Dział
Hodowla lasu
Ilość znalezionych haseł: 667
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), czynność polegająca na usuwaniu gałęzi z najniższych okółków w celu otrzymania bezsęcznego surowca drzewnego. Prowadzenie zabiegu ogranicza się do wysokowartościowych drzewostanów na bogatych siedliskach oraz do wybranych drzew dorodnych, przede wszystkim takich gatunków jak dąb, buk, jesion, świerk, sosna, modrzew i jedlica. Do podkrzesywania przystępuje się wtedy, gdy drzewa osiągają około 10 cm pierśnicy i wysokość około 10-12 m; prowadzi się je sukcesywnie najpierw do wysokości 4-5 m, a później do wysokości najwyżej 8 m nie skracając korony więcej niż o 1/4. Zabiegi podkrzesywania wykonuje się gdy nie istnieje niebezpieczeństwo spałowania pni przez zwierzynę.
Zobacz więcej...
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), analityczna cecha struktury zbiorowiska leśnego wyrażająca procent powierzchni (w rzucie prostopadłym na płaszczyznę) zajętej przez wszystkie rośliny danego płatu, określana jest w czterostopniowej skali: 1) zwarcie pełne (korony drzew stykają się brzegami lub częściowo zachodzą na siebie), 2) zwarcie umiarkowane (między koronami występują wąskie przerwy, w tym przerwy, w które mieści się jedno drzewo), 3) zwarcie przerywane (między koronami występują szerokie przerwy, w które łatwo mieści się jedno, a nawet dwa drzewa), 4) zwarcie luźne (w drzewostanie brak konkurencji między drzewami).
Zobacz więcej...
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), Zmienianie (całkowite lub częściowe) składu gatunkowego lub budowy pionowej drzewostanu w celu dostosowania do wymagań siedliska, zamiast obecnego drzewostanu powstaje nowy - w ciągu jednego roku (na zrębie zupełnym) lub w określonym czasie (po okresie przebudowy), zależnie od przyjętej rębni lub cięć przebudowy, wprowadzanych gatunków i właściwości siedliska. Przebudowie podlegają drzewostany, które nie zapewniają możliwości realizacji celów trwałej, zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarki leśnej, określonych ogólnie w ustawie o lasach i szczegółowo w obowiązującym planie urządzania lasu. Podstawą do określenia potrzeb w zakresie przebudowy drzewostanu w nadleśnictwie jest indywidualna ocena każdego drzewostanu z punktu widzenia jego zgodności z warunkami siedliskowymi i celami gospodarki leśnej w danych warunkach przyrodniczych i ekonomicznych, okreslonymi dla każdego drzewostanu, z uwzględnieniem głównych funkcji lasu w zagospodarowaniu przestrzennym kraju.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 »
Wszystkich stron: 45