Dział
Pielęgnowanie drzew
Ilość znalezionych haseł: 192
(arborystyka, pielęgnowanie drzew), cięcie drzew polega na usuwaniu fragmentów korony drzew, gałęzi i konarów, w celu uzyskania różnych efektów. Cięcie jest najczęściej wykonywanym zabiegiem w pielęgnowaniu drzew – prace te stanowią ponad 90% wszystkich czynności związanych z szeroko rozumianą pielęgnacją i utrzymaniem zieleni. Zasadniczą przyczyną prowadzenia tego rodzaju zabiegów jest osiągnięcie przez drzewa czy krzewy w wieku dojrzałym rozmiarów znacznie większych niż zakładane na etapie projektowania zadrzewienia. Prowadzi to do kolizji z infrastrukturą budowlaną czy komunikacyjną. Nadmiernie rozbudowane, wymagające cięcia korony drzew mogą być pochodną wielu czynników, np. rozwoju w trudnych warunkach przy braku odpowiedniej przestrzeni życiowej lub uszkodzenia mechanicznego pnia i konarów. Występowanie ukrytych wad drewna (ubytków wgłębnych zmniejszających wytrzymałość mechaniczną pnia) wymaga niejednokrotnie interwencji w koronie drzewa i odciążenia jej fragmentów. Biorąc pod uwagę podane wyżej przyczyny i cele projektowanych prac, ze względu na charakter i rozmiar wyróżnia się cięcia przyrodnicze i nieprzyrodnicze (techniczne). Podział taki jest w świetle ustawy z dnia 21 maja 2010 r. o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z dnia 5 lipca 2010 r. Nr 119, poz. 804) nieaktualny, jednak nadal funkcjonuje w praktyce konserwatorskiej.
Zobacz więcej...
(arborystyka, pielęgnowanie drzew), czynnikami wpływającymi na powstawanie wykrotów są: - ograniczony system korzeniowy (zasięg poziomy i pionowy korzeni szkieletowych), - zły stan zdrowotny korzeni szkieletowych (występowanie ubytków wgłębnych i zgnilizn), - kierunkowe ciążenie drzewa (wiatr, wygięcie pnia drzewa, ekscentryczny rozwój korony, obciążenie śniegiem, szadzią, gołoledzią), - specyficzne warunki glebowe (typ gleby oraz jej uwilgotnienie. Lepsze warunki zapewniają gleby z większą zawartością części szkieletowych, natomiast szczególnie niebezpieczne są gleby drobnoziarniste, z dużą ilością mikroporów (wysadzinowe), na których w warunkach silnego uwilgotnienia dochodzi często do licznych wywałów), - środowiska antropogeniczne (mechaniczne zmiany w strukturze gleby, ograniczanie przestrzeni życiowej oraz akumulacja materiałów budowlanych w glebach naturalnych i w warstwach nasypowych. Podstawową przeszkodą w prawidłowym rozwoju korzeni jest mała zawartość powietrza w glebie oraz zakłócenie stosunków wodnych.
Zobacz więcej...
(arborystyka, pielęgnowanie drzew), na kartach perforowanych IS kodowano informacje na temat gatunku, położenia rośliny, warunków ekologicznych i siedliskowych (występowania podszytu, zwarcia koron, właściwości gleby, wilgotności gleby i powietrza, skażenia środowiska), cech budowy morfologicznej drzewa (wymiarów), stanu zdrowotnego (uszkodzeń mechanicznych i biotycznych). Kart tego typu nie stosuje się aktualnie, ale zakodowane na nich dokumentacje wykonywane w przeszłości mogą być przydatne przy opracowywaniu aktualnych wytycznych pielęgnacji zadrzewień.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 »
Wszystkich stron: 13