-wsch., Piaski – cz. płd., Antonin, Taczanów – cz. płd., Przedborów – bez cz. centralnej, Kalisz – cz. płd.), RDLP we Wrocławiu (nadleśnictwa: Wołów – część płn.-wsch., Żmigród, Oborniki Śląskie – cz. płn., Milicz – cz. centralna, Oleśnica Śląska – cz. płn.) oraz RDLP w Łodzi (Nadleśnictwo Złoczew – cz. zach.). W Lasach Państwowych dominują siedliska Bśw 29% i BMśw 23% oraz siedliska BMw i LMw, które łącznie stanowią 25%. Gatunkiem panującym w drzewostanach jest sosna, która zajmuje 82%, natomiast dąb 6% i olsza 6%. Średni wiek drzewostanów wynosi 56 lat, a miąższość na 1/ha 225 m3. Lasy ochronne zajmują 46% pow.

Zobacz więcej...

Siedliskoznawstwo leśne

Mezoregion przyrodniczo-leśny Krotoszyński

(siedliskoznawstwo leśne), Mezoregion (III.32) w granicach wielkopolsko-pomorskiej krainy przyrodniczo-leśnej o powierzchni ogólnej 4173 km2, z czego lasy i ekosystemy seminaturalne zajmują 15%. Przeważają krajobrazy naturalne peryglacjalne równinne i faliste. Na znacznie mniejszych powierzchniach występują krajobrazy zalewowych den dolin – akumulacyjne, oraz tarasów nadzalewowych – akumulacyjne. Mezoregion stanowi płaską, rozległą wysoczyznę morenową. Zdecydowanie dominują plejstoceńskie utwory geologiczne zlodowacenia środkowopolskiego, głównie gliny zwałowe, piaski i żwiry lodowcowe miejscami w morenach czołowych. Niewielkie powierzchnie są zajęte przez piaski i żwiry sandrowe, zwykle tworzące wyższe tarasy małych dolin rzecznych, które wypełnione są holoceńskimi piaskami, żwirami, madami rzecznymi, torfami i namułami. Na południowy-zachód od Krotoszyna, wzdłuż rzeki Orli i jej dopływów, znajduje się większy obszar utworów holoceńskich oraz piasków, żwirów i mułków rzecznych zlodowacenia północnopolskiego. Przeważa krajobraz roślinny grądowy z udziałem borów mieszanych i z dużym udziałem łęgów jesionowo-wiązowych. Małe obszary krajobrazów ubogich dąbrów środkowoeuropejskich i grądów znajdują się w części południowej i południowo-wschodniej mezoregionu, krajobrazu grądowego w wariancie typowym – w części wschodniej, a śródlądowych borów sosnowych i borów mieszanych w odmianie wielkopolsko-łużyckiej – na północy mezoregionu. W mezoregionie znajduje się zwarty kompleks drzewostanów dębowych, jeden z największych w Polsce. Lesistość mezoregionu jest mała i wynosi 14%. Lasy tworzą małe i średnie kompleksy; największy z nich znajduje się w części środkowej, na północ od Krotoszyna. Łącznie lasy zajmują około 603 km2, z czego 92% jest w zarządzie RDLP w Poznaniu (nadleśnictwa: Góra Śląska – cz. płn.-wsch., Karczma Borowa – cz. płd.-wsch., Piaski – cz. centralna, Jaro-cin – cz. płd., Taczanów – bez cz. płd., Grodziec – cz. płd., Kalisz – cz. zach., Krotoszyn) oraz RDLP we Wrocławiu (Nadleśnictwo Milicz – cz. płn.). W Lasach Państwowych dominują siedliska Lśw 32%, LMśw 24% i BMśw 23%. Siedliska LMw i Lw stanowią łącznie 9%. Gatunkami panującymi w drzewostanach są sosna, która zajmuje 56% i dąb 30%. Średni wiek drzewostanów wynosi 68 lat, a miąższość na 1/ha 254 m3. Lasy ochronne zajmują 65% pow.

