(hodowla lasu, szkółkarstwo), zjawisko związane z intensywnym oddychaniem świeżo zebranych nasion oraz powodowanym przez oddychanie wzrostem temperatury i oddawaniem ciepła.
(hodowla lasu, szkółkarstwo), wprowadzanie lasu na grunty nieleśne, dotychczas użytkowane rolniczo lub stanowiące nieużytki czasowe.
(hodowla lasu, szkółkarstwo), zniszczenie sadzonek na skutek podwyższonej temperatury wywołanej niewłaściwym ich przechowywaniem.
(hodowla lasu, szkółkarstwo), pewna ilość nasion pobrana z określonego terenu, jednego pochodzenia, w tym samym czasie. Zapas nasion zwany jest również partią nasion.
(hodowla lasu, szkółkarstwo), poddanie nasion działaniu środków chemicznych lub innych w celu: zniszczenia zarodników grzybów pasożytniczych na łupinach nasion; przeciwdziałanie zgorzeli przedwschodowej nasion; pokrycia łupin nasion warstwą ochronną zabezpieczającą przed wybieraniem nasion z zasiewów i zjadaniem ich przez ptactwo i zwierzynę. Zaprawianie nasion zwane jest również bejcowaniem nasion.
(hodowla lasu, szkółkarstwo), chemiczne środki ochrony przedsiewnej nasion przed grzybami pasożytniczymi i dezynfekcji nasion po wysianiu do gleby.
(hodowla lasu, szkółkarstwo), partia szyszek potrzebna do jednorazowego wypełnienia bębnów lub szuflad wyłuszczarni.
(hodowla lasu, szkółkarstwo), pozyskiwanie (zrywanie) szyszek, owoców i nasion z drzew stojących lub ściętych w celu zdobycia materiału siewnego do szkółek; obejmuje ocenę stopnia urodzaju, wyznaczenie i oznaczenie drzewostanów i drzew do zbioru nasion, opracowanie harmonogramu zbioru nasion.
(hodowla lasu, szkółkarstwo), zbiór nasion w stanie dojrzałości morfologicznej, kiedy mają jeszcze zielone zabarwienie, z przeznaczeniem do natychmiastowego wysiewu lub dołowania celem skrócenia okresu przygotowania do kiełkowania.
( hodowla lasu, szkółkowanie), wbudowywanie azotu w ciała mikroorganizmów, co okresowo zmniejsza dostępność tego składnika pokarmowego dla korzeni roślin. Zjawisko zachodzi w glebie po zastosowaniu nawozu organicznego o słabym stopniu rozkładu (proporcja C/N powyżej 1:32) oraz w pryzmach kompostowych do momentu wyczerpania się składników organicznych ulegających szybkiemu rozkładowi.
(hodowla lasu, szkółkarstwo), procent nasion normalnie kiełkujących w ciągu określonego czasu próby, różnego dla poszczególnych gatunków; zdolność kiełkowania nasion wraz z energią kiełkowania nasion stanowią podstawę do określenia klasy jakości nasion poddawanych ocenie.
(hodowla lasu, szkółkarstwo), cecha nasion określana podczas oceny nasion odsetkiem nasion zdrowych nie opanowanych przez choroby bądź szkodniki do całkowitej liczby nasion w próbce.
( hodowlna lasu, szkółkowanie), pogarszanie się głównie właściwości biologicznych i fizycznych gleby w wyniku długookresowej, intensywnej produkcji sadzonek; Bezpośrednią przyczyną zmęczenia gleby jest obniżenie poziomu próchnicy, co prowadzi do zaachwiania równowagi biologicznej w glebie polegającej na zmniejszeniu ilości pożytecznych mikroorganizmów i wzroście udziału patogenów. Mała zawartość próchnicy prowadzi także do utraty gruzełkowatej struktury gleby, do zachwaszczania się, do zasklepiania wierzchniej warstwy i tym samym do niedotlenienia korzeni. Przyczyną zmęczenia może być też niewłaściwe zmianowanie i płodozmian, przenawożenie mineralne (szczególnie azotem), nadmierne deszczowanie wodą o niewłaściwym pH.
(hodowla lasu, szkółkarstwo), następstwo sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów oraz ewentualnie innych roślin uprawianych po sobie w określony sposób na tym samym polu w danych warunkach klimatycznych i glebowych, które uwzględnia ich wymagania i wpływ na glebę oraz występowanie chwastów, także chorób i szkodników.
(hodowla lasu, szkółkarstwo), powierzchnia, na której gromadzi się zimne (ciężkie) powietrze, a jego odpływ jest utrudniony, co sprzyja powstawaniu przymrozków; miejscami takimi są zagłębienia terenu lub powierzchnie niedużych zrębów otoczonych wyższymi drzewostanami; temperatura powietrza i gleby w zmrozowisku powodują zaburzenia bilansu wodnego roślin, opóźniają ich wzrost i rozwój; zmrozowiska są zwykle trudne do odnowienia i zalesienia.
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 » Wszystkich stron: 45