Dział
Podstawy klasyfikacji gleb, kryteria i zasady
Ilość znalezionych haseł: 247
(gleboznawstwo leśne), proces wzbogacania wód stojących i płynących w biogenne makro i mikroelementy powodujące wzrost ich trofii, czyli żyzności, a w warunkach lądowych wspomniane wzbogacenie podnosi → trofizm gleb. Proces ten dotyczy nie tylko wód, ale coraz częściej jest rozszerzany na gleby i siedliska. Ciągły dopływ do wód substancji z zewnątrz (np. ze zlewni i atmosfery), został przyśpieszony działalnością człowieka, np. ściekami przemysłowymi i komunalnymi oraz w wyniku intensyfikacji rolnictwa, co powoduje spływy wód wzbogaconych w pozostałości po nawozach. Z pośród pierwiastków biogennych, ważną rolę w eutrofizacji odgrywa fosfor i azot. Fosfor dociera do wód głównie ze zrzutami ścieków, w tym środków piorących i innych detergentów. Wzrost dopływu azotu, drugiego z biogenów, związany jest ze wzrastającą emisją tlenków azotu do atmosfery jako uboczny efekt produkcji energii podczas spalania paliw płynnych i stałych. Nawożenie gleb uprawnych, również przyczynia się do wzrostu ilości azotu i fosforu. Silne opady deszczu mogą łatwo wypłukiwać azot i fosfor z powierzchniowej warstwy gleby, które następnie dostają się do wód. Początkowo eutrofizacja powoduje wzrost produkcji biologicznej, np. ryb , co jest korzystnym efektem, ale po przekroczeniu pewnej granicy obserwuje się już wiele niepożądanych następstw, jak: (1) Masowy rozwój fitoplanktonu zmniejszających przezroczystość wody. W wodach stojących wzrasta ilość sinic, wydzielających toksyny i nierzadko powodują uczulenia. Pogarsza się smak i zapach wody, która nie może być używana do celów pitnych. Znaczny udział w pogarszaniu wód płynących mają również zielenice, okrzemki które są jednak mniej uciążliwe niż sinice. (2) Masowe występowanie glonów w strefie brzegowej uniemożliwiają rekreacyjne użytkowanie wody. (3) Wyczerpanie zasobów tlenu prowadzi do zaniku fauny, w tym ryb, a także do uruchomienia procesów, które normalnie występują śladowo, jak amonifikacja, denitryfikacja, powstawania metanu, siarkowodoru.
Zobacz więcej...
(Gleboznawstwo leśne), różnorodne, środowiskowe, produkcyjne, społeczne, zdrowotne i kulturotwórcze zadania wypełniane przez glebę w zakresie oddziaływania, zapewniania warunków do życia, przebiegu czynności i procesów życiowych świata roślin i zwierząt, niezbędnych dla ich funkcjonowania. Wszystkie te elementy w końcowej fazie pośrednio bądź bezpośrednio dotyczą bytu, a także wzbogacania życia człowieka. Zdefinowano wiele funkcji gleb, jak: → funkcje gleby w dostarczaniu surowców budowlanych, → funkcje gleby w dostarczaniu surowców do produkcji odzieży, → funkcje gleby w dostarczaniu żywności roślinnej, → funkcje gleby w dostarczaniu żywności zwierzęcej, → funkcje gleby w krążeniu pierwiastków, → funkcje gleby w kształtowania przestrzeni życiowej roślin, zwierząt i ludzi, → funkcje gleby w kształtowaniu krajobrazu, → funkcje gleby w obiegu, retencji i filtracji wody, → funkcje gleby w ochronie dziedzictwa kultury materialnej ludzkości, → funkcje gleby w ochronie zdrowia człowieka i leczeniu chorób, → funkcje gleby w sanitarnym bezpieczeństwie ludności.
Zobacz więcej...
(Gleboznawstwo leśne), budownictwo, w tym mieszkaniowe w obecnych technologiach wymaga takich przykładowo materiałów jak drewno, piasek, cegła i wiele innych. Aby powstało drewno, niezbędna jest gleba w której żyją drzewa. Piasek, który w różnych proporcjach buduje większość naszych gleb, równocześnie jest materiałem budowlanym, a także cennym surowcem w przemyśle szklarskim. Podobnie jest z gliną i iłem, surowcami do produkcji cegły i innych ceramicznych materiałów niezbędnych w budownictwie, a także surowcem w ceramice szlachetnej.
Zobacz więcej...
(Gleboznawstwo leśne), gleba gromadzi, przekształca, uwalnia i wprowadza w obieg pierwiastki, w tym → biogeny. Jest to proces biogeochemiczny, w którym składniki obiegu są pobierane przez rośliny do ich procesów życiowych. Po obumarciu roślin, pierwiastki w nich zawarte wracają do powierzchni gleby. Tu ropoczyna się ich → rozkład i wprowadzanie do gleby, by po końcowej mineralizacji być ponownie pobranym przez rośliny. Funkcja gleby w tym procesie to zapewnienie warunków życia głównych twórców rozkładu, którymi są → organizmy glebowe, a także zapewnienie warunków dla przebiegu procesów → humifikacja i → mineralizacja i przechwycenie ich produktów przez → kompleks sorpcyjny, by wreszcie udostępnić je kolejnym generacjom roślin przez → roztwór glebowy.
Zobacz więcej...
(Gleboznawstwo leśne), każda żywa istota potrzebuje przestrzeni do życia, w tym glebowej. U roślin widać to najlepiej w dostępie do słońca części nadziemnych. Jednak z korzeniami jest podobnie, konkurują o dostęp do pokarmów i wody w glebie. Zwierzęta też wymagają przestrzeni i własnego terytorium, które jest ich bazą, np. pokarmową, której często pilnie strzegą. Człowiek od wieków zabiega o własne terytorium, buduje miedze, płoty i mury, granice państw, które chronią jego obszar. Wprowadził ochronę prawną własnego terytorium – prawo własności. Przestrzenią życiową jest gleba produkująca żywność, jak i ta utrzymująca zieleń w przydomowym ogrodzie, a także wiele innych.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 »
Wszystkich stron: 17