(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), występuje wśród siedlisk BWGśw, zajmując na wierzchowinach lub tarasowatych spłaszczeniach stoków miejsca wilgotne, niezabagnione, gdzie zatrzymują się wody opadowe i stokowe. Drzewostan tworzy świerk III-IV bonitacji z podszytem wiciokrzewu i porzeczki skalnej. W runie występują: wietlica alpejska, gwiazdnica gajowa, szczaw górski, liczydło górskie, torfowiec Girgensohna.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), uszkadzanie pączków wierzchołkowych drzew sąsiednich przez giętkie gałęzie drugiego drzewa (brzozy) poruszane przez wiatr.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), forma życia zespołowego osobników z reguły jednego gatunku zajmujących niewielką przestrzeń, tworzących zwartą grupę. W lesie występują w warunkach trudnych jako strategia na przetrwanie.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), wskaźnik określający potencjalne możliwości produkcyjne dla danego gatunku na określonej powierzchni. Ustalona jest na podstawie krzywych bonitacyjnych przedstawiających wzrost wysokości wraz z wiekiem.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), poziomy i pionowy układ wszystkich elementów drzewostanu nadający mu charakterystyczne ukształtowanie, odróżniające go od sąsiednich drzewostanów i wskazujące potrzebę odmiennego traktowania; w układzie pionowym rozróżniamy budowę jedno-, dwu-, i wielopiętrową; w układzie poziomym budowę drzewostanu wyróżnia się wielkością i kształtem powierzchni zajmowanej przez drzewostan oraz formą zmieszania poszczególnych komponentów składu gatunkowego.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), cięcie odnowieniowe polegające na usuwaniu drzew jednorazowo lub w kilku nawrotach, które powinno charakteryzować się malejącą intensywnością przy przechodzeniu od krawędzi w głąb drzewostanu.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), cięcie odnowieniowe polegające na usuwaniu drzew w drzewostanie w zasadzie równomiernie, w celu uzyskania samosiewu górnego na całej powierzchni manipulacyjnej, a odnowienie wzrasta pod osłoną górną drzewostanu.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), rodzaj cięcia, w którym drzewostan usuwa się lub przerzedza na gniazdach w celu wprowadzenia gatunków współpanujących i domieszkowych, z odpowiednim wyprzedzeniem w stosunku do cięcia uprzątającego, w celu wykorzystania osłony bocznej lub górnej dla gatunków odnawianych na gniazdach.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), cięcie odnowieniowe wykonywane w drzewostanie odnawianym rębnią częściową lub inną wykorzystującą samosiew górny, w celu zapewnienia dostatecznej ilości ciepła i opadów potrzebnych do kiełkowania nasion, a następnie światła i składników odżywczych do wzrostu nalotu przez pierwsze 2-3 lata, a jednocześnie ochrony przed przymrozkami, suszą i chwastami. Cięcie obsiewne wykonuje sie w roku dobrego urodzaju nasion w drzewostanach złożonych z gatunków drzew ciężkonasiennych po opadnięciu nasion, w przypadku drzew lekkonasiennych - także zimą przed opadnięciem nasion.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), cięcie odnowieniowe wykonywane w drzewostanie odnawianym rębnią częściową lub stopniową w celu odsłonięcia odnowienia; pierwsze cięcie wykonuje się w 3-5 lat od wykiełkowania nasion, a następnie co kilka lat, stosownie do potrzeb nalotu i podrostu.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), zabieg mający na celu stworzenie korzystnych warunków wzrostu i rozwoju drzew o lepszej wartości hodowlanej, usuwanie nieprzydatnych składników drzewostanu, a także ogólną poprawę warunków środowiska w drzewostanie. W zależności od wieku drzewostanu wyróżnia się pielęgnowanie upraw (PU), pielęgnowanie młodników (PM) oraz trzebież wczesną i późną.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), cięcie odnowieniowe jednostkowe lub grupowe, wykonywane w drzewostanach o strukturze przerębowej, w których jednocześnie realizowane jest użytkowanie drzew dojrzałych, inicjowanie i wspieranie odnowienia, selekcja, regulowanie struktury i zabiegi sanitarne.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), cięcie odnowieniowe wykonywane w drzewostanie odnawianym rębnią częściową lub stopniową, mające na celu przygotowanie gleby do przyjęcia nasion i przygotowanie drzewostanu do zwiekszenia urodzaju nasion pożądanych gatunków drzew i uodpornienie go na działanie wiatru i śniegu. Prawidłowo trzebione drzewostany nie wymagają cięć przygotowawczych.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), ostatni etap cięć odnowieniowych, wykonywany w rebniach wykorzystujących samosiew górny (rębnie częściowe i stopniowe), podczas którego usuwa się pozostający jeszcze drzewostan macierzysty (z pozostawieniem części starodrzewu).
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), cięcia pielęgnacyjne wykonywane w uprawach i młodnikach, mające na celu uporządkowanie składu gatunkowego, formy zmieszania i struktury odnowienia oraz uregulowanie stopnia zagęszczenia i poprawę jakości drzewek.
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 » Wszystkich stron: 45