(gleboznawstwo leśne), eksponaty to przedmioty spełniające funkcje prezentacyjne. W przypadku gleboznawstwa częstymi eksponatami są monolity glebowe. Są to rzeczywiste plastry gleby wyjęte z terenu ich występowania (np. z lasu) utrwalone, aby zachowały swoje wierne kształty, zwłaszcza układ poziomów genetycznych, a także barw. Są wykonywane głównie w celach dydaktycznych. Obecnie utrwalanie monolitów odbywa się techniką klejową. Zestaw monolitów glebowych to → ekspozycja.
(gleboznawstwo leśne), zestaw monolitów glebowych prezentowany w miejscu publicznym to ekspozycja lub wystawa. Są one obecnie spotykane w izbach muzealnych nadleśnictw, w parkach narodowych, a także w katedrach gleboznawstwa szkół wyższych. Zestawy te reprezentują podstawowe typy gleb Polski lub gleby danego regionu. Ich podstawową funkcją jest popularyzacja wiedzy o glebie i promocja głównego fundamentu życia roślin i świata przyrody. Najbogatsze zbiory eksponatów w formie ekspozycji w Polsce znajdują się obecnie w Katedrze Gleboznawstwa Leśnego Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Jest to → Muzeum Gleb.
(gleboznawstwo leśne), poziomem eluwialnym jest poziom wymywania Ees w glebach bielicowych (1), zwany obecnie według międzynarodowych standardów poziomem → albic. Występuje on w profilu glebowym pod poziomem organicznym Ol - Of - Oh i pod poziomem próchnicznym A, często obejmując jego część. Właściwości tego poziomu przedstawiono w opisie poziomu → albic. Poziomem eluwialnym jest też poziom wymywania lub przemywania Eet w glebach płowych (2), zwanym poziomem → luvic. W glebach płowych występuje on pod poziomem A. Jego charakterystykę zawiera opis poziomu → luvic. Dopełnieniem poziomu eluwialnego jest → iluwialny poziom.
(gleboznawstwo leśne), element słowotwórczy dla jednostek drugiego rzędu w klasyfikacji WRB. Oznacza, że w warstwie gleby 50 - 100 cm → stopień wysycenia kompleksu sorpcyjnego kationami zasadowymi (V%) wynosi poniżej 50%.
(gleboznawstwo leśne), element słowotwórczy dla jednostek drugiego rzędu w klasyfikacji WRB. Oznacza, że w warstwie gleby 50 - 100 cm → stopień wysycenia kompleksu sorpcyjnego kationami zasadowymi (V%) wynosi powyżej 50%.
(gleboznawstwo leśne), element słowotwórczy dla jednostek drugiego rzędu w klasyfikacji WRB. Oznacza, że gleba ma warstwę o miąższości powyżej 25 cm w której występują → warunki redukcyjne i → glejowa mozaika barw w obrębie 50-100 cm od powierzchni.
(gleboznawstwo leśne), element słowotwórczy dla jednostek drugiego rzędu w klasyfikacji WRB. Oznacza, że gleba ma litą skałę na głębokości 50 - 100 cm od powierzchni.
(gleboznawstwo leśne), element słowotwórczy dla jednostek drugiego rzędu w klasyfikacji WRB. Oznacza, że gleba zawiera powyżej 40% części szkieletowych w warstwie 50-100 cm.
(gleboznawstwo leśne), element słowotwórczy dla jednostek drugiego rzędu w klasyfikacji WRB. Oznacza, że w warstwie gleby 20-50 cm → stopień wysycenia kompleksu sorpcyjnego kationami zasadowymi (V%) wynosi poniżej 50%
(gleboznawstwo leśne), element słowotwórczy dla jednostek drugiego rzędu w klasyfikacji WRB. Oznacza, że w warstwie gleby 20-50 cm → stopień wysycenia kompleksu sorpcyjnego kationami zasadowymi (V%) wynosi powyżej 50%.
(gleboznawstwo leśne), element słowotwórczy dla jednostek drugiego rzędu w klasyfikacji WRB. Oznacza, że gleba ma warstwę o miąższości > 25 cm w której występują → warunki redukcyjne i → glejowa mozaika barw w obrębie do 50 cm od powierzchni.
(gleboznawstwo leśne), element słowotwórczy dla jednostek drugiego rzędu w klasyfikacji WRB. Oznacza, że gleba ma litą skałę nie głębiej niż 50 cm od powierzchni.
(gleboznawstwo leśne), element słowotwórczy dla jednostek drugiego rzędu w klasyfikacji WRB. Oznacza, że gleba zawiera powyżej 40% części szkieletowych w warstwie do 50 cm.
(gleboznawstwo leśne), element słowotwórczy dla jednostek drugiego rzędu w klasyfikacji WRB. Oznacza, że w glebie → stopień wysycenia kompleksu sorpcyjnego kationami zasadowymi (V%) wynosi powyżej 50%.
(gleboznawstwo leśne), za eutroficzne gleby przyjęto nazywać jednostki o najkorzystniejszych warunkach życia roślin. Są to w przeważającej mierze gleby bogate we frakcje granulometryczne o średnicy
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 » Wszystkich stron: 17