Lasy Państwowe
Logo Encyklopedii Leśnej

Mezoregion przyrodniczo-leśny Wyżyny Wschodniolubelskiej

(siedliskoznawstwo leśne), Mezoregion (VI.5) w granicach małpolskiej krainy przyrodniczo-leśnej; o powierzchni ogólnej 2133 km2, z czego lasy i ekosystemy seminaturalne zajmują 11%. Dominują krajobrazy wyżyn i niskich gór, głównie lessowe eoliczne wysoczyzn słabo rozciętych i silnie rozciętych oraz węglanowe i gipsowe erozyjne zwartych masywów ze skałami i płaskowyży falistych. Rzadko występują krajobrazy węglanowe i gipsowe erozyjne izolowanych połogich wzniesień. Nieduże powierzchnie zajmują krajobrazy zalewowych den dolin – akumulacyjne, i bardzo rzadko – krajobrazy obniżeń denudacyjnych i kotlin w terenach wyżynnych i górskich. Powierzchnię mezoregionu tworzą przede wszystkim utwory okresu kredy: wapienie, kreda pisząca z krzemieniami, opoki, margle, wkładki piaskowców i gezy. Na południowy wschód od Lublina, w kierunku Krzczonowa, występuje dość duży obszar utworów z okresu paleogenu: gezów, wapieni, opok, piasków i piaskowców glaukonitowych, margli, mułków i iłów. Na południowy zachód od Krasnegostawu znajduje się większa powierzchnia lessów i pyłów lessopodobnych. W dolinach rzek występują holoceńskie piaski, żwiry, mady rzeczne, torfy i namuły. Nieliczne wyższe tarasy rzeczne są zbudowane z plejstoceńskich piasków, żwirów i mułków rzecznych zlodowacenia północnopolskiego. W sąsiedztwie dolin rzecznych często występują gliny, piaski i gliny z rumoszami soliflukcyjno-deluwialnymi. Krajobraz roślinny jest dość jednolity – grądowy w wariancie z udziałem świetlistych dąbrów, a w części południowej – z niewielkimi powierzchniami krajobrazu dąbrów świetlistych i grądów.
Lesistość mezoregionu jest bardzo mała i wynosi 10%. Lasy, w postaci małych kompleksów, zajmują łącznie około 211 km2, z czego 55% jest w zarządzie RDLP w Lublinie (nadleśnictwa: Świdnik – cz. wsch., Krasnystaw – cz. zach., Zwierzyniec – cz. płn., i Kraśnik – cz. płd.-wsch.). W Lasach Państwowych dominują siedliska Lśw 57% i Lwyż 35%. Gatunkami panującymi w drzewostanach są dąb, który zajmuje 49% oraz sosna 40%. Średni wiek drzewostanów wynosi 71 lat, a miąższość na 1/ha 251 m3. Lasy ochronne zajmują 51% pow.

ŹRÓDŁO (AUTOR)

Zielony R., Kliczkowska A., 2012: Regionalizacja przyrodniczo-leśna Polski 2010, CILP, Warszawa.

Publikacje powiązane tematycznie

Trampler T., Kliczkowska A., Dmyterko E., Sierpińska M.. 1990. Regionalizacja przyrodniczo-leśna na podstawach ekologiczno-fizjograficznych. PWRiL, Warszawa.
Kondracki J. 2001. Geografia regionalna Polski. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Kliczkowska A., Zielony R., i in. (Red.) 2004. Siedliskowe podstawy hodowli lasu. Załącznik do Zasad Hodowli Lasu. ORW LP w Bedoniu, Warszawa 2004.
Marks L., Ber A., Gogołek W., Piotrowska K. [red. ]. 2006. Mapa Geologiczna Polski 1:500 000. Warszawa : Min. Środ., PIG.

Zdjęcia

Kozłówka muzeum

Rysunki

Tabele

Mapy

Mezoregion przyrodniczo-leśny Wyżyny Wschodniolubelskiej

Filmy

Pliki

Indeks alfabetyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNY

Indeks tematyczny:

POPRZEDNI NASTĘPNY



Zgłoś uwagę do hasła

Maksymalny rozmiar: 5MB
Kontakt

Szybki kontakt