Lasy Państwowe
Logo Encyklopedii Leśnej

Mezoregion przyrodniczo-leśny Pojezierza Iławskiego

(siedliskoznawstwo leśne), Mezoregion (I.24) w granicach Bałtyckiej krainy przyrodniczo-leśnej. Obejmuje teren pojezierzy o powierzchni ogólnej 4136 km2, z czego lasy i ekosystemy seminaturalne zajmują 21%. Jest to obszar o rzeźbie młodoglacjalnej, z licznymi wzgórzami i jeziorami. Kulminacja wysokości terenu – 197 m n.p.m., jest w gminie Morąg. Prawie wyłącznie występują krajobrazy naturalne glacjalne pagórkowate. Dominują utwory geologiczne zlodowacenia północnopolskiego, głównie plejstoceńskie gliny zwałowe, piaski i żwiry lodowcowe, miejscami w morenach czołowych, rzadziej piaski i mułki kemów. Mniej liczne są piaski i żwiry sandrowe (najczęściej porośnięte lasem). Na południowy zachód od Iławy występują niewielkie powierzchnie iłów, mułków i piasków zastoiskowych, a w okolicach jezior – holoceńskie piaski, żwiry, mady rzeczne, torfy i namuły. Lesistość wynosi 20%. Lasy tworzą małe i średnie kompleksy. Największe z nich znajdują się na północny wschód od Ornety i na południe od Kwidzynia. Lasy zajmują około 847 km2, z czego 96% jest w zarządzie RDLP w Gdańsku (Nadleśnictwo Kwidzyn – bez cz. zach) i RDLP w Toruniu (Nadleśnictwo – Jamy – cz. płn.) oraz RDLP w Olsztynie (nadleśnictwa: Iława – cz. płn.-zach., Susz – cz. płn., i płd.-zach., Dobrocin, Miłomłyn – cz. zach., Młynary – cz. płd., Orneta – cz. płd., Wichrowo cz. płn.-zach., i Kudypy – cz. płn.). W Lasach Państwowych dominują siedliska Lśw - 42% i LMśw - 27%. Najczęściej gatunkami panującymi w drzewostanach najczęściej są sosna, która zajmuje 46% pow. oraz buk - 16% i dąb - 13% pow. Średni wiek drzewostanów wynosi 61 lat, a miąższość na 1/ha 254 m3. Lasy ochronne zajmują 25% pow.

ŹRÓDŁO (AUTOR)

Zielony R., Kliczkowska A., 2012: Regionalizacja przyrodniczo-leśna Polski 2010, CILP, Warszawa.

Publikacje powiązane tematycznie

Trampler T., Kliczkowska A., Dmyterko E., Sierpińska M.. 1990. Regionalizacja przyrodniczo-leśna na podstawach ekologiczno-fizjograficznych. PWRiL, Warszawa.
Kondracki J. 2001. Geografia regionalna Polski. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Kliczkowska A., Zielony R., i in. (Red.) 2004. Siedliskowe podstawy hodowli lasu. Załącznik do Zasad Hodowli Lasu. ORW LP w Bedoniu, Warszawa 2004.
Marks L., Ber A., Gogołek W., Piotrowska K. [red. ]. 2006. Mapa Geologiczna Polski 1:500 000. Warszawa : Min. Środ., PIG.

Zdjęcia

Rysunki

Tabele

Mapy

Mezoregion przyrodniczo-leśny Pojezierza Iławskiego

Filmy

Pliki

Indeks alfabetyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNY

Indeks tematyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNY



Zgłoś uwagę do hasła

Maksymalny rozmiar: 5MB
Kontakt

Szybki kontakt