Lasy Państwowe
Logo Encyklopedii Leśnej

Dział

Ekologia lasu

Ilość znalezionych haseł: 458

Podstawowe pojęcia z zakresu ekologii

tolerancja ekologiczna

(Ekologia lasu, podstawowe pojęcia z zakresu ekologii), [łac. tolero = znoszę, wytrzymuję, gr. oíkos = dom, domostwo + lógos = nauka], zdolność przystosowania się organizmu do zmian natężenia danego czynnika ekologicznego. T.e. organizmu ma swój zakres (zakres tolerancji) wyznaczony punktami krytycznymi, których przekroczenie powoduje śmierć organizmu. Istnieją organizmy o szerokiej i wąskiej t.e. Szeroka charakterystyczna jest dla organizmów wszędobylskich, spotykanych w różnych środowiskach i biocenozach. Natomiast wąską t.e. mają organizmy o małych zasięgach, charakterystyczne tylko dla niektórych środowisk. zakres tolerancji to granice wyznaczające warunki, w których dany gatunek może istnieć. Określa przedział wartości danego czynnika (siłę jego oddziaływania), w którego obrębie organizm bytuje i utrzymuje swoje funkcje życiowe. Występują 2 punkty krytyczne, stanowiące wartość progową przeżycia organizmu: minimum (dolny punkt krytyczny) i maksimum (górny punkt krytyczny). W pobliżu punktów krytycznych mieszczą się strefy pessymalne (pessimum), w których aktywność organizmu jest silnie ograniczona. W miarę oddalania się od strefy pessymalnej w stronę pejus następuje pozytywny wzrost reakcji ekologicznej. Wartości, w których organizm ma najlepsze warunki wzrostu i rozwoju, to optimum życiowe. Z.t. wyznacza niszę podstawową gatunku. Zależy m.in od stadium życiowego osobników danego gatunku (młode osobniki są często bardziej wrażliwe na określone czynniki), przystosowań fizjologicznych osobników (aklimatyzacji), zależności jednego czynnika środowiska od innych. Znajomość poszczególnych gatunków ma istotne znaczenie przy ocenie stanu czystości środowiska, w gospodarce łowieckiej, biologicznym zwalczaniu szkodników oraz w rolnictwie.

Zobacz więcej...

Podstawowe pojęcia z zakresu ekologii

torfowisko

(Ekologia lasu, podstawowe pojęcia z zakresu ekologii), obszar o stale wysokim poziomie wód gruntowych, na którym występują złoża torfu (o miąższości przekraczającej 30 cm) oraz charakterystyczna roślinność. Ze względu na charakter złoża torfowego, typ roślinności i rodzaj gospodarki wodnej torfowisko dzieli się na 3 zasadnicze typy: niskie, wysokie i przejściowe. Torfowisko niskie (torfowisko topogeniczne) – korzysta z powierzchniowych lub gruntowych wód bogatych w substancje mineralne o wyraźnym ruchu poziomym. Podłoże jest żyzne, ma odczyn słabo kwaśny, obojętny, czasem nawet słabo zasadowy. Występuje w obniżeniach terenu, w dolinach wolno płynących rzek lub strumieni oraz przy źródliskach. Charakterystycznym elementem jego roślinności są zbiorowiska mszysto-turzycowe. Torfowisko wysokie (torfowisko ombrogeniczne, mszar) – zasilane jest przez wodę pochodzącą z opadów atmosferycznych. Podłoże jest ubogie i bardzo kwaśne (nawet do pH 3,5). Powierzchnia jest czasem wypiętrzona ponad otaczający teren. Zasadniczą rolę w kształtowaniu jego struktury odgrywa klimat. Występują tu torfowce higrofilne (higrofity) oraz niektóre rośliny kwiatowe, jak np.: Rhynchospora alba, Scheuchzeria palustris, Carem limosa. Torfowisko przejściowe (torfowisko soligeniczne) – korzysta zarówno z wody pochodzenia atmosferycznego, jak i z wód powierzchniowych (spływających) i gruntowych. Jego torficzność jest różna: na ogół mniejsza niż niskiego, a większa niż wysokiego. Występująca roślinność ma charakter pośredni. Są tu mszary torfowcowe, zbiorowiska mszycowo-turzycowe, krzewiaste i leśne – z brzozą i sosną. Torfowiska przejściowe mają często powierzchnię zaklęśniętą. Torfowisko stanowi ważny ekosystem; ma zdolność retencji wody. Jest też środowiskiem życia wielu organizmów niespotykanych nigdzie poza tym ekosystemem.

Zobacz więcej...

Podstawowe pojęcia z zakresu ekologii

woda

(Ekologia lasu, podstawowe pojęcia z zakresu ekologii), zasadniczy składnik organizmów, środowisko większości reakcji metabolicznych, a także jeden z najważniejszych czynników ekologicznych i środowisko życia. Ta wieloraka funkcja wynika z jej właściwości fizycznych i chemicznych, takich jak: budowa polarna (zapewnia dużą zdolność rozpuszczania substancji, m.in. soli mineralnych pobieranych przez roślinę ze środowiska), wysokie napięcie powierzchniowe, zdolność zjawisk kapilarnych (mają zasadnicze znaczenie w przemieszczaniu się wody w glebie i jej dostępności dla roślin), wysokie ciepło właściwe (zapewnia względnie stałą temperatur ę środowisk wodnych oraz stabilizację temperatury na Ziemi), wysokie ciepło parowania (ułatwia utrzymanie stałej temperatury organizmu lub zmniejsza jej wahania przy dużych zmianach temperatury środowiska zewnętrznego), nietypowa rozszerzalność termiczna (dzięki której możliwe jest utrzymanie w okresie zimy środowiska płynnego pod lodem). Dostępność jest czynnikiem determinującym rozmieszczenie organizmów i potencjalną możliwość zasiedlenia danego środowiska, która wynika z wykształconych przystosowań. Wyróżnia się hydrobionty – organizmy, które mogą żyć tylko w środowisku wodnym, helobionty – organizmy żyjące na pograniczu wody i lądu, higrofile – przystosowane do wysokiej wilgotności w środowisku, oraz kserofile – znoszące warunki suszy. Organizmy te różnią się między sobą wielkością zapotrzebowania na w., sposobami jej pobierania i tolerancją na jej brak, a także mechanizmami regulacji jej zawartości w ustroju. Warunki wodne środowiska w zasadniczy sposób wpływają też na kształtowanie się ekosystemów i biomów oraz ich rozmieszczenie na Ziemi.

Zobacz więcej...

Podstawowe pojęcia z zakresu ekologii

woda w glebie

(Ekologia lasu, podstawowe pojęcia z zakresu ekologii), głównym źródłem wody dla roślin lądowych jest woda zawarta w glebie, która jednocześnie odgrywa rolę rezerwuaru. Woda dostająca się do gleby z opadami deszczu lub topnieniem śniegu przenika w głąb dzięki porowatej strukturze gleby. Maksymalną ilość wody, którą gleba jest w stanie wchłonąć, nazywamy jej pojemnością polową. Jest to największa ilość wody, jaka może się utrzymać w porowatej strukturze gleby i nie „wyciec” z niej (wbrew siłom grawitacji, jak w gąbce, przyp. tłum.). Nie cała woda zawarta w glebie jest dostępna dla roślin, gdyż nie są one w stanie wytworzyć dostatecznie dużej siły ssania, by pobrać wodę z najmniejszych przestworów glebowych. Zawartość w glebie wody niedostępnej dla roślin jest więc określona przez właściwości fizjologiczne roślin i nazywa się punktem trwałego więdnięcia, co oznacza, że przy tej zawartości wody roślina więdnie bez możliwości powrotu do normalnego stanu uwodnienia. Ilość opadów jest kluczowym czynnikiem określającym produktywność roślin; w regionach suchych występuje niemal liniowa zależność wielkości produkcji pierwotnej od ilości opadów. Maksymalna ilość wody, jaka może ulec wyparowaniu z jednostki powierzchni gleby i z pokrywającej ją roślinności, przy założeniu nieograniczonych zasobów wody w glebie, określa potencjał ewapotranspiracyjny. Różnica między tym wskaźnikiem a ilością opadów wskazuje na to, czy dany obszar można uznać za suchy, czy wilgotny.

Zobacz więcej...
Kontakt

Szybki kontakt