( hodowla lasu, szkółkarstwo), nasiona wrażliwe na przesuszenie, poniżej krytycznego progowego poziomu wilgotności nasiona tracą żywotność. Dla nasion dębów próg ten wynosi 40-48%, zaś dla skrzydlaków jawora 24-32% i klonu srebrzystego 52%.
(hodowla lasu, szkółkarstwo), spoczynek nasion – dziedziczna właściwość biologiczna nasion roślin, umożliwiająca im przetrwanie niekorzystnej pory roku; objawia się niezdolnością nasion do kiełkowania bezpośrednio po osiągnięciu biologicznej dojrzałości jesienią. Spoczynek nasion może być lekki, np. u świeżych nasion klonu, jarzęba, graba, wtedy można przez dołowanie nasion przysposobić je do kiełkowania w ciągu pierwszej zimy po zbiorze; głęboki spoczynek nasion, powoduje konieczność poddania nasion stratyfikacji przez okres około 1 roku. Wysianie nasion będących w stanie spoczynku powoduje ich przelegiwanie.
(hodowla lasu, szkółkarstwo), potocznie zwany nawozem sztucznym, przetwarzany z substancji wydobywanych z ziemi lub produkowany chemicznie; wzbogacająca glebę w składniki mineralne niezbędne dla rozwoju roślin, poprawiających strukturę gleby lub zmieniających jej kwasowość. Do najważniejszych składników nawozów należą: azot (N), fosfor (P), potas (K) ("nawozy NPK").
(hodowla lasu, szkółkarstwo), nawóz zawierający w swoim składzie niezbędne dla roślin składniki pokarmowe w postaci związków organicznych. Cechą większości nawozów organicznych jest posiadanie kompleksu pierwiastków potrzebnych roślinom, w zależności jednak od ilości zawartej w nich substancji organicznej, pierwiastki te mogą być bezpośrednio pobierane przez rośliny dopiero po mineralizacji związków organicznych, w procesie, który zachodzi dzięki różnorodnym organizmom żyjącym w glebie. Mineralizacja zachodzi stopniowo, dlatego działanie nawozów organicznych jest długotrwałe, przez co oddziaływają korzystnie na rośliny o długim okresie wegetacji.
(hodowla lasu, szkółkarstwo), świeża masa roślinna wprowadzona do gleby w celu podniesienia jej żyzności. Do uprawy na nawóz zielony najlepiej nadają się rośliny motylkowe (np. łubin żółty, seradela, peluszka), uprawiane w plonie głównym lub międzyplonie, które wzbogacają glebę w substancję organiczną i azot, a także w inne składniki pokarmowe. Ich wartość nawozowa zależy od ilości i składu chemicznego przyoranej masy; najlepiej działają na glebach lekkich ubogich w próchnicę.
(hodowla lasu,szkółkarstwo), dostarczanie wody do gleby w celu pokrycia jej niedoborów i zwiększenia produkcji roślinnej. Rozróżnia się nawadnianie mechaniczne (ciśnieniowe) – deszczowanie i mikronawadnianie: kroplowe i wgłębne, oraz nawadnianie grawitacyjne – zalewowe, podsiąkowe, stokowe, bruzdowe, itp.
(hodowla lasu, szkółkarstwo), wprowadzanie odpowiednich ilości określonych substancji (nawozów mineralnych, organicznych) do gleby lub bezpośrednio na rośliny (nawożenie dolistne) w celu dostarczenia roślinom uprawianym składników pokarmowych i polepszenia właściwości chemicznych, fizykochemicznych i biologicznych gleby.
(hodowla lasu, szkółkarstwo), nawożenie przed wysiewem sadzonek w szkółce lub przed szkółkowaniem lub rzadziej przed założeniem uprawy leśnej bądź plantacji celem wzbogacenia gleby w składniki pokarmowe niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju drzewek w pierwszym okresie ich życia.
(hodowla lasu,szkółkarstwo), suma dawek polewu doprowadzonych na nawadnianą powierzchnię w ciągu okresu wegetacji wyrażona w mm lub m3/h.
(hodowla lasu, szkółkarstwo), podstawowy nawóz organiczny składający się z odchodów zwierzęcych oraz ściółki ze słomy, sieczki, torfu, trocin itp. zawierający wszystkie składniki potrzebne do rozwoju roślin; obornik poprawia także właściwości fizyczne gleby.
(hodowla lasu, szkółkarstwo), zespół prób i obserwacji podejmowanych w celu określenia jakości materiału siewnego. Warunkami wykonania poprawnej oceny nasion są: znormalizowane metody badania, dokładne i umiejętne wykonanie prób, przeprowadzenie diagnozy i wnioskowania na reprezentatywnym materiale porównawczym. Oceną nasion objęte są wszystkie zapasy nasion drzew i krzewów leśnych; do wykonania oceny nasion powołane są stacje oceny nasion. Określenie siewnej wartości nasion stanowi podstawę do ustalenia ilości wysiewanych nasion. O jej wyniku i słuszności decyduje dokładne i właściwe pobranie średniej próbki nasion z całej partii nasion. Po określeniu wilgotności nasion odważa się próbkę ścisłą i przeprowadza próbę czystości, a następnie określa się masę 1000 sztuk z 300 nasion, odliczonych bez wyboru grupy nasion czystych; te 300 nasion używa się w próbie kiełkowania nasion, którą przeprowadza się w kiełkowniku odpowiedniego typu; do nasion wymagających dłuższego czasu do kiełkowania stosuje się często próby zastępcze badania jakości nasion. W celu szybkiego uzyskania danych o żywotności nasion stosuje się barwienie zarodków. Na podstawie wyników prób zalicza się nasiona do odpowiedniej klasy jakości nasion oraz oblicza użyteczność siewną nasion, tzn. liczbę nasion zdolnych do kiełkowania zawartych w 1 kg ocenianego zapasu nasion.
(hodowla lasu,szkółkarstwo), zaszczepianie pąka liściowego (oczka) na podkładce. Oczkowanie wykonuje się w czerwcu po zawiązaniu pąków na tegorocznych pędach gatunków liściastych.Metody okulizacji: w literę T, w odwrócona literę T, na łatkę, przez obrączkowanie i na przystawkę jednopąkową.
(hodowla lasu,szkółkarstwo), maszyna do oddzielania nasion dębu i buka od drobnych świeżych i suchych gałęzi, igliwia, liści, części kory itp., pozyskanych na uprzednio przygotowanych powierzchniach pod okapem drzewostanu; podstawowym zespołem roboczym urządzenia są napędzane, wymienne sita na jednym lub kilku poziomach.
(hodowla lasu, szkółkarstwo), maszyna do oddzielania szyszek sosny, świerka i modrzewia od drobnych gałęzi, igliwia, liści itp. Przyjmowanych do magazynów przejściowych lub magazynów przy wyłuszczarniach, zasada pracy taka jak oczyszczacza nasion ciężkich.
(hodowla lasu,szkółkarstwo), czynność polegająca na oddzielaniu nasion od wszelkich zanieczyszczeń. Wyróżnia się cztery zasadnicze etapy: - oddzielanie grubszych zanieczyszczeń, - oskrzydlanie nasion (u gat. iglastych) - oddzielenie drobnych zanieczyszczeń, - odwianie nasion pustych. Nasiona nie wszystkich gatunków muszą przechodzić poszczególne etapy oczyszczania, a w niektórych wypadkach oczyszczanie nasion sprowadza się wyłącznie do jednego etapu (np. odsiewanie zanieczyszczeń od nasion jałowca, cisa).
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 » Wszystkich stron: 45