(mechanizacja prac leśnych), w trudnych warunkach na zboczach rowów przydrożnych, poboczach autostrad, terenach zabagnionych występują trudności z koszeniem trawy. Do takich warunków skonstruowano samobieżną kosiarkę, która sterowana jest zdalnie, obsługa więc może sterować kosiarką bez konieczności poruszania się po trudnym terenie. Kosiarka ma wszystkie koła napędzane i wszystkie koła skrętne wokół pionowych osi o dowolny kąt, co pozwala kosiarce nawet na obrót wokół własnej osi.
(mechanizacja prac leśnych), posiada element roboczy w kształcie klina lub bryłki sadzonki z zakrytym systemem korzeniowym, trzonek i stopkę do nożnego wciskania go w glebę. Urządzenie niezbędne do sadzenia sadzonek. W przypadku sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym wycina on w glebie otwór o wymiarach bryłki korzeniowej sadzonej sadzonki. W przypadku sadzonek z odkrytym systemem korzeniowym wykonuje szparę w glebie przeznaczoną do umieszczenia w niej systemu korzeniowego sadzonki.
(mechanizacja prac leśnych), w ciągnikach uniwersalnych celem zmniejszenia nacisków jednostkowych na podłoże, zwiększenia siły uciągu i zmniejszenia poślizgu montuje się dodatkowe koła zwane kołami bliźniaczymi. Koła te osadzane są na tarczy koła głównego i montowane przy pomocy różnego rodzaju szybkosprzęgów. Ich wadą jest zwiększenie szerokości ciągnika, dlatego to rozwiązanie jest rzadko stosowane do prac zrywkowych, mają też zwiększone opory jazdy i szybsze zużycie opon głównie na zakrętach nie bez znaczenia jest też koszt zakupu dodatkowych kół.
(mechanizacja prac leśnych), ciągniki uniwersalne posiadają zwykle dwa koła skrętne, czyli tak zwany układ skrętny zwrotnicowy. Jeżeli ciągnik posiada napęd na wszystkie koła wówczas w celu przeniesienia napędu konieczne jest stosowanie przegubów, które w warunkach leśnych ulegają przyspieszonemu zużyciu. Dlatego specjalistyczne ciągniki leśne posiadają zwykle skręt przegubowy.
(mechanizacja prac leśnych), koła skrętne naczepy (przyczepy) znacznie zmniejszają promień skrętu pojazdu. Wymagają mniejszej przestrzeni do jazdy na zakrętach, można stosować węższe uwrocia i powodują mniej szkód. Koła skrętne przyczepy powodują również spadek oporów jazdy na zakrętach, wydłużają żywotność opon i zmniejszają uszkodzenie podłoża.
(mechanizacja prac leśnych), maszyna wyposażona jest w funkcję cyfrowego ustawiania kąta gięcia przy pomocy sterowników umożliwiających zapisanie w pamięci 200 położeń kąta obrotu belki gnącej. Dla każdego zabiegu programujemy zadaną wartość kąta gięcia i położenie zderzaka. Zabiegi mogą być odtwarzane, jako pojedyncze lub kolejno następujące po sobie. Służy do gięcia blach, z których konstruowane są elementy i ramy maszyn.
(mechanizacja prac leśnych), jest maszyną zawieszaną na trzypunktowym układzie zawieszenia ciągnika. Wyposażony jest w gęsiostópki do efektywnego podcinania chwastów i spulchniania gleby między rzędami sadzonek. Dokładne prowadzenie w międzyrzędziach odbywa się przy pomocy kierownicy, którą operator ma możliwość kierowania maszyną niezależnie od toru jazdy ciągnika tak by uniknąć podcinania sadzonek. Wyposażenie dodatkowe to rozsiewacz nawozów granulowanych, opryskiwacz do oprysku herbicydami, pazury do spulchniania gleby, pazurki do uprawy gleby po wschodach nasion, pazurki do uprawy gleby dla sadzonek wieloletnich.
