Lasy Państwowe
Logo Encyklopedii Leśnej

Mezoregion przyrodniczo-leśny Obniżenia Nowosolskiego

(siedliskoznawstwo leśne), Mezoregion (III.27) w granicach wielkopolsko-pomorskiej krainy przyrodniczo-leśnej o powierzchni ogólnej 804 km2, z czego lasy i ekosystemy seminaturalne zajmują 54%. Dominują krajobrazy naturalne tarasów nadzalewowych – akumulacyjne, rzadziej zalewowych den dolin – akumulacyjne. Niewiele występuje krajobrazów nizinnych; spotyka się tylko małe powierzchnie krajobrazów glacjalnych pagórkowatych oraz fluwioglacjalnych równinnych i falistych. Mezoregion stanowi typową pradolinę o piaszczystym dnie. Rozmieszczenie utworów geologicznych jest mozaikowe. Najwięcej jest plejstoceńskich piasków, żwirów i mułków rzecznych zlodowacenia północnopolskiego. Zagłębienia terenu, dość liczne, wypełnione są holoceńskimi piaskami, żwirami, madami rzecznymi, torfami i namułami. Wyspowo zaznaczają się piaski eoliczne, lokalnie w wydmach, oraz piaski, żwiry i mułki neogenu. Niewielką powierzchnię zajmują gliny zwałowe, piaski i żwiry lodowcowe oraz piaski i żwiry sandrowe zlodowacenia środkowopolskiego. Przeważa krajobraz roślinny śródlądowych borów sosnowych i borów mieszanych w odmianie wielkopolsko-łużyckiej, zajmujący znaczne powierzchnie głównie w części zachodniej mezoregionu. Mniej jest krajobrazów śródlądowych borów sosnowych i borów mieszanych w odmianie wielkopolsko-łużyckiej w podwariancie z dużym udziałem łęgów jesionowo-olszowych i olsów, które przeważają w części wschodniej.
Lesistość jest bardzo duża i wynosi 52%. Lasy tworzą średnie i duże kompleksy o łącznej powierzchni 421 km2, z czego 96% jest w zarządzie RDLP w Zielonej Górze (nadleśnictwa: Gubin – cz. płd., Lubsko – cz. centralna, Krzystkowice – cz. centralna, oraz Nowa Sól – cz. płn.-zach.). W Lasach Państwowych dominują siedliska Bśw 59% i BMśw 18%. Gatunkiem panującym w drzewostanach jest sosna, która zajmuje 88%. Średni wiek drzewostanów wynosi 53 lata, a miąższość na 1/ha 178 m3. Lasy ochronne zajmują 29% pow.

ŹRÓDŁO (AUTOR)

Zielony R., Kliczkowska A., 2012: Regionalizacja przyrodniczo-leśna Polski 2010, CILP, Warszawa.

Publikacje powiązane tematycznie

Trampler T., Kliczkowska A., Dmyterko E., Sierpińska M.. 1990. Regionalizacja przyrodniczo-leśna na podstawach ekologiczno-fizjograficznych. PWRiL, Warszawa.
Kondracki J. 2001. Geografia regionalna Polski. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Kliczkowska A., Zielony R., i in. (Red.) 2004. Siedliskowe podstawy hodowli lasu. Załącznik do Zasad Hodowli Lasu. ORW LP w Bedoniu, Warszawa 2004.
Marks L., Ber A., Gogołek W., Piotrowska K. [red. ]. 2006. Mapa Geologiczna Polski 1:500 000. Warszawa : Min. Środ., PIG.

Zdjęcia

Rysunki

Tabele

Mapy

Mezoregion przyrodniczo-leśny Obniżenia Nowosolskiego

Filmy

Pliki

Indeks alfabetyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNY

Indeks tematyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNY



Zgłoś uwagę do hasła

Maksymalny rozmiar: 5MB
Kontakt

Szybki kontakt