(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), sposób przygotowania gleby stosowany głównie na terenach zabagnionych, polega na wykonaniu szerokich wywyższeń powierzchni między rowami uformowanymi z gleby wydobytej z tych rowów (przez co uzyskuje się płaskie wzniesienia). Odległość między rowami wynosi 3-5 m, ich głębokość 60-100 cm.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), formularz wypełniany w terenie podczas wykonywania pomiarów drzew i szacowania jakości drzewostanu, obejmuje także podstawowe charakterystyki sortymentów dla całego drzewostanu. Raptularz szacunków brakarskich zastępowany jest aplikacją brakarz w rejestratorach stosowanych w Lasach Państwowych.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), zespół czynności mający na celu stopniową przemianę pokoleń w lesie w sposób zapewniający równoczesne usuwanie drzew lub drzewostanów, tworzenie najkorzystniejszych warunków dla zainicjowania i rozwoju nowego pokolenia drzew pożądanych gatunków, kształtowanie odpowiedniej budowy drzewostanu, zapewnienie naturalnej różnorodności biologicznej i trwałości w zmieniających się warunkach środowiska.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), sposób zagospodarowania odznaczający się regularnie rozłożonym użytkowaniem drzewostanu na określonej powierzchni i prowadzonym z zastosowaniem cięć częściowych, w średnim lub długim okresie odnowienia. Odnowienie naturalne przeważnie gatunków ciężkonasiennych, dokonuje się obsiewem górnym pod osłoną drzewostanu macierzystego. Wykorzystuje się zasadniczo jeden rok nasienny (wyjątkowo dalsze lata dobrego urodzaju), a powstałe odnowienie łącznie z niezbędnymi uzupełnieniami (gatunkami światłożądnymi po cięciu uprzątającym) tworzą młodnik o stosunkowo niewielkim zróżnicowaniu wieku i wysokości. Rębnia częściowa może być stosowana również w drzewostanach złożonych z gatunków światłożądnych, odnawianych naturalnie i sztucznie w krótkim okresie odnowienia.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), Sposób zagospodarowania lasu polegający na prowadzeniu cięć częściowych i odnowienia naturalnego na gniazdach - samosiewem górnym. Powierzchnie gniazd powinny charakteryzować się możliwie kolistym kształtem o średnicy od jednej do dwóch wysokości drzewostanu. Na powierzchni międzygniazdowej prowadzi się cięcia zupełne i odnowienie sztuczne lub cięcie częściowe z odnowieniem naturalnym. W przypadku gatunków światłożądnych osłona na gniazdach powinna być wkrótce usunięta, natomiast nad drzewami cienioznośnymi może pozostać dłużej. Osłona na gniazdach powinna być zapewniona do czasu uzyskania przez nalot wysokości 1,5-2 m; szerokość strefy - 150m; powierzchnia - do 6 ha (lub całe pododdziały); okres odnowienia średni 11-20 lat.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), sposób zagospodarowania lasu polegający na przerzedzaniu drzewostanu przy zastosowaniu czterech rodzajów cięć: przygotowawczych, obsiewnych, odsłaniających i uprzątających. na pasie szerokości 40 – 60 m, ogólnej powierzchni manipulacyjnej zrębu nie przekraczającej 3-4 ha. Rębnia przeznaczona do odnawiania drzewostanów świerkowych, sosnowych i świerkowo-sosnowych oraz drzewostanów dębowych i bukowych. Odnowienie naturalne jest uzupełniane sztucznie. Okres odnowienia krótki do średniego 5- 20 lat.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), Sposób zagospodarowania lasu polegajacy na wykonywaniu przerzedzenia drzewostanu przy zastosowaniu czterech rodzajów cięć: przygotowawczych, obsiewnych, odsłaniających i uprzatających. Szerokość powierzchni manipulacyjnej (smugi) - do 30 m; szerokość odnawianej strefy, zależnej od postępu odnowienianie nie powinna przekraczać 80-150 m w 10-leciu; ogólna powierzchnia manipulacyjna - do 3 ha. Rębnia znajduje zastosowanie w litych drzewostanach świerkowych.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), sposób zagospodarowania lasu polegający na wykonywaniu przerzedzenia drzewostanu przy zastosowaniu czterech rodzajów cięć: przygotowawczych, obsiewnych, odsłaniających i uprzątających. Szerokość strefy 100 -150 m i powierzchnia nie przekraczająca 6 ha (w uzasadnionych przypadkach dopuszczalne użytkowanie całych pododdziałów). Rębnia stworzona przede wszystkim do odnawiania drzewostanów gatunków ciężkonasiennych jak: dąb, buk (nieraz świerk i sosna). Odnowienie naturalne z uzupełnieniem sztucznym gatunków światłożądnych po cięciu uprzątającym. Okres odnowienia krótki lub średni 10-20 lat.