(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), Stosowanan w całych pododdziałach; służąca do elastycznego stosowania różnych sposobów cięć, nawet cięć zupełnych (wyłącznie na małych powierzchniach) i odnowienia naturalnego oraz sztucznego, dla utworzenia drzewostanów wielogatunkowych o zróżnicowanej strukturze przestrzennej i dużym zróżnicowaniu wieku; zapewniająca utrzymanie pełnego ładu przestrzenno-czasowego opartego na granicy transportowej i sieci szlaków technologicznych.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), stosowana w strefach szerokości 150-200 m lub w całych pododdziałach - służąca do odnowienia naturalnego drzewostanów mieszanych bukowo-jodłowo-świerkowych i zmierzająca dzięki połączeniu rębni stopniowej gniazdowej (optymalnej dla jodły i buka) z rębnią częściową smugową (także pasową) do zapewnienia udziału świerka w składzie docelowym drzewostanu.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), Rębnia całkowita, zalecana dla gatunków światłożądnych, odznacza się jednorazowym usunięciem całego drzewostanu z określonej powierzchni z ewentualnym pozostawieniem nasienników, przestojów, kęp starodrzewu wraz z nienaruszonymi warstwami dolnymi aż do ich naturalnego rozpadu; powierzchnia kęp nie powinna byż jednostkowo mniejsza niż 6 arów i łącznie nie większa niż 5% powierzchni zrębu. Na otwartej powierzchni zrębowej, w wyniku przeważnie sztucznego odnowienia gatunków światłożądnych, powstają przestrzennie rozgraniczone uprawy jednowiekowe.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), Sposób przeprowadzania cięć, przy którym na powierzchni maksymalnrj 4 ha lub szerokości zrębu 30-60 m wycina się wszystkie drzewa w bardzo krótkim czasie. Nawroty cięć - co najmniej 4 lata. Przy stosowaniu rębni zupełnej w drzewostanach o dobrej jakości i miejscowego pochodzenia zaleca się naturalne odnowienie z pozostawieniem nasienników w formie drzew pojedynczych (20-40 szt./ha) lub kęp drzew na części zrębu oddalonej od ściany pozostającego drzewostanu, które mogą być usunięte po uzyskaniu samosiewu. Równocześnie zaleca się pozostawienie na zrębach kęp podrostu i nalotu oraz drzew dziuplastych i kęp starodrzewu.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), sposób przeprowadzania cięć, przy którym na powierzchni o szerokości zrębu 15-30 m, lub maksymalnej powierzchni 2 ha, wycina się wszystkie drzewa. Zakładanie kolejnych zrębów uzależnia się od stanu odnowienia na poprzednim zrębie; zaleca się dążyć do utrzymania 4- do 5-letniego nawrotu cięć. Stosowana w litych drzewostanach świerkowych. Dominującym sposobem odnowienia jest odnowienie sztuczne bądź samosiew boczny.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), Sposób przeprowadzania cięć, przy którym na określonej powierzchni lasu wycina się wszystkie drzewa w bardzo krótkim czasie. Szerokość zrębu 61-80 m lub maksymalna powierzchnia do 6 ha; nawrót cięć co najmniej 4 lata. Rębnia może być stosowana w wyjątkowych wypadkach uzasadnionych względami hodowlanymi i sanitarnymi. Ograniczenia powierzchni zrębów nie dotyczą drzewostanów zniszczonych przez czynniki szkodotwórcze. Przy stosowaniu rębni zupełnej w drzewostanach o dobrej jakości i miejscowego pochodzenia zaleca się odnowienie naturalne z pozostawionych nasienników - w formie drzew pojedynczych (20-40 szt./ha) lub smug na części zrębu oddalonych od ściany pozostajacego drzewostanu, które mogą być usunięte po uzyskaniu samosiewu. Równocześnie zaleca się pozostawienie na zrębach kęp podrostu i nalotu, drzew dziuplastych oraz kęp starodrzewu.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), Drzewo wyróżnione w młodnikach, które w porównaniu z drzewami tego samego wieku i gatunku w otoczeniu, przewyższa je pod względem wysokości, posiada większą długość i stromy przebieg gałęzi mimo ostrych kątów pachwinowych (sosna). Ponieważ jego wierzchołki znajdują się w pełnym świetle, jest on żywotniejsze (grubszy, dłuższy), a szybko przyrastające gałęzie ograniczają przestrzeń życiową drzew sąsiednich.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), Patrz: domieszka rzędowa
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), Sposób sadzenia pod odchylony płat darni odciętej dwoma uderzeniami motyki-toporka pod kątem prostym; sadzonkę umieszcza się w utworzonej szparze (w kącie po przecięciu dwu płaszczyzn); obecnie bardzo rzadko stosowany ze względu na liczne wady.
(Hodowla lasu, Szczegółowa hodowla lasu), Sadzenie z wykorzystaniem różnych typów sadzonek przystosowanych do sadzenia gatunków liściastych, natomiast z iglastych najlepsze efekty uzyskuje się przy sadzeniu 2-letniej sosny.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), Sposób zalecany na stokach; wbijając łopatę do głębokości około 15 cm, odcina się z trzech stron kwadrat (30x30 cm) darni i odgina w kierunku niedociętego boku, po spulchnieniu umieszcza się sadzonkę, a następnie przykrywa darnią przeciętą w taki sposób, by sadzonka znalazła się pośrodku darni.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), sadzenie polegające na umieszczeniu sadzonki w ukośnej szparze wykonanej w glebie motyką, a następnie naciśnięciu gleby, która po wyjęciu motyki powraca do pierwotnego położenia; stosowane na glebach niezadarnionych w wypadku małych sadzonek, np. sosny.
(Hodowla lasu, Szczegółowa hodowla lasu), Sadzonki z bryłką (zakryty system korzeniowy) ukształtowaną przez obrys pojemnika, umieszczone w otworze wykonanym specjalnym kosturem; do sadzenia należy używać kosturów o kształcie bryłki korzeniowej.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), sadzenie w otwór wykonany świdrem, dotyczy zwykle sadzonek z bryłką.
(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), Sadzenie w dnie bruzdy wyoranej pługiem dwuodkładnicowym lub z aktywną odkładnicą.
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 » Wszystkich stron: 45