Dział
Hodowla lasu
Ilość znalezionych haseł: 667
(hodowla lasu, szkółkarstwo), proces związany z przechowywaniem nasion, stosowany w celu ograniczenia ich oddychania, aby podczas przechowywania nie traciły wartości siewnej. W warunkach klimatu umiarkowanego nasiona dzieli się na dwie kategorie: orthodox - nasiona znoszące podsuszenie do niskiego poziomu wilgotności lub odwodnienie całkowite i recalcitrant – nasiona nie znoszące odwodnienia lub tolerujące odwodnienie tylko częściowe, do wysokiego progu wilgotności. Nasiona z kategorii orthodox można natychmiast po zbiorze i oczyszczeniu podsuszyć do wilgotności 10% lub nawet poniżej tej wartości, co umożliwia ich przechowywanie w stanie odwodnionym w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Do kategorii tej należą m.in. sosna, świerk, modrzew, jedlica. Do kategorii recalcitrant należą nasiona kilku gatunków drzew o dużych nasionach (dęby, kasztanowce, kasztan jadalny, jawor, klon srebrzysty). Ich nasiona po zbiorze cechuje wysoka wilgotność (40-50%) a umieszczone w niewentylowanych pojemnikach w temperaturze pokojowej szybko się zagrzewają, co jest dowodem ich wzmożonego oddychania, które należy ograniczyć poprzez schłodzenie nasion i przetrzymywanie ich w obniżonej temperaturze.
Zobacz więcej...
(hodowla lasu, szkółkarstwo), czynność zmierzająca do wydzielenia frakcji nasion czystych i zanieczyszczonych, na podstawie różnicy w ich wyglądzie zewnętrznym lub na podstawie różnicy w masie. W analizie czystości nasion wyróżnia się 3 zasadnicze frakcje: nasiona czyste; nasiona inne (obce); zanieczyszczenia.
Nasiona czyste wybiera się na podstawie przynależności gatunkowej, kształtu, wielkości i wyglądu zewnętrznego okryw nasiennych. Do frakcji innych (obcych) zalicza się nasiona innych gatunków, nie zakwalifikowanych jako gatunek podstawowy (badany), lub gatunku znalezionego w próbce w mniejszej ilości od gatunku dominującego. Frakcję zanieczyszczeń stanowią pozostałe składniki analizowanej próbki nasion, nie zaliczone do nasion czystych i nasion innych. Stanowią je również owocostany, co do których jest pewność, że nie zawierają nasion, a także same nasiona, o ile jest oczywiste, że nie zawierają zarodka.
Analizę czystości prowadzi się w celu oznaczenia procentowej zawartości masy czystych nasion badanego gatunku w ogólnej masie materiału siewnego (czystości), aby określić wartość siewną; oraz wydzielenia frakcji czystych nasion badanego gatunku przeznaczonych do dalszych analiz, prowadzonych w procesie oceny nasion, takich jak oznaczanie masy 1000 sztuk i żywotności.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 »
Wszystkich stron: 45