Lasy Państwowe
Logo Encyklopedii Leśnej

Mezoregion przyrodniczo-leśny Mińsko-Łukowski

(siedliskoznawstwo leśne), Mezoregion (IV.16) w granicach mazowiecko-podlaskiej krainy przyrodniczo-leśnej; o powierzchni ogólnej 1374 km2, z czego lasy i ekosystemy seminaturalne zajmują 27%. Dominują krajobrazy naturalne peryglacjalne równinne i faliste, bardzo rzadko wzgórzowe, a także, nieco rzadziej – fluwioglacjalne równinne i faliste. Mezoregion obejmuje część wysoczyzny morenowej, która znajdowała się w zasięgu zlodowacenia warty. Przeważąją, występujące w układzie mozaikowym, plejstoceńskie utwory geologiczne zlodowacenia środkowopolskiego – gliny zwałowe, piaski i żwiry lodowcowe, miejscami w morenach czołowych, oraz piaski i żwiry sandrowe. Niewielkie powierzchnie piasków eolicznych, lokalnie w wydmach, znajdują się głównie w części południowej mezoregionu. W dolinach rzecznych i zagłębieniach terenu występują holoceńskie piaski, żwiry, mady rzeczne, torfy i namuły. Dominuje, z przewagą w części północnej, krajobraz roślinny borów mieszanych i grądów w odmianie mazowiecko-podlaskiej. Mniejsze obszary są zajęte przez krajobrazy borów mieszanych, dąbrów świetlistych i grądów (głównie w części południowej), łęgów jesionowo-olszowych (w części centralnej) oraz borów, borów mieszanych i grądów (w części zachodniej). Na terenie mezoregionu jest naturalne stanowisko jodły, występującej tu wyspowo poza granicami zwartego zasięgu.
Lesistość mezoregionu jest średnia i wynosi 25%. Lasy tworzą kompleksy o niewielkiej powierzchni; największy z nich – Lasy Łukowskie, z wyspowym występowaniem jodły – położony jest w części południowej. Lasy zajmują około 346 km2, z czego 48% jest w zarządzie RDLP w Warszawie (nadleśnictwa: Łochów – cz. płd.-wsch., Sokołów – cz. płd.-zach., Siedlce – cz. centralna, Łuków – cz. płn., oraz Mińsk – cz. wsch.). W Lasach Państwowych dominują siedliska BMśw 33 % oraz LMśw 17%, Bśw 16% i Lśw 13%. Gatunkiem panującym w drzewostanach jest sosna, która zajmuje 72%, dąb 11% i olsza 7%. Średni wiek drzewostanów wynosi 63 lat, a miąższość na 1/ha 232 m3. Lasy ochronne zajmują 47% pow.

ŹRÓDŁO (AUTOR)

Zielony R., Kliczkowska A., 2012: Regionalizacja przyrodniczo-leśna Polski 2010, CILP, Warszawa.

Publikacje powiązane tematycznie

Trampler T., Kliczkowska A., Dmyterko E., Sierpińska M.. 1990. Regionalizacja przyrodniczo-leśna na podstawach ekologiczno-fizjograficznych. PWRiL, Warszawa.
Kondracki J. 2001. Geografia regionalna Polski. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Kliczkowska A., Zielony R., i in. (Red.) 2004. Siedliskowe podstawy hodowli lasu. Załącznik do Zasad Hodowli Lasu. ORW LP w Bedoniu, Warszawa 2004.
Marks L., Ber A., Gogołek W., Piotrowska K. [red. ]. 2006. Mapa Geologiczna Polski 1:500 000. Warszawa : Min. Środ., PIG.

Zdjęcia

Rezerwat Jata w Lasach Łukowskich

Rysunki

Tabele

Mapy

Mezoregion przyrodniczo-leśny Mińsko-Łukowski

Filmy

Pliki

Indeks alfabetyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNY

Indeks tematyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNY



Zgłoś uwagę do hasła

Maksymalny rozmiar: 5MB
Kontakt

Szybki kontakt