(hodowla lasu, szczegółowa hodowla lasu), określenie wartości genetycznej i jakości hodowlanej składników leśnego materiału podstawowego, który jest wykorzystywany w gospodarce leśnej, tj. wyłączonych drzewostanów nasiennych, plantacji nasiennych (klonowych i rodowych), drzew matecznych, w celu kwalifikowania leśnego materiału podstawowego do kategorii przetestowany; weryfikacji istniejących granic regionów pochodzenia i zasad przenoszenia leśnego materiału rozmnożeniowego; opracowania bazy danych dotyczących charakterystyki genetycznej leśnego materiału podstawowego zarejestrowanego w Krajowym Rejestrze LMP BNL dla gatunków objętych programem testowania.
(hodowla lasu, genetyka i selekcja drzew leśnych), występowanie dziedzicznych lub niedziedzicznych różnic pomiędzy: komórkami (zmienność wewnątrzosobnicza); osobnikami należących do tej samej populacji (zmienność indywidualna); populacjami (zmienność grupowa). Przyczyną zmienności organizmów są w głównej mierze mutacje genów lub chromosomów, lub też zmiany indukowane poprzez wpływy środowiska.
(hodowla lasu, genetyka i selekcja drzew leśnych), zmienność wśród osobników reprezentujących jeden gatunek, jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Do zmienności dziedzicznej należą: zmienność nieciągła, dotycząca cech jakościowych, mających proste podłoże genetyczne - kodowanych jednym lub kilkoma genami; zmienność ciągła, która dotyczy cech ilościowych kodowanych przez geny kumulatywne.
(hodowla lasu, genetyka i selekcja drzew leśnych), zmienność środowiskowa – źródłem jej są wszelkie czynniki wewnątrz- lub zewnątrzkomórkowe bezpośrednio modyfikujące działanie genotypu. Na zmienność środowiskową mają wpływ nie tylko mierzalne czynniki środowiskowe, ale również specyficzne efekty współdziałania pomiędzy środowiskiem a genotypem.
(hodowla lasu, genetyka i selekcja drzew leśnych), (ang. phenotypic variation) całkowita zmienność biologiczna określonej cechy, może mieć charakter zarówno ciągły jak i nieciągły. Podstawowymi składowymi zmienności fenotypowej są: zmienność genetyczna i zmienność ekotypowa (środowiskowa).
(hodowla lasu, genetyka i selekcja drzew leśnych), zmienność modyfikacyjna - wynik oddziaływania czynników zewnętrznych na genotyp, nie przekazywana pokoleniom potomnym w procesie dziedziczenia. Jej trwałość w genotypie jest uzależniona od czasu i natężenia oddziaływania określonego czynnika zewnętrznego. Zmienność modyfikacyjna podlega ograniczeniom i jest zależna od plastyczności genotypu.
(hodowla lasu, genetyka i selekcja drzew leśnych), (zmienność genetyczna) – zmienność genetyczna określonej cechy w populacji. Głównymi składowymi zmienności genetycznej jest zmienność addytywna, powodowana niejednakowym ilościowym efektem działania dwu alleli, które kontrolują występowanie danej cechy, odchylenie dominacyjne i odchylenie epistatyczne. Zmienność genetyczna w populacji jest zależna od: dopływu nowej informacji genetycznej, mutacji i selekcji.
(hodowla lasu, genetyka i selekcja drzew leśnych), wzrost lub spadek częstości cechy w przestrzeni na ogół związany z gradientem jakiegoś czynnika środowiskowego (wysokości nad poziomem morza, współrzędnych geograficznych).
(hodowla lasu, genetyka i selekcja drzew leśnych), zmienność losowa – zmiany spontanicznie zachodzące w materiale genetycznym organizmów oparte na mutacjach i rekombinacji genetycznej nie mające uzasadnionej przyczyny i hipotetycznie relatywnego wpływu na przystosowanie się organizmu do środowiska. Zmienność losowa jest jedną z podstaw syntetycznej teorii ewolucji.
(hodowla lasu, genetyka i selekcja drzew leśnych), różnice w budowie anatomicznej, metabolizmie i fizjologii lub zachowaniach behawioralnych, między osobnikami jednego gatunku, należących do tej samej populacji. Zmienność osobnicza wynika z czynników środowiskowych (niedziedziczna), mutacji i rekombinacji genetycznych (dziedziczna). Dzięki występowaniu zjawiska zmienności osobniczej w przyrodzie nie występują dwa identyczne organizmy, nawet klony są zmienne poprzez różnorodne zewnętrzne czynniki środowiskowe.
(hodowla lasu, genetyka i selekcja drzew leśnych), różnice w budowie anatomicznej, metabolizmie i fizjologii lub zachowaniach behawioralnych, miedzy osobnikami należącymi do jednego gatunku. Zmienność wewnątrzgatunkowa wynika z czynników środowiskowych (niedziedziczna), mutacji i rekombinacji genetycznych (dziedziczna). Zmienność ta jest przyczyną występowania polimorfizmu wewnątrz populacyjnego, jak i ras oraz odmian w obrębie gatunku. Za główną przyczynę jej powstania ewolucjoniści uważają izolację rozrodczą pomiędzy osobnikami należącymi do tego samego gatunku.
(hodowla lasu, genetyka i selekcja drzew leśnych), zjawisko występowania osobników o różnych genotypach, w przeciwieństwie do zróżnicowania wywołanego czynnikami środowiska, które z reguły powodują występowanie przemijających, niedziedzicznych zmian fenotypów. Zróżnicowanie genetyczne stanowi tę część zróżnicowania genotypowego, która jest spowodowana zmiennością składu genetycznego osobników danej populacji. Zróżnicowanie genetyczne jest powszechnie występującą właściwością organizmów rozmnażających się płciowo oraz nieodzownym warunkiem zmian ewolucyjnych. Głównymi źródłami zmienności genetycznej są mutacje, przepływ genów, krzyżowanie osobników.
(hodowla lasu, genetyka i selekcja drzew leśnych), iloczyn intensywności selekcji i współczynnika odziedziczalności ΔG=ih2 ΔG – zysk genetyczny i – intensywność selekcji h2 – współczynnik odziedziczalności.
(hodowla lasu, genetyka i selekcja drzew leśnych), różnica między średnimi wartościami genotypowymi cechy w populacji potomnej i populacji źródłowej R = M1-M0 M1 – średnia wartość cechy w populacji potomnej wyhodowanej z populacji selekcyjnej M0 – średnia wartość cechy w populacji źródłowej.
Pewnego rodzaju eksperyment, w którym nasiona drzew leśnych są zbierane z określonej liczby (zwykle naturalnych drzewostanów, reprezentujących wybrane populacje cząstkowe danego gatunku),a następnie wyhodowane drzewka są sadzone w podobnych warunkach zewnętrznych-zwykle poza miejscem zbioru nasion (Wright 1976).
« 1 2 3 4 5 6 7 » Wszystkich stron: 7