Zobacz więcej...

Siedliskoznawstwo leśne

Mezoregion przyrodniczo-leśny Lasów Lublinieckich

(siedliskoznawstwo leśne), Mezoregion (V.20) w granicach śląskiej krainy przyrodniczo-leśnej; o powierzchni ogólnej 843 km2, z czego lasy i ekosystemy seminaturalne zajmują 76%. Dominują krajobrazy naturalne peryglacjalne równinne i faliste, rzadziej fluwioglacjalne równinne i faliste. Niewiele jest krajobrazów zalewowych den dolin – akumulacyjnych. Pod względem geologicznym mezoregion obejmuje dużą równinę, przez którą przepływa Mała Panew, wypełnioną plejstoceńskimi piaskami, żwirami i mułkami rzecznymi zlodowacenia północnopolskiego. Wyspowo występują plejstoceńskie gliny zwałowe, piaski i żwiry lodowcowe zlodowacenia środkowopolskiego oraz piaski eoliczne, lokalnie w wydmach. W części północnej oraz południowej mezoregionu znajdują się niewielkie powierzchnie piasków i żwirów sandrowych zlodowacenia środkowopolskiego. Tarasy zalewowe występujących na tym terenie rzek tworzą holoceńskie piaski, żwiry, mady rzeczne, torfy i namuły. Krajobrazem roślinnym tego terenu są śródlądowe bory sosnowe i bory mieszane w odmianie górnośląskiej. Ponadto spotyka się nieduże powierzchnie krajobrazów ubogich dąbrów środkowoeuropejskich i grądów – w części północnej, wyżynnych buczyn i grądów w odmianie górnośląskiej – przy północno-wschodniej granicy mezoregionu, oraz borów, borów mieszanych i grądów – przy granicy południowo-zachodniej. Lesistość mezoregionu jest jedna z najwyższych w kraju - wynosi 70%. Lasy tworzą rozległe kompleksy; zajmują około 587 km2, z czego 94% jest w zarządzie RDLP w Katowicach (nadleśnictwa: Lubliniec – cz. płd., Koszęcin – cz. płd., Świerklaniec – bez cz. płd., Brynek – cz. płn., i Zawadzkie – cz. płn.-wsch.). W Lasach Państwowych dominują siedliska BMw - 36%, BMśw - 20% i Bśw - 19%. Gatunkiem panującym w drzewostanach jest sosna, która zajmuje 92% pow. Średni wiek drzewostanów wynosi 59 lat, a miąższość na 1/ha 204 m3.

Zobacz więcej...

Siedliskoznawstwo leśne

Mezoregion przyrodniczo-leśny Lasów Raciborskich

(siedliskoznawstwo leśne), Mezoregion (V.22) w granicach śląskiej krainy przyrodniczo-leśnej; o powierzchni ogólnej 679 km2, z czego lasy i ekosystemy seminaturalne zajmują 64%. Dominują krajobrazy naturalne peryglacjalne równinne i faliste. Niewiele jest krajobrazów zalewowych den dolin – akumulacyjnych. W części wschodniej mezoregionu najliczniej występują plejstoceńskie utwory geologiczne – gliny zwałowe, piaski i żwiry lodowcowe zlodowacenia środkowopolskiego, które wraz z sąsiadującymi z nimi od zachodu powierzchniami piasków i żwirów sandrowych zdecydowanie dominują na tym obszarze. Na terenach graniczących z tarasem zalewowym Odry, znajdujących się w zachodniej części mezoregionu, występują plejstoceńskie piaski, żwiry i mułki rzeczne zlodowacenia północnopolskiego. W okolicy Kuźni Raciborskiej, nad rzeką Rudą, zaznacza się duża powierzchnia piasków eolicznych, lokalnie w wydmach (teren lasów Raciborskich). Holoceńskie piaski, żwiry, mady rzeczne, torfy i namuły wypełniają tarasy zalewowe rzek – dopływów Odry. Przeważa krajobraz roślinny ubogich dąbrów środkowoeuropejskich i grądów. Niewielkie powierzchnie krajobrazu grądów i buczyn pomorskich w odmianie śląsko-wielkopolskiej występują w części północnej, a krajobrazu grądowego w wariancie z udziałem ubogich dąbrów – w części wschodniej mezoregionu. Lesistość wynosi 59%. Lasy tworzą kompleksy o różnej wielkości, średnie i duże są w części południowej. Lasy zajmują około 401 km2, z czego 94% jest w zarządzie RDLP w Katowicach (nadleśnictwa: Strzelce Opolskie – cz. płd.-zach., Rudziniec – cz. płd.-zach., Rybnik – cz. płn.-wsch., Rudy Raciborkie – cz. wsch., i Kędzierzyn – cz. wsch.). W Lasach Państwowych dominują siedliska BMśw - 34% i LMśw - 25% oraz jest 18% BMw i 9% LMw. Gatunkiem panującym w drzewostanach jest sosna, która zajmuje 73% pow.. Średni wiek drzewostanów wynosi 51 lat, a miąższość na 1/ha 173 m3. Lasy ochronne zajmują 100% pow

Zobacz więcej...

Siedliskoznawstwo leśne

Mezoregion przyrodniczo-leśny Legnicki

(siedliskoznawstwo leśne), Mezoregion (V.5) w granicach śląskiej krainy przyrodniczo-leśnej; o powierzchni ogólnej 770 km2, z czego lasy i ekosystemy seminaturalne zajmują 13%. Na tym terenie przeważają krajobrazy naturalne peryglacjalne rów-ninne i faliste, rzadko fluwioglacjalne równinne i faliste. Na niewielkich powierzchniach są krajobrazy zalewowych den dolin – akumulacyjne. Teren objęty był zlodowaceniem odry, a mozaikę utworów geologicznych tworzą głównie utwory plejstoceńskie zlodowacenia środkowopolskiego: piaski i żwiry sandrowe, gliny zwałowe, piaski i żwiry lodowcowe, piaski, żwiry i mułki rzeczne, a także lessy. Holoceńskie piaski, żwiry, mady rzeczne, torfy i namuły występują na tarasach zalewowych rzek, w tym – Kaczawy, Czarnej Wody i Nysy Szalonej. Na tarasach nadzalewowych (większe powierzchnie w okolicach Legnicy) zalegają plejstoceńskie piaski, żwiry i mułki rzeczne zlodowacenia północnopolskiego oraz środkowopolskiego. W południowej części znajdują się niewielkie powierzchnie iłów, mułków, piasków, żwirów z węglem brunatnym z okresu neogenu. Prawie na całym terenie występuje krajobraz roślinny grądowy w wariancie typowym. W części północno-wschodniej zaznaczają się niewielkie powierzchnie krajobrazu ubogich dąbrów środkowoeuropejskich i grądów. Lesistość mezoregionu jest bardzo mała i wynosi 9%. Lasy tworzą małe i średnie kompleksy; największe z nich występują w północnej części, pomiędzy Legnicą a Lubinem. Lasy zajmują około 70 km2, z czego 68% jest w zarządzie RDLP we Wrocławiu (nadleśnictwa: Złotoryja – cz. wsch., Legnica – bez cz. płn. i wsch., oraz Jawor – cz. płn.). W Lasach Państwowych dominują siedliska LMśw - 27% i BMśw - 21%; a siedliska Lwyż stanowią 11%. Gatunkami panującymi w drzewostanach najczęściej są sosna, która zajmuje 47% pow. i dąb - 32%. Średni wiek drzewostanów wynosi 71 lat, a miąższość na 1/ha 262 m3. Lasy ochronne zajmują 94% pow.

Zobacz więcej...

