(mechanizacja prac leśnych), na skrzydłach samolotu montowane są dysze rozpylające ciecz podawaną z zamontowanego wewnątrz samolotu zbiornika. Pompa cieczy jest napędzana przy pomocy silnika wiatrowego pędem powietrza. Na podwieszonej pod skrzydłami belce mogą być zamocowane dysze lub atomizery napędzane silnikiem wiatrowym. Oprysk lotniczy jest szczególnie przydatny do wielkopowierzchniowego zwalczania szkodników w lasach.
(mechanizacja prac leśnych), zbudowany jest ze zbiornika cieczy, umieszczonej w nim pompy, która może być napędzana ręcznie lub przy pomocy silnika spalinowego, zaworu, przewodów i lancy wraz z dyszą. Opryskiwacze tego typu przeznaczone są do ochrony roślin, dezynfekcji pomieszczeń czy dolistnego dokarmiania roślin nawozami płynnymi. W czasie opryskiwana ważne jest zachowanie dawki oprysku.
(mechanizacja prac leśnych), zbudowany jest ze zbiornika cieczy, umieszczonej w nim pompy, dmuