Dział
Elementy mineralogii, petrografii, geologii historycznej, geomorfologii
Ilość znalezionych haseł: 226
(Gleboznawstwo leśne), duża grupa minerałów budujących skały magmowe zasadowe, z grupy minerałów femicznych. Najczęściej występuje w tej grupie oliwin właściwy. Jest on krzemianem magnezu i żelaza (Mg,Fe)2SiO4. Posiada twardość 6,5-7, gęstość 3,33-3,88, posiada niewyraźną lub niezauważalną łupliwość. Najczęściej jest zielony i ciemnozielony, niekiedy brunatny. Wchodzi w skład skał magmowych zasadowych, najczęściej można go spotkać w bazalcie w formie nagromadzeń zwanymi bombami oliwinowymi. Uważany jest za źródło magnezu i żelaza w glebie.
Zobacz więcej...
(Gleboznawstwo leśne), minerał skał osadowych z grupy krzemieni. Jest uwodnionym dwutlenkiem krzemu, SiO2 x nH2O. Nie wykształca kryształów, stanowi amorficzną, koloidalną krzemionkę. Posiada twardość 5,5-6,5, gęstość 1,98-2,33, rysę białą, nie posiada łupliwości. Przeważnie jest biały lub bezbarwny, bywa miodowy, pomarańczowy, brunatny, zielony, i wiele innych kolorów. Opal z efektami optycznymi zalicza się do kamieni szlachetnych z bardzo dużą różnorodnością właściwości i cenionym przez kolekcjonerów. W Polsce występuje na Dolnym Śląsku, a także sporadycznie w Karpatach fliszowych.
Zobacz więcej...
(Gleboznawstwo leśne), skała osadowa chemiczna, przejściowa od wapieni do krzemieni, zbudowana w większości z węglanu wapnia i krzemionki, z domieszką minerałów ilastych, burzy z kwasem solnym. Jest barwy białej, żółtej, zwięzła, porowata, lekka. Opoka lekka, to pozbawiona węglanu wapnia (odwapniona) opoka. Opoka lekka jest zaliczana do skał osadowych chemicznych, krzemionkowych, o cechach makroskopowych podobnych jak → opoka, a także → diatomit. Nie burzy z kwasem solnym. W Polsce opoka lekka występują na Wyżynie Lubelskiej i w Górach Świętokrzyskich. Opoki wietrzeją szybciej od wapieni i tworzą zwietrzeliny głębsze, mniej szkieletowe, o korzystnych właściwościach glebotwórczych. Opoka tworzy zwietrzelinę węglanową, a opoka lekka – bezwęglanową lekko kwaśną. Szczegółowe analizy gleby wytworzonej z opoki lekkiej prezentuje → Atlas gleb leśnych Polski, profil 33.
Zobacz więcej...
(Gleboznawstwo leśne), minerał skał magmowych kwaśnych, z grupy minerałów sialicznych. Jest glinokrzemianem potasu K(AlSi3O8). Posiada twardość 6-6,5, gęstość 2,55-2,62, rysę białą, jest doskonale łupliwy. Najczęściej jest biały, a także szary, różowy i czerwony. Jest trudno wietrzejący. Oprócz skał magmowych kwaśnych i skał metamorficznych, występuje on też w klastycznych skałach osadowych, np. w arkozach. Jest uważany za pierwotne źródło potasu w glebach.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 »
Wszystkich stron: 16