Dział
Genetyka i selekcja drzew leśnych
Ilość znalezionych haseł: 103
(hodowla lasu, genetyka i selekcja drzew leśnych),dziedziczna zmiana materiału genetycznego, która nie jest wynikiem segregacji, ani rekombinacji genetycznej. Mutacja komórek somatycznych organizmu wielokomórkowego powoduje tworzenie się tkanek o dwu lub więcej genotypach osobniczych (chimer). Mutacje komórek szlaku płciowego przekazywane są następnym pokoleniom przez gamety, dlatego też osobniki następnego pokolenia zawierają te mutacje we wszystkich komórkach zarówno somatycznych jak i generatywnych. W związku z tym, że nośnikiem informacji genetycznej jest DNA lub RNA mutacja powoduje zmianę w budowie fizycznej i chemicznej tych związków. Mutacja polega również na zmianie liczby chromosomów, albo zmianie struktury chromosomu. Mutacje możemy rozpatrywać także z poziomu genu, zarówno całej jednostki strukturalnej (cistronu) lub pojedynczego miejsca mutacyjnego w obrębie genu.
Mutacje w organizmach powstają samorzutnie lub na skutek działania środkami mutagennymi, nie wykryto jednak różnic jakościowych pomiędzy tymi typami mutacji. Mutacje z punktu widzenia populacji nie są korzystne, dlatego w większości zmutowane osobniki nie są dopuszczane do rozrodu poprzez bariery ewolucyjne. Niezaprzeczalne jest jednak, że mutacje są główną przyczyną ewoluowania organizmów na Ziemi.
Zobacz więcej...
(hodowla lasu, genetyka i selekcja drzew leśnych), teoretyczna zasada sformułowana na podstawach statystyki matematycznej, dotycząca stosunku między frekwencją genów a frekwencją genotypów w obrębie populacji. Wyznacza ona równowagę genotypową osiąganą przez statystyczną pulę genów. W dużej panmiktycznej populacji zarówno frekwencja genów, jak i genotypów jest stała z pokolenia na pokolenie (jeśli pominąć mutacje, migracje, dryf i selekcję) populacja taka jest w stanie „równowagi Hardy-Weinberga”. Częstość, z którą męskie gamety niosące allel A (częstość p) łączą się z gametami żeńskimi niosącymi allel A (również częstość p), wynosi p*p=p2. Podobnie częstość, z którą męskie gamety niosące allel a łączą się z żeńskimi również niosącymi allel a, wyniesie q*q=q2. Heterozygoty (Aa) powstają przez połączenie gamet niosących różne allele. Częstość, z którą męska gameta zawierająca allel A łączy się z gametą żeńską zawierającą allel a, będzie wynosić p*q=pq, stąd całkowita częstość heterozygoty Aa będzie 2pq. Całość można zatem przedstawić za pomocą wyrażenia dwumianowego: (p+q)(p+q)=p2+2pq+q2.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 »
Wszystkich stron: 7