(entomologia leśna), Xeris spectrum (Linnaeus, 1758) błonkówka z rodz. trzpiennikowate (Siricidae). Ksylofag drzew iglastych. Jaja składane są bezpośrednio do drewna. Chodniki larwalne wypełnione są silnie ubitą mączką i ekskrementami. Przepoczwarczenie w miejscu żerowania. Owady doskonałe wygryzają się z kolebek poczwarkowych okrągłymi otworami. Szkodnik techniczny drewna
(entomologia leśna), Cryptorhynchus lapathi (Linnaeus, 1758) chrząszcz z rodz. ryjkowcowate (Curculionidae). Ksylofag rozwijający się w olszy i wierzbie. W olszy larwy żerują pojedynczo, w wierzbie gromadnie, usuwając na zewnątrz nadmiar wiórków. Przepoczwarczenie w miejscu żerowania. W wyniku żerowania larwy na pędzie olszy powstaje charakterystyczna blizna.
(entomologia leśna), owady odżywiające się drewnem (ksylem). Należą tu np. trzpiennikowate (Siricidae) czy niektóre gatunki korników (Scolytinae) np. drwalniki (Trypodendron).
(entomologia leśna), Euproctis chrysorrhoea (Linnaeus, 1758) motyl z rodz. brudnicowate (Lymantridae). Polifag drzew i krzewów liściastych, z których preferuje dąb i gatunki owocowe. Gąsienice początkowo szkieletyzują liście. Jesienią sporządzają z wierzchołkowych liści pędu i przędzy gniazda, w których zimują. Wiosną żerują początkowo na pączkach, później na liściach. Przepoczwarczenie w miejscu żerowania.
(entomologia leśna), Molorchus minor (Linnaeus, 1758) chrząszcz z rodz. kózkowate (Cerambycidae). Polifag gatunków iglastych. Larwa drąży między korą a drewnem chodnik zapełniony brunatnymi i jasnymi trocinkami oraz ekskrementami. Chodnik wyraźnie zaznacza się na powierzchni drewna. Kolebki poczwarkowe łukowato wchodzą w głąb drewna.
(entomologia leśna), Protaetia metalica (Herbst, 1782) chrząszcz z rodz. poświętnikowate (Scarabaeidae). Postacie dorosłe aktywne są w dni słoneczne na kwiatach większych roślin zielnych i krzewów, na wyciekającym soku z drzew i dojrzałych owocach. Larwy żerują głównie w dolnej warstwie zamieszkałych mrowisk Formica rufa L. i Camponotus herculeanus (L.), często także w mrowiskach opuszczonych w nagromadzonym materiale złożonym głównie z gałązek drzew.
(entomologia leśna), Protaetia speciosissima (Scopoli, 1786), chrząszcz z rodz. poświętnikowate (Scarabaeidae). Występuje w starych drzewostanach. Larwy rozwijają się w murszejącym drewnie drzew liściastych, zwłaszcza dębu, przeważnie w dziuplach i grubych gałęziach położonych wysoko w partii wierzchołkowej, nigdy w korzeniach czy w pniach w pobliżu powierzchni ziemi. Postacie dorosłe spotykane są zwykle na nasłonecznionych stanowiskach na kwitnących krzewach, wyciekającym soku, z drzew i dojrzałych owocach. Gatunek chroniony.
(entomologia leśna), Anthaxia quadripunctata (Linnaeus, 1758) chrząszcz z rodz. bogatkowate (Buprestidae). Larwy rozwijają się między korą a drewnem sosny, rzadziej innych gatunków iglastych. Drążą chodniki wypełnione chmurkowato ułożoną jasną mączką. Kolebki poczwarkowe w drewnie.
(entomologia leśna), Spondylis buprestoides (Linnaeus, 1758) chrząszcz z rodz. kózkowate (Cerambycidae). Rozwija się na sosnach, w podziemnej części świeżych pniaków, korzeniach i szyi korzeniowej zamierających drzew. Larwy początkowo żerują między korą a drewnem, później w drewnie. Chodniki o nieregularnym przebiegu, wypełnione mocno ubitą mączką, trocinkami i ekskrementami. Przepoczwarczenie w miejscu żerowania.
(entomologia leśna), (larva) stadium postembrionalne, charakteryzujące się możliwością wzrostu. Występuje w rozwoju osobniczym zwierząt (w tym owadów), u których jaja zawierają niewiele żółtka, niewystarczającego do pełnego rozwoju. Larwy owadów o przeobrażeniu niezupełnym przypominają postać dojrzałą, larwy owadów o przeobrażeniu zupełnym różnią się wyraźne od form doskonałych.
(entomologia leśna), larwa pozbawiona odnóży. Występuje u części błonkówek (Hymenoptera), muchówek (Diptera) i niektórych chrząszczy (Coleoptera) np. u ryjkowców (Curculionidae).
(entomologia leśna), larwa z 3 parami nóg tułowiowych. U chrząszczy (Coleoptera) występuje np. u biedronkowatych (Coccinellidae), biegaczowatych (Carabidae), poświętnikowatych (Scarabaeidae).
(entomologia leśna), larwa z 3 parami nóg tułowiowych i 2 - 5 parami nóg odwłokowych u motyli (Lepidoptera) i larwa z 3 parami nóg tułowiowych i 6 - 8 parami nóg odwłokowych u błonkówek (Hymenoptera) z rodz. borecznikowate (Diprionidae) i bryzgunowate (Cimbicidae).
(entomologia leśna), syntetyczny feromon agregacyjny produkowany przez BASF (Holandia), stosowany na drwalnika paskowanego (Trypodendron lineatum).
(entomologia leśna), Anomala dubia (Scopoli, 1763) chrząszcz z rodz. poświętnikowate (Scarabaeidae). Żeruje na liściach drzew i krzewów, larwy (pędraki) na korzeniach. Może wyrządzić szkody w szkółkach i na uprawach.
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 » Wszystkich stron: 27