Dział
Dokumentacja SILP
Ilość znalezionych haseł: 58
(informatyka w leśnictwie, dokumentacja SILP), celem kontroli liczebności szkodników korzeni w glebie jest:
a) uzyskanie informacji o zagrożeniu szkółek i upraw przez następujące gatunki szkodników: pędraki chrabąszcza kasztanowca – Melolontha hippocastani Fabr. i majowego – M. melolontha (L.), guniaka czerwczyka – Amphimallon solstitiale (L.), wałkarza lipczyka – Polyphylla fullo (L.), ogrodnicy niszczylistki – Phyllopertha horticola (L.), listnika zmiennobarwnego – Anomala dubia (Scop.), jedwabka brunatnego – Serica brunna (L.), larwy (drutowce) Elateridae i kluki Otiorhynchus spp. oraz inne gatunki występujące regionalnie, uznane przez właściwy terytorialnie ZOL za stanowiące zagrożenie dla produkcji szkółkarskiej, zakładanych i istniejących upraw, młodników lub drzewostanów starszych,
b) ustalenie lat rójek chrabąszczy lub innych gatunków szkodników w poszczególnych rejonach kraju w celu podjęcia działań ochronnych,
c) ustalenie obszarów stałych pędraczysk.
Zasadniczą kontrolę występowania szkodników korzeni wykonuje się w okresie od 15 sierpnia do 30 września. W okresie wiosennym, do końca kwietnia, wykonuje się kontrolę uzupełniającą, mającą na celu potwierdzenie zagrożenia na powierzchniach, na których mogło zimą nastąpić rozrzedzenie populacji, oraz na gruntach, które nie zostały objęte zasadniczą kontrolą występowania szkodników korzeni.
Niezwłocznie po zakończeniu obserwacji dokumentację przesyła się do odpowiedniego terytorialnie ZOL.
Zebrany materiał z kontroli występowania szkodników korzeni, wraz z wypełnionym w dwóch egzemplarzach formularzem nr 5 i szkicem rozmieszczenia dołów próbnych, nadleśnictwo przekazuje do właściwego terytorialnie ZOL.
Zobacz więcej...
(informatyka w leśnictwie, dokumentacja SILP), właściciel lub posiadacz gruntu, na którym powstała szkoda od zwierzyny, zgłasza szkodę w formie pisemnej dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego.
Wstępnego szacowania szkody, zwanego „oględzinami”, ostatecznego szacowania szkody oraz ponownego szacowania szkody dokonują upoważnieni przedstawiciele dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego przy udziale poszkodowanego albo jego pełnomocnika oraz, na żądanie jednej ze stron, przedstawiciela właściwej terytorialnie izby rolniczej.
Z oględzin, ostatecznego szacowania szkody oraz ponownego szacowania szkody szacujący sporządzają protokół, który podpisują szacujący, poszkodowany albo jego pełnomocnik oraz przedstawiciel właściwej terytorialnie izby rolniczej, jeżeli uczestniczył w tej czynności.
Wzór protokołu stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 8 marca 2010 r. w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych.
Zobacz więcej...
(informatyka w leśnictwie, dokumentacja SILP), raptularz terenowy wg porównań służy do rejestracji szacunków brakarskich na pozycjach, gdzie dokonywane jest porównanie do podobnych pozycji, które zostały wykonane w poprzednich latach.
Sporządzanie szacunków wg porównań rozpoczyna się od wskazania w aplikacji Brakarz po stronie rejestratora leśniczego, wydzieleń z przyporządkowanymi rodzajami cięć. Następnie, po przesłaniu danych do systemu LAS, następuje wyszukiwanie w danych archiwalnych drzewostanów o podobnych cechach taksacyjnych, które objęte były takimi samymi zabiegami w poprzednich latach. Po odnalezieniu pasujących pozycji, program przelicza masę drewna według wykonania na tych pozycjach i przesyła dane do zatwierdzenia do rejestratora leśniczego. Po ewentualnych korektach, leśniczy akceptuje wynik porównań i ponownie wysyła z rejestratora dyspozycję do uwzględnienia danej pozycji w planie cięć.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 »
Wszystkich stron: 4