(mechanizacja prac leśnych), maszyna zbudowana jest z obrotowego wirnika mocowanego na ramie zawieszonej na trzypunktowym układzie zawieszenia ciągnika. Zasada pracy maszyny polega na tym, że sprężyny wyrywające chwasty umocowane są na obracającym się wirniku. W wyniku jazdy maszyny wraz z ciągnikiem do przodu oraz ruchu obrotowego wirnika uzyskujemy pełne pokrycie odchwaszczanej grzędy. Maszyna przeznaczona jest do mechanicznego niszczenia wschodzących chwastów jednorocznych w szkółkach z wielolatkami szkółkowanymi. W przypadku wcześniejszego stosowania podcinania chwastów za pomocą kultywatora GS, wzdłuż każdego rzędu sadzonek na grzędzie tworzy się wywyższenie gleby. Jest to skutek pracy gęsiostopek kultywatora. Maszyna likwiduje te wywyższenia, pozostawia grzędę wyrównaną i bez chwastów.
(mechanizacja prac leśnych), kultywator aktywny, zęby spulchniające wykonują wahliwe ruchy w płaszczyźnie pionowej w zakresie około 60 stopni. Elementy robocze napędzane są przy pomocy silnika hydraulicznego. Służy do spulchniania gleby między rzędami sadzonek oraz usuwania chwastów. Szczególnie dobre efekty pracy uzyskuje się stosując te maszynę na glebach ciężkich i zaskorupionych.
(mechanizacja prac leśnych), zbudowany jest z ramy, do której przymocowane są zęby sprężyste wykonane w kształcie litery "s". Przeznaczona ona jest do intensywnego spulchniania gleby i rozbijania brył, efekt ten jest potęgowany ciągłym ruchem drgającym pracujących sprężystych zębów. Brona ta nie nadaje się do spulchniania gleby wiosną, gdzie wilgotność gleby jest niewyrównana, a praca w glebie zbyt wilgotnej, pod wpływem drgań zębów powoduje zbrylanie gleby.
(mechanizacja prac leśnych), jest maszyną zawieszaną na trzypunktowym układzie zawieszenia ciągnika. Na ramie kultywatora może być montowany zbiornik na ciecz i pompa opryskiwacza, dzięki czemu można wykonać oprysk rzędowy. W przypadku stasowania herbicydów dysze opryskiwacza mają montowane specjalne osłony, aby zapobiec opryskowi sadzonek.
(mechanizacja prac leśnych), jest maszyną zawieszaną na trzypunktowym układzie zawieszenia ciągnika. Wyposażony jest w gęsiostópki do efektywnego podcinania chwastów i spulchniania gleby między rzędami sadzonek. Dokładne prowadzenie w międzyrzędziach odbywa się przy pomocy kierownicy, którą operator ma możliwość kierowania maszyną niezależnie od toru jazdy ciągnika tak, by uniknąć podcinania sadzonek. Przeznaczony jest do uprawy gleby na szkółkach leśnych między rzędami na grzędach o szerokości dopasowanej do wyróżnika typu kultywatora. Podstawowe wyposażenie pozwala na mechaniczne usuwanie chwastów (gęsiostópki, trójzęby, pazurki sprężynowe) natomiast dodatkowo istnieje możliwość montażu przystawek do aplikacji nawozów sypkich (siewnik) i opryskiwania herbicydami (opryskiwacz).
(mechanizacja prac leśnych), zabieg uprawowy, który pozwala intensywnie spulchnić glebę, przykryć rozsiane nawozy mineralne, przyspieszyć przesychanie gleby, w połączeniu wraz z wałem strunowym lub innym wałem o działaniu wgłębnym, przygotować glebę do siewu. Kultywatorowanie wykonuje się maszyną zwaną kultywatorem.
(mechanizacja prac leśnych), w obiektach szklarniowych i namiotach foliowych zachodzi konieczność zmniejszenia natężenia światła w tym celu stosowane są kurtyny cieniujące. Kurtynami tymi może sterować komputer klimatyczny i mogą być one w sposób automatyczny zasuwane i odsuwane dostosowując natężenia światła do wymaganych przez rośliny warunków.
(mechanizacja prac leśnych), w obiektach szklarniowych i namiotach foliowych zachodzi konieczność zmniejszenia utraty ciepła w tym celu mogą być stosowane pionowe i poziome kurtyny termoizolacyjne. Mogą być one zasuwane ręcznie na przykład na noc lub też są sterowane przez komputer klimatyczny. Mogą one służyć również do podziału obiektów wielonawowych na poszczególne nawy, jeżeli nie są wszystkie nawy wykorzystywane, lub wymagany jest inny klimat w poszczególnych nawach.
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 » Wszystkich stron: 47