Dział
Inżynieria leśna
Ilość znalezionych haseł: 1057
(inżynieria leśna, budownictwo leśne), należy przez to rozumieć sumę kubatury brutto wszystkich kondygnacji, stanowiących iloczyn powierzchni całkowitej, mierzonej po zewnętrznym obrysie przegród zewnętrznych i wysokości kondygnacji brutto, albo między podłogą na stropie lub warstwą wyrównawczą na gruncie a górną powierzchnią podłogi bądź warstwy osłaniającej izolację cieplną stropu nad najwyższą kondygnacją, przy czym do kubatury brutto budynku wlicza się kubaturę przejść, prześwitów i przejazdów bramowych, poddaszy nieużytkowych oraz przekrytych części zewnętrznych budynku, takich jak: loggie, podcienia, ganki, krużganki, werandy, a także kubaturę balkonów i tarasów, obliczaną do wysokości balustrady. Nie wlicza się kubatury ław i stóp fundamentowych, kanałów i studzienek instalacyjnych, studzienek przy oknach piwnicznych, zewnętrznych schodów, ramp i pochylni, gzymsów, daszków i osłon oraz kominów i attyk ponad płaszczyzną dachu.
Zobacz więcej...
(inżynieria leśna, budownictwo leśne), to materiały zapewniające ochronę budynku przed wilgocią (izolacje przeciwwilgociowe), naporem wody gruntowej i artezyjskiej (izolacje przeciwwodne), stosowane są przy fundamentach i częściach podziemnych obiektów oraz zapobiegają przenikaniu pary wodnej do elementów ścian, stropów, pokrycia dachowego, a w szczególności do drewna i materiału termoizolacyjnego (izolacje parochronne). Hydroizolacje wykonywane są w postaci powłok z roztworów asfaltowych, żywic syntetycznych i farb olejnych oraz z warstw papy, folii i okładzin z tworzyw sztucznych. Do uszczelnienia wykorzystuje się również panele, taśmy, masy szpachlowe i granulat z bentonitu sodowego oraz mineralne zaprawy uszczelniające, zawierające dodatki hydrofobowe.
Zobacz więcej...
(inżynieria leśna, budownictwo leśne), jest to grupa materiałów budowlanych zapewniająca zwiększoną izolację termiczną zewnętrznych elementów budynku, a w konsekwencji minimalizująca zużycie energii na ogrzewanie oraz przenikanie dźwięków z zewnętrz budynku. Każdy materiał zastosowany do danego elementu ma właściwości, które zapewniają w pewnym stopniu izolacyjność budynku, jednak to materiały termoizolacyjne charakteryzują się małymi współczynnikami przewodzenia ciepła (λ). W zależności od przeznaczenia materiału termoizolacyjnego na poszczególne elementy budynku będzie się on charakteryzował odpowiednią gęstością, wytrzymałością na rozciąganie i ściskanie. Materiały termoizolacyjne stosowane są do ścian zewnętrznych, osłonowych, stropodachów, dachów, stropów nad nieogrzewanymi pomieszczeniami i w posadzkach na gruncie przy budynkach niepodpiwniczonych. Najczęściej stosowanymi materiałami do izolacji cieplnej w budynku są: elementy ze styropianu, wełny mineralne i z włókien szklanych, poliuretan piankowy w postaci płyt (stropowych, dachowych, elewacyjnych), kształtek (na ściany, dachy, stropy), otulin, ekranów, mat oraz luźnego granulatu. Otuliny i kołnierze termoizolacyjne służą do zabezpieczenia instalacji c.o. oraz ciepłej wody przed utratą ciepła w pomieszczeniach nieogrzewanych i w ścianach. Innymi materiałami do izolacji cieplnej są elementy wykonane z korka (płyty ekspandowe i asfaltowe), kauczuku, słomy i trzciny oraz wiórkowo-cementowe (suprema), a także płyty pilśniowe i paździerzowe.
Zobacz więcej...
(inżynieria leśna, budownictwo leśne), wyróżnia się metody oczyszczania ścieków: mechaniczną, biologiczną, mechaniczno-biologiczną, chemiczną. W metodzie mechanicznej oczyszczenie ścieków następuje poprzez oddzielenie zanieczyszczeń stałych, wykorzystuje się w filtrach gruntowych (piaskowych) oraz osadniku gnilnym. Głównym czynnikiem powodującym oczyszczenie „szarej wody” w metodzie biologicznej są mikroorganizmy, które odżywiając się zanieczyszczeniami, rozkładają je na proste związki organiczne i nieorganiczne, a proces rozkładu zachodzi w warunkach tlenowych w komorach osadu czynnego zwanych złożami lub błonami biologicznymi. Oczyszczalnie ścieków oparte na metodzie mechaniczno-biologicznej wykorzystuje zdolności filtracyjne gruntu oraz działalność bakterii glebowych lub roślin. Najczęściej spotykanymi rozwiązaniami tego typu są: drenaże rozsączające, filtry gruntowo-korzeniowe, pryzmy (złoża) filtracyjne. Metoda chemiczna głównie stosowana do oczyszczania ścieków komunalnych i przemysłowych, w których występują związki nie rokładalne biologicznie, przez wywołanie procesów chemicznych i fizykochemicznych (np. neutralizacja, utlenianie, redukcja chromu i fosforu, wymiana jonowa).
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 »
Wszystkich stron: 71