Dział
Rośliny zielne
Ilość znalezionych haseł: 158
Rodzaj krwawnik (Achillea) obejmuje rośliny wieloletnie z rodziny astrowatych (Asteraceae). Najpospolitszy jest krwawnik pospolity (Achillea millefolium L.). Osiąga wysokość od 20 do ok. 80 cm, jest wieczniezielony. Łodyga owłosiona, liście skrętoległe, lancetowate, głęboko 2 – 3 – krotnie pierzasto podzielone. Liście odziomkowe i dolne większe, z ogonkami, górne mniejsze, siedzące. Kwiaty w licznych koszyczkach zebranych w podbaldach. Koszyczki podłużnie jajowate. W koszyczku jest pięć brzeżnych kwiatów żeńskich, białych lub różowych, kwiaty środkowe rurkowate, obupłciowe. Owocem jest niełupka. Kwitnie od czerwca do października. Roślina występuje na obrzeżach lasów, na łąkach, przydrożach i polach.
Zobacz więcej...
Rodzaj mniszek (Taraxacum) obejmuje rośliny wieloletnie z rodziny astrowatych (Asteraceae). Najpospolitszy jest mniszek pospolity (Taraxacum officinale F.H. Wig. Agg.). Osiąga wysokość do 40 cm, charakteryzuje go gruby korzeń i zawartość soku mlecznego. Liście zebrane w rozetkę, u podstawy wełnisto owłosioną. Liście ogonowe, lancetowate, pierzasto wcinane. Kwiatostan ma postać pojedynczych, żółtych koszyczków na szczycie pustej w środku, bezlistnej szypuły. Kwiaty obupłciowe, języczkowate, barwy złotożółtej. Owocem jest niełupka. Kwitnie od kwietnia do późnej jesieni. Roślina umiarkowanie światłolubna, spotykana na brzegach lasów, w dąbrowach, buczynach i łęgu wiązowym.
Rodzaj mniszek (Taraxacum) obejmuje rośliny wieloletnie z rodziny astrowatych (Asteraceae). Najpospolitszy jest mniszek pospolity (Taraxacumofficinale F.H. Wig. Agg.). Osiąga wysokość do 40 cm, charakteryzuje go gruby korzeń i zawartość soku mlecznego. Liście zebrane w rozetkę, u podstawy wełnisto owłosioną. Liście ogonowe, lancetowate, pierzasto wcinane. Kwiatostan ma postać pojedynczych, żółtych koszyczków na szczycie pustej w środku, bezlistnej szypuły. Kwiaty obupłciowe, języczkowate, barwy złotożółtej. Owocem jest niełupka. Kwitnie od kwietnia do późnej jesieni. Roślina umiarkowanie światłolubna, spotykana na brzegach lasów, w dąbrowach, buczynach i łęgu wiązowym.
Zobacz więcej...
Rodzaj roślin (Digitalis) z rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae), obejmujący ok. 20 gatunków występujących głównie w obszarze śródziemnomorskim. W Polsce gatunkiem rodzimym jest naparstnica zwyczajna. Naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea L.) pochodzi z południowo- zachodniej Europy. Jest u nas notowana od początku XIX wieku. Jest dwu- lub wieloletnia, osiąga wysokość od 40 do 160 cm. Liście skrętoległe, jajowatolancetowate, na brzegach karbowane, kutnerowato owłosione. Kwiaty duże, długości 4 – 5 cm, zwisające, zebrane w jednostronne grono. Korona kwiatu dwuwargowa, szerokodzwonkowata, z zewnątrz różowopurpurowa, wewnątrz z biało obwiedzionymi ciemniejszymi plamkami. Dolna warga z trzema zaokrąglonymi łatkami. Owocem jest jajowata torebka. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Występuje w widnych lasach liściastych, związana również ze zbiorowiskami zrębowymi.
Zobacz więcej...
Rodzaj pałka (Typha) należy do rodziny pałkowatych (Typhaceae). Nazwa rodzaju pochodzi od kształtu kwiatostanu. W Polsce występują naturalnie trzy gatunki. Najczęściej spotykana jest pałka szerokolistna, bylina o grubym kłączu i sztywnej, wzniesionej łodydze, osiągającej do 2,5 m wysokości. Występuje na brzegach wód, często wraz z trzcina pospolitą, gdzie tworzy rozległe szuwary. Liście są szeroko równowąskie, długie. Kwiaty zebrane w kolbowate kwiatostany – kolba żeńska znajduje się pod kolbą męską. Początkowo jest brudnozielona, potem brunatna, prawie czarna. Kwitnie od czerwca do sierpnia, jest wiatropylna. Owocem jest orzeszek zaopatrzony w pęczek włosków, ułatwiających rozsiewanie przez wiatr. Pałka szerokolistna jest roślina jadalną i ozdobną.
Zobacz więcej...
Rodzaj roślin (Urtica) jednorocznych lub wieloletnich, obejmujący około 50 gatunków występujących na całej kuli ziemskiej. W Polsce dwa gatunki rodzime – pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) i pokrzywa żegawka (Urtica urens L.).Pokrzywa zwyczajna jest rośliną wieloletnią, osiągającą zazwyczaj wysokość do 1,5 m. Występuje gromadnie. Łodyga czworokątna, liście naprzeciwległe, o brzegach piłkowanych, pokryte włoskami parzącymi. Gatunek zwykle dwupienny, o kwiatach wiatropylnych, białożółtych, zebranych w zwisające wiechy. Owoc to mały, trójgraniasty orzeszek. Kwitnie od czerwca do października. Roślina azotolubna, rośnie na glebach świeżych, zasobnych, w lasach żyznych i wilgotnych – łęgach, olsach, grądach, buczynach. Występuje także na siedliskach ruderalnych i nad brzegami wód.
