Dział
Genetyka i selekcja drzew leśnych
Ilość znalezionych haseł: 103
(hodowla lasu, genetyka i selekcja drzew leśnych), nieujawnianie się jednego z genów allelicznych warunkujących określoną cechę organizmu, spowodowane działaniem drugiego, dominującego allelu tego genu. Jeżeli np. osobnik posiada w swoim genotypie dwa allele genu barwy kwiatów, z których jeden jest dominujący (np. barwa czerwona), a drugi recesywny (np. barwa biała), to w jego fenotypie (wyglądzie zewnętrznym) ujawni się cecha dominująca, a recesywna będzie ukryta, choć gen tej cechy może dziedziczyć potomstwo. Cecha recesywna może ujawnić się wyłącznie wtedy, gdy osobnik posiada dwa jej allele (wtedy np. jego kwiaty będą białe). Allele recesywne oznacza się we wzorach genetycznych małymi literami.
Zobacz więcej...
(hodowla lasu, genetyka i selekcja drzew leśnych), dobór – zjawisko polegające na różnicującej i nielosowej reprodukcji różnych genotypów, stanowiące najbardziej istotny czynnik ewolucyjny, powodujący kierunkowe zmiany frekwencji genów i genotypów w populacjach. W braku selekcji i mutacji, frekwencje te przy swobodnym krzyżowaniu w obrębie dużych populacji pozostają z pokolenia na pokolenie nie zmienione (prawo Hardy- Weinberga). Selekcja biologicznie preferująca określone genotypy wskutek ich wyższości wyrażającej się żywotnością, długowiecznością, większą zdolnością do krzyżowania się, zapładniania i migracji, ma równocześnie charakter pozytywny i negatywny, tzn. preferencja reprodukcyjna i przeżywalność jednych genotypów idzie w parze z eliminacją innych, gorzej przystosowanych. Selekcja może działać na poziomie genów, komórek, klonów, potomstw pochodzących od tych samych rodziców, populacji, między populacjami i między gatunkami. Efektywność selekcji w obrębie popu¬lacji uprzednio nieselekcjonowanej zależy od rodzaju i in¬tensywności czynników selekcjonujących, od działania genów zawartych w selekcjonowanych fenotypach oraz od stopnia i charakteru zmienności genetycznej w obrębie populacji.
Zobacz więcej...
(hodowla lasu, genetyka i selekcja drzew leśnych), selekcja normalizująca, selekcja dośrodkowa, faworyzuje jako optimum wartości średnie dla danej popu¬lacji. W wyniku selekcji stabilizującej następuje zwężenie zmienności przez eliminację skrajnych wariantów, których źródłem są mu¬tacje, migracje i rekombinacje. W obrębie populacji, które w danych, stałych warunkach osiągnęły wysoki stopień przy¬stosowania, z pokolenia na pokolenie zachowywany jest pewien zakres zmienności genotypowej o wypróbowanej wartości adaptacyjnej. Selekcja stabilizująca nie prowadzi zatem do zmian ewolucyjnych, ale raczej zachowuje aktualny stan adaptacji. Jeżeli osobniki rodzicielskie reprezentują typy zbliżone do średniej dla populacji, efekt stabilizacyjny w potomstwie może polegać na eliminacji genotypów, warunkujących rozwój fenotypów odbiegających od tej średniej lub silniej reagujących na zmiany i zakłócenia w środowisku.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 »
Wszystkich stron: 7