Dział
Ochrona przyrody
Ilość znalezionych haseł: 548
(ochrona przyrody), ekosystemy oferują szereg podstawowych usług, które są kluczowe dla wykorzystania zasobów Ziemi w sposób zrównoważony. Należą do nich:
- usługi zaopatrywania – zasoby, które są bezpośrednio eksploatowane przez ludzi, takie jak żywność, woda, surowce naturalne, leki;
- usługi wspierające – procesy, które pośrednio pozwalają na eksploatację zasobów naturalnych, takie jak produkcja pierwotna, zapylanie;
- usługi regulacyjne – naturalne mechanizmy odpowiedzialne za regulację klimatu, cyrkulację substancji odżywczych i wody, regulacja liczebności organizmów, zapobieganie powodziom;
- usługi kulturowe – korzyści, jakie ludzie uzyskują ze środowiska naturalnego dla celów rekreacyjnych, kulturalnych i duchowych.
Zobacz więcej...
(ochrona przyrody), UTM (skrót od ang. Universal Transverse Mercator) to system siatki kilometrowej stosowany na mapach topograficznych w układzie odniesienia WGS84, jaki przyjął się szczególnie w badaniach zoologicznych. Jest to system globalny, pozwalający na wymianę informacji o rozmieszczeniu gatunków na świecie. Jednostki podstawowe siatki UTM to najczęściej kwadraty 10x10 km. Wchodzą one w skład dużych pól 100x100 km, oznakowanych dwuliterowym kodem, pisanym wielkimi literami. Kwadraty 10x10 km opisywane są kombinacją liter i cyfr np. XU08, gdzie pierwsza cyfra oznacza kolumnę, a druga wiersz w dużym polu. Dostosowanie siatki kwadratów do kształtu kuli ziemskiej ma miejsce co 6 stopni długości geograficznej (w Polsce na wysokości 18o i 24o E), w postaci dodatkowych klinów opisywanych literowo, podobnie jak duże pola, ale z mniejszą ilością kwadratów podstawowych. Dane można reprezentować również z większą dokładnością np. 1x1 km. Wówczas pole opisuje się kombinacją liter i 4 cyfr, jeśli pole będzie miało 100x100 m wówczas opisuje je 6 cyfr.
Zobacz więcej...
Użytkami ekologicznymi są zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej – naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, bagna, torfowiska, wydmy, płaty nieużytkowanej roślinności, starorzecza, wychodnie skalne, skarpy, kamieńce, siedliska przyrodnicze oraz stanowiska rzadkich lub chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów, ich ostoje oraz miejsca rozmnażania lub miejsca sezonowego przebywania.
Od 15 listopada 2008 roku użytki ekologiczne ustanawiane są wyłącznie w drodze uchwały rady gminy.
Według GUS (2019) na koniec 2018 roku było w Polsce 8206 użytków ekologicznych o łącznej powierzchni 54,8 tys. ha.
Zobacz więcej...
(ochrona przyrody), cykliczne, coroczne migracje płazów, związane głównie z rozrodem.
Szczególne nasilenie migracji płazów widoczne jest w okresie wiosennym i jesiennym kiedy podejmują one wędrówki rozrodcze lub przemieszczają się do miejsc zimowania. Płazy należą do gatunków o największej śmiertelności wśród migrujących zwierząt, szczególnie jeśli arterie komunikacyjne przecinają trasy ich wędrówek. Płazy są przywiązane do konkretnych zbiorników wodnych, w których przystępują do rozrodu. Migracje w celu rozrodu przybierają charakter masowy (np. żaba trawna lub ropucha szara) lub też rozproszony, a poszczególne osobniki w tym okresie potrafią pokonywać wielokilometrowe odcinki pomiędzy miejscami zimowania a miejscami rozrodu.
Drugie nasilenie migracji, chociaż bardziej rozproszone, przypada na okres jesienny, kiedy płazy przemieszczają się do miejsc zimowania. Trzecim newralgicznym okresem, jest moment opuszczania miejsc rozrodu przez młode osobniki po przeobrażeniu (dyspersja). Masowe wędrówki podejmują wówczas takie gatunki jak żaba trawna i moczarowa oraz ropuchy.
W miejscach masowej śmiertelności płazów stosuje się systemy przejść pod drogami, połączone z ogrodzeniami naprowadzającymi.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 »
Wszystkich stron: 37