Siedliskoznawstwo leśne

Mezoregion przyrodniczo-leśny Łysogórski

(siedliskoznawstwo leśne), Mezoregion (VI.24) w granicach małpolskiej krainy przyrodniczo-leśnej; o powierzchni ogólnej 2421 km2, z czego lasy i ekosystemy seminaturalne zajmują 34%. Dominują krajobrazy naturalne wyżyn i niskich gór, głównie krzemianowe i glinokrzemianowe erozyjne pogórzy, rzadziej węglanowe i gipsowe erozyjne zwartych masywów ze skałami. Bardzo nieliczne są krajobrazy peryglacjalne równinne i faliste. Mezoregion obejmuje południową część gór Świętokrzyskich, z najwyższym pasmem – Łysogór (Łysica 611 m n.p.m.). Charakterystyczne są na tym terenie strome stoki, skałki oraz gołoborza. Budowa geologiczna ma układ mozaikowy. W części zachodniej i południowo-zachodniej nieznacznie dominują utwory jurajskie, głównie wapienie, margle, iłowce, mułowce, dolomity i piaskowce glaukonitowe. Na pozostałym obszarze występują utwory triasowe z przewagą piaskowców, margli, zlepieńców, iłowców i rudy żelaza; dewońskie z przewagą dolomitów, wapieni, margli, mułowców, piaskowców i iłowców oraz kambryjskie iłowce, mułowce, szaroglazy, tufity, piaskowce i kwarcyty z wkładkami łupków – tworzące często goloborza. Wśród nich znajdują się plejstoceńskie gliny zwałowe, piaski i żwiry lodowcowe zlodowacenia południowopolskiego, rzadziej środkowopolskiego oraz lessy. W nielicznych dolinach rzecznych występują holoceńskie piaski, żwiry, mady rzeczne, torfy i namuły. Niemal na całym terenie mezoregionu występuje krajobraz roślinny wyżynnych buczyn i grądów w odmianie świętokrzysko-roztoczańskiej. Miejscami można także spotkać krajobrazy borów mieszanych i jedlin (głównie w części zachodniej), dąbrów świetlistych i grądów, a sporadycznie - także krajobraz grądowy w wariancie z udziałem świetlistych dąbrów. Lesistość mezoregionu jest średnia i wynosi 31%. Lasy tworzą średnie i małe kompleksy; największe z nich znajdują się na południowy wschód od Kielc. Lasy zajmują około 759 km2, z czego 65% jest w zarządzie RDLP w Łodzi (nadleśnictwo Przedbórz – cz. centralna) oraz RDLP w Radomiu (nadleśnictwa: Ruda Malaniecka – cz. płd., Zagnańsk – cz. płd., Łagów – cz. centralna, Staszów – cz. płn.-zach., Jędrzejów – cz. płn.-wsch., Kielce, Włoszczowa – cz. płn.). W Lasach Państwowych dominują siedliska LMwyż 25% i Lwyż 19%; siedliska Bśw stanowią 9%, BMśw 9% oraz LG 8%. Gatunkiem panującym w drzewostanach jest sosna, która zajmuje 57%; natomiast jodła zajmuje 20% i buk 10%. Średni wiek drzewostanów wynosi 72 lat, a miąższość na 1/ha 257 m3. Lasy ochronne zajmują 80% pow. W granicach mezoregionu znajduje się Świętokrzyski Narodowy o pow. 7626 ha, w tym 7222 ha (95%) lasów.

Zobacz więcej...

Siedliskoznawstwo leśne

Mezoregion przyrodniczo-leśny Masywu Śnieżnika

(siedliskoznawstwo leśne), Mezoregion  (VII.11) w granicach sudeckiej krainy przyrodniczo-leśnej; o powierzchni ogólnej 477 km2, z czego lasy i ekosystemy seminaturalne zajmują 62%. Przeważają krajobrazy naturalne średniogórskie erozyjne regla dolnego. Bardzo rzadko występują krajobrazy obniżeń denudacyjnych i kotlin w terenach wyżynnych i górskich. Masyw Śnieżnika, o wysokości 1425 m n.p.m., odznacza się spłaszczonym szczytem, przechodzącym w kilka pasm o bardzo stromych zboczach. W najwyższych wzniesieniach występują utwory geologiczne z okresu kambru-ordowiku: ortognejsy, amfibolity, granitognejsy, granity. Tereny niżej położone są zbudowane z łupków krystalicznych, kwarcytów, amfibolitów i marmurów z okresu neoproterozoiku-ordowiku. W części północnej mezoregionu znajdują się Góry Złote, utworzone z karbońskich granodiorytów i granitów. Dominują krajobrazy roślinne grądów i buczyn górskich oraz reglowych buczyn górskich. Rzadko występuje krajobraz grądowy w wariancie podgórskim. Jest to jedyne miejsce występowania roślinnego pietra alpejskigo w Sudetach Wschodnich. Lesistość mezoregionu jest bardzo duża i wynosi 61%. Lasy tworzą rozległe kompleksy; zajmują około 290 km2, z czego 94% jest w zarządzie RDLP we Wrocławiu (nadleśnictwa: Bardo Śląskie – cz. płd.-wsch., Lądek Zdrój, Międzylesie – cz. wsch., i Bystrzyca Kłodzka – cz. wsch.). W Lasach Państwowych dominują siedliska LMG - 54%, LG - 19% i BMG 17% oraz jest 8% BG. Gatunkiem panującym w drzewostanach jest świerk, który zajmuje aż 81% pow.; natomiast buk 11%. Średni wiek drzewostanów wynosi 77 lat, a miąższość na 1/ha 306 m3. Lasy ochronne zajmują 34% pow.

Zobacz więcej...

Siedliskoznawstwo leśne

Mezoregion przyrodniczo-leśny Mińsko-Łukowski

(siedliskoznawstwo leśne), Mezoregion (IV.16) w granicach mazowiecko-podlaskiej krainy przyrodniczo-leśnej; o powierzchni ogólnej 1374 km2, z czego lasy i ekosystemy seminaturalne zajmują 27%. Dominują krajobrazy naturalne peryglacjalne równinne i faliste, bardzo rzadko wzgórzowe, a także, nieco rzadziej – fluwioglacjalne równinne i faliste. Mezoregion obejmuje część wysoczyzny morenowej, która znajdowała się w zasięgu zlodowacenia warty. Przeważąją, występujące w układzie mozaikowym, plejstoceńskie utwory geologiczne zlodowacenia środkowopolskiego – gliny zwałowe, piaski i żwiry lodowcowe, miejscami w morenach czołowych, oraz piaski i żwiry sandrowe. Niewielkie powierzchnie piasków eolicznych, lokalnie w wydmach, znajdują się głównie w części południowej mezoregionu. W dolinach rzecznych i zagłębieniach terenu występują holoceńskie piaski, żwiry, mady rzeczne, torfy i namuły. Dominuje, z przewagą w części północnej, krajobraz roślinny borów mieszanych i grądów w odmianie mazowiecko-podlaskiej. Mniejsze obszary są zajęte przez krajobrazy borów mieszanych, dąbrów świetlistych i grądów (głównie w części południowej), łęgów jesionowo-olszowych (w części centralnej) oraz borów, borów mieszanych i grądów (w części zachodniej). Na terenie mezoregionu jest naturalne stanowisko jodły, występującej tu wyspowo poza granicami zwartego zasięgu. Lesistość mezoregionu jest średnia i wynosi 25%. Lasy tworzą kompleksy o niewielkiej powierzchni; największy z nich – Lasy Łukowskie, z wyspowym występowaniem jodły – położony jest w części południowej. Lasy zajmują około 346 km2, z czego 48% jest w zarządzie RDLP w Warszawie (nadleśnictwa: Łochów – cz. płd.-wsch., Sokołów – cz. płd.-zach., Siedlce – cz. centralna, Łuków – cz. płn., oraz Mińsk – cz. wsch.). W Lasach Państwowych dominują siedliska BMśw 33 % oraz LMśw 17%, Bśw 16% i Lśw 13%. Gatunkiem panującym w drzewostanach jest sosna, która zajmuje 72%, dąb 11% i olsza 7%. Średni wiek drzewostanów wynosi 63 lat, a miąższość na 1/ha 232 m3. Lasy ochronne zajmują 47% pow.

Zobacz więcej...

Siedliskoznawstwo leśne

Mezoregion przyrodniczo-leśny Niecki Włoszczowskiej

(siedliskoznawstwo leśne), Mezoregion (VI.19) w granicach małpolskiej krainy przyrodniczo-leśnej; o powierzchni ogólnej 1912 km2, z czego lasy i ekosystemy seminaturalne zajmują 41%. Przeważają krajobrazy naturalne peryglacjalne równinne i faliste. Niewiele jest krajobrazów zalewowych den dolin – akumulacyjnych, oraz krajobrazów wyżyn i niskich gór: węglanowych i gipsowych erozyjnych płaskowyży falistych. Dominują, z przewagą w części zachodniej, holoceńskie piaski, żwiry, mady rzeczne, torfy i namuły, wypełniające tarasy zalewowe dolin rzecznych i zagłębienia terenowe. Na wyższych tarasach, nadzalewowych występują plejstoceńskie piaski, żwiry i mułki rzeczne zlodowacenia północnopolskiego, rzadziej, głównie w środkowej - największej, częsci mezoregionu, zlodowacenia środkowopolskiego. Pozostałe utwory geologiczne tworzą mozaikę, na którą składają się plejstoceńskie piaski i żwiry sandrowe zlodowacenia środkowopolskiego, utwory z okresu kredy, głównie wapienie, kreda pisząca z krzemieniami, opoki, margle, wkładki piaskowców i gezy oraz mniej liczne, piaski eoliczne, lokalnie w wydmach. W południowo-wschodniej części mezoregionu znajdują się niewielkie powierzchnie plejstoceńskich glin zwałowych, piasków i żwirów lodowcowych zlodowacenia środkowopolskiego oraz południowopolskiego. Krajobrazy roślinne występują w postaci mozaiki. Tworzą ją: krajobraz śródlądowych borów sosnowych i borów mieszanych w odmianie małopolskiej w podwariancie z dużym udziałem łęgów jesionowo-olszowych i olsów, krajobraz borów mieszanych i grądów w odmianie małopolskiej w podwariancie z dużym udziałem łęgów jesionowo-olszowych i olsów, krajobraz borów mieszanych i grądów w odmianie małopolskiej, krajobraz borów, borów mieszanych i grądów oraz krajobraz borów mieszanych, dąbrów świetlistych i grądów. Lesistość średnia i wynosi 37%. Lasy zajmują około 717 km2, z czego 64% jest w zarządzie RDLP w Katowicach (nadleśnictwa: Gidle – cz. wsch., Koniecpol – cz. płn., i Złoty Potok – cz. płn.-wsch.), RDLP w Radomiu (nadleśnictwa: Włoszczowa – bez cz. płn.-wsch., i Jędrzejów - cz. płn.) oraz RDLP w Łodzi (nadleśnictwa: Radomsko – cz. płd.-wsch., i Przedbórz – cz. płd.). W Lasach Państwowych dominują siedliska Bsw 32%, BMśw 21% i BMw 18%. Gatunkiem panującym w drzewostanach jest sosna, która zajmuje 86%. Średni wiek drzewostanów wynosi 58 lat, a miąższość na 1/ha 222 m3. Lasy ochronne zajmują 48% pow. W granicach mezoregionu znajduje się Ojcowski Park Narodowy o pow. 2146 ha, w tym 1529 ha (71%) lasów.

Zobacz więcej...
Kontakt

Szybki kontakt