Zobacz więcej...
Comarum palustre L., „komarzyna”, wieloletnia roślina zielna z rodziny różowatych (Rosaceae), o wznoszących się, owłosionych pędach, wysokości do 1 m. Liście ustawione na łodydze skrętolegle, nierówno nieparzystopierzaste, czasami palczaste, złożone z 5 do 7 listków. W górnej części łodygi – trójlistkowe. Listki podłużnie lancetowate, o brzegach ostro piłkowanych, od spodu sine. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Kwiaty pięciokrotne, zebrane po kilka w luźne podbaldachy. Płatki korony ciemnopurpurowe. Owoc zbiorowy, złożony z niełupek. Roślina występuje na glebach wilgotnych o odczynie kwaśnym, w lasach bagiennych, niektórych postaciach olsów i na torfowiskach. Gatunek charakterystyczny dla lasu mieszanego bagiennego.
Zobacz więcej...
Filipendula ulmaria (L.) Maxim. Jedyny rodzimy przedstawiciel rodzaju wiązówka (Filipendula), należącego do rodziny różowatych (Rosaceae). Wieloletnia roślina zielna, wysokości od 0, 5 do 2 m. Łodyga na górze często rozgałęziona. Liście skrętoległe, przerywano nieparzystopierzaste, złożone z 5 do 11 listków głównych, o brzegach podwójnie piłkowanych. Pomiędzy głównymi listkami bocznymi występują drobne listki siedzące. Listek szczytowy głęboko, 3 – 5 – klapowy. Charakterystyczne są też duże przylistki, przyrośnięte do ogonka. Od spodu liście są biało kutnerowate. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty pięciokrotne, kremowobiałe, zebrane w duże wiechy na szczytach łodyg (ludowa nazwa rośliny to „kropidło”). Owoc typu niełupka. Roślina charakterystyczna dla siedlisk łęgowych i bagiennych. Rośnie na glebach wilgotnych i mokrych, także na łąkach.
Zobacz więcej...
Rodzaj (Chamaenerion) roślin zielnych z rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae). Należy do niego 8 gatunków, z czego w Polsce występują dwa – pospolita wierzbówka kiprzyca i wierzbówka nadrzeczna. Kiprzyca (Chamaenerion angustifolium (L.) Scop). jest wieloletnią rośliną zielną, dorastającą do 2 m wysokości. Liście ustawione na łodydze skrętolegle, lancetowate, od spodu sine, z falistym brzegiem. Kwiatostan szczytowy, groniasty, o stożkowatym kształcie. Kwiaty czterokrotne, średnicy ok. 3 cm, fioletoworóżowe. Kwitnie od czerwca do września. Owocem jest długa torebka z licznymi nasionami zaopatrzonymi w puch. Roślina światłolubna, związana z glebami świeżymi, średnio zasobnymi i żyznymi. Występuje na zrębach i obrzeżach lasów.
Zobacz więcej...
Rodzaj wrotycz (Tanacetum) z rodziny astrowatych (Asteraceae) obejmuje około 70 gatunków roślin rosnących głównie w klimacie umiarkowanym. Wrotycz pospolity jest rośliną wieloletnią, wydzielającą charakterystyczny zapach, przypominający zapach kamfory. Tworzy duże kępy lub łany, dzięki rozgałęzionym kłączom. Łodyga kanciasta, wysokości do 1,5 m. Liście łodygowe skrętoległe, podłużne lub pierzastosieczne. Kwitnie od lipca do października. Koszyczki liczne, średnicy ok. 10 mm, barwy żółtej, zebrane w gęsty podbaldach. Kwiaty brzeżne żeńskie rurkowate, w środku koszyczka kwiaty obupłciowe. Owocem jest pięciożeberkowa niełupka. Roślina światłolubna, rosnąca na obrzeżach lasów, miedzach i nieużytkach, również na terenach leśnych po zaburzeniach. Zawiera olejki eteryczne odstraszające owady.
Zobacz więcej...
Rodzaj (Symphytum) roślin wieloletnich należący do rodziny ogórecznikowatych (szorstkolistnych, Boraginaceae), obejmujący ok. 35 gatunków rosnących w Europie, regionie Kaukazu i w Azji Zachodniej. W Polsce rosną cztery gatunki, z których najpospolitszym jest żywokost lekarski (Symphytum officinale L.). Jego łodyga, często rozgałęziona, osiąga wysokość 50 – 100 cm. Jest szorstko owłosiona, w środku pusta. Liście skrętoległe, całobrzegie, na dole łodygi długoogonkowe. Kwiaty zwisające, o kielichach kształtu dzwonkowatego i barwy purpurowo-fioletowej, rzadziej różowej lub białej. Zawierają pięć pręcików i jeden słupek. Rozwijają się od maja do sierpnia. Owocem jest rozłupnia.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »
Wszystkich stron: 11