Dział
Lasy i leśnictwo
Ilość znalezionych haseł: 96
(lasy i leśnictwo), kompleks leśny zajmujący płaskie i faliste tereny Kotliny Sandomierskiej, w widłach Wisły i Sanu, o pow. ok. 110 tys. ha, które porastają bory sosnowe z domieszką świerka, jodły, dębu, buka i olchy, a na wzniesieniach lasy mieszane jodłowo-bukowe. Z rzadkich gatunków ptaków występują: dzierzba czarnoczelna, orlik krzykliwy, bocian czarny, bielik, dudek oraz kraska, a z roślin - odnotowano stanowisko różanecznika żółtego i wawrzynek główkowaty - jedną z najrzadszych roślin w Polsce.
Zobacz więcej...
(lasy i leśnictwo), wielki kompleks leśny na Równinie Biłgorajskiej i Roztoczu, graniczący z Puszczą Sandomierską i Lasami Janowskimi, z rzekami: Tanew, Łada, Sopot, Szum i Niepryszka. Charakteryzuje się glebami lessowymi, ale również piaszczystymi, co jest przyczyną zróżnicowania siedlisk: na piaskach panują drzewostany sosnowe na siedliskach borowych, a na Roztoczu pojawiają się domieszki dębu, jodły i buka na siedliskach lasowych i jednocześnie z bogatszą florą i fauną (m.in. występuje tu głuszec i wąż eskulapa). W obrębie Puszczy istnieje aż 5 parków krajobrazowych i kilka rezerwatów przyrody.
Zobacz więcej...
(lasy i leśnictwo), w średniowieczu jako część Puszczy Radomskiej, była własnością królewską aż do 1795 r., ale nie należąc do dóbr stołowych królów polskich (jak sąsiednia Puszcza Kozienicka), szybko uległa wytrzebieniu, a dodatowo w poł. XIX w. (podczas prywatyzacji lasów) prowadzono w niej duże wylesienia, spławiając pozyskane drewno Pilicą i Wisłą do Warszawy. Obecnie jest to kompleks leśny pomiędzy rzekami Radomką, Wisłą i Pilicą oraz trasą Radom - Warszawa, na terenie Nadleśnictwa Dobieszyn, porośnięty siedliskami borowymi z dominacją sosny. Ochroną rezerwatową objęto zaledwie 2 fragmenty słabo przekształrnnych drzewostanów, charakterystycznych dla tutejszych siedlisk.
Zobacz więcej...
(lasy i leśnictwo), kompleksy leśne na kilku pasmach Gór Świętokrzyskich, na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego i nadleśnictw: Daleszyce, Skarżysko, Zagnańsk, Kielce, Łagów, Przysucha, Suchedniów, zajmujące obszar ok. 53000 ha lasów porośniętych drzewostanami - w dużej mierze naturalnymi - przeważnie sosnowymi i jodłowymi z bukiem, dębem, świerkiem, lipą, cisem oraz rodzimym modrzewiem (polskim i europejskim). W okresie średniowiecza stanowiła własność biskupów krakowskich oraz rodziny Odrowążów (obejmowała wówczas, oprócz współcześnie zajmowanych terenów, obecne Lasy Włoszczowsko-Opoczyńskie i Puszczę Iłżecką), upaństwowiona w 1789, mocno eksploatowana w okresie rozwoju hutnictwa w Staropolskim Okręgu Przemysłowym (2 poł. XIX w.), była rejonem zgrupowań partyzanckich i walk w okresie powstania styczniowego i podczas okupacji niemieckiej. Ponad 63% lasów jest pochodzenia naturalnego tworząc drzewostany z dużym udziałem jodły i buka, a także rodzimego modrzewia. Sosna najczęściej wprowadzana była sztucznie - w miejsce zrębów zupełnych.
Zobacz więcej...
(lasy i leśnictwo), a) roślinność drzewiasta (drzewa), niezależnie od jej fazy rozwoju, pokrywająca lub służącą do pokrycia gruntu o powierzchni granicznej oraz funkcjach, charakteryzujących las jako grunt pokryty roślinnością leśną lub przejściowo pozbawiony roślinności leśnej,b) pozostała – wieloletnia lub jednoroczna - roślinność (w tym krzewiasta, krzewinkowa), nie używana zwyczajowo do zakładania uprawach rolnych oraz terenów zielonych:- występująca na tym gruncie równocześnie z roślinnością drzewiastą, o której mowa w lit. a), - pozostająca na tym gruncie po przejściowym ustąpieniu lub wycięciu roślinności drzewnej, - zajmująca ten grunt, w tym w następstwie procesów naturalnych, przed pojawieniem się lub wprowadzeniem roślinności drzewiastej,- stanowiąca, sztucznie wytworzoną na tym gruncie lub jego części, bazę pokarmową dzikich zwierząt, choćby złożoną z roślin, używanych także w procesie produkcji rolniczej,c) roślinność, występująca na terenach przyległości gruntowych do danego gruntu, o ile podczas prac nad planem urządzenia lasu zostaną ustalone powiązania biocenotyczne pomiędzy roślinnością na tych przyległościach gruntowych a częścią biotyczną leśnych zasobów naturalnych na danym gruncie,d) roślinność, służąca do wyżej scharakteryzowanego pokrycia danego gruntu lub wyżej przywołanych przyległości gruntowych(materiał sadzeniowy).
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 »
Wszystkich stron: 7