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), Sposób zagospodarowania lasu polegający na jednorazowym lub stopniowym wykonywaniu w dojrzałym lub przebudowywanym drzewostanie gniazd o wielkości od 5 do 50 arów, z osłoną górną lub bez osłony - zależnie od wymagań ekologicznych odnawianych gatunków drzew. W czasie wykonywania cięć na gniazdach prowadzona jest pielęgnacja zapasu na powierzchni między gniazdami. Powstające - pod osłoną boczną lub górną - odnowienie naturalne bądź sztuczne, wymagajace osłony w okresie młodocianym, tworzy w zasadzie jednogatunkowe kępy przewyższające wysokością o 1 - 3 m późniejsze odnowienie naturalne lub sztuczne gatunków światłożądnych, powstające na powierzchni między gniazdami.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), Sposób zagospodarowania lasu polegający na jednorazowym lub dwukrotnym zakładaniu gniazd (10-50 arów na 20-30% powierzchni) w strefach manipulacyjnych o szerokości 100-150 m na powierzchni 6-9 ha w całych pododdziałach w celu wprowadzęnia dębu z grupową domieszką gatunków II piętra (grab, lipa) i ewentualne wykorzystanie gatunków szybko rosnących i osłonowych (modrzew, brzoza) na gniazdach oraz z cięciami częściowymi na powierzchni międzygniazdowej w celu uzyskania odnowienia naturalnego gatunków ciężkonasiennych (buk, dąb, jodła). Na powierzchnię nieodnowioną samosiewem wprowadza się, po cięciu uprzątającym, gatunki światłożądne zgodne z typem drzewostanu. Rębnia ta służy do przebudowy litych drzewostanów dębowych, bukowych lub jodłowych na drzewostany mieszane np. w górach litych buczyn na drzewostany z udziałem jodły.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), Sposób zagospodarowania lasu polegający w pierwszym etapie na wycięciu gniazd (o powierzchni od 10 do 50 arów, łącznie 30-40% powierzchni strefy manipulacyjnej); w drugim etapie następuje całkowite usunięcie drzewostanu z powierzchni między gniazdami, z ewentualnym pozostawieniem części starodrzewu oraz nasienników. Cięcia wykonuje się, gdy odnowienie na gniazdach osiąga wysokość minimum 1 m i zwarcie. Na powierzchnie między gniazdami wprowadza się odnowienie sztuczne gatunków światłożądnych. Rębnia ta jest stosowana na strefach manipulacyjnych o szerokości 80-100 m lub powierzchni do 6 ha, głównie do przebudowy litych drzewostanów sosnowych, brzozowo-osikowych i innych na siedliskach borów mieszanych na drzewostany mieszane, głównie dębowo-sosnowe.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), Sposób zagospodarowania lasu polegający na prowadzeniu w sposób ciągły cięcia przerębowego na całej powierzchni drzewostanu (powierzchni kontrolnej). Proces odnowienia naturalnego odbywa się nieprzerwanie, a naloty i podrosty korzystają trwale z osłony drzewostanu. Drzewostan zagospodarowany rębnią przerębową powinien cechować się równomiernym rozmieszczeniem zapasu na całej powierzchni, zwarciem pionowym lub schodkowym oraz maksymalnym wypełnieniem przestrzeni koronami drzew w różnym wieku. Zalecana jest do stosowania przede wszystkim w litych drzewostanach jodłowych i mieszanych z przewagą jodły, a także w świerczynach regla górnego w pasie boru luźnego.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), sposób zagospodarowania polegający na stosowaniu w drzewostanie na tej samej powierzchni manipulacyjnej różnego rodzaju cięć odnowieniowych i tworzeniu ośrodków odnowienia, poszerzanych następnie cięciami brzegowymi w ciągu zazwyczaj długiego okresu odnowienia, które prowadzą do nierównomiernego, rozłożonego w czasie przerzedzenia drzewostanu. W rębni tej wykorzystuje się kilka lat nasiennych. Efektem tych rębni są drzewostany mieszane, różnowiekowe o złożonej budowie przestrzennej.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), Rębnia brzegowo-smugowa Wagnera (IVc) służy do odnowienia naturalnego drzewostanów litych i mieszanych z dużym udziałem świerka, który szczególnie łatwo odnawia się na północnym brzegu drzewostanu; stosowana jest na strefach szerokości 100-200 m.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), rębnia bawarska, rębnia K. Gayera – rębnia służąca naturalnemu odnowieniu litych drzewostanów jodłowych oraz bukowo-jodłowych lub innych z przewagą jodły, dzięki dużej łatwości odnawiania się gatunków ciężkonasiennych i cienioznosnych, wykorzystuje z reguły obsiew górny. Rębnię tę stosuje się na strefach 100-200 m szerokości lub w całych pododdziałach.
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 » Wszystkich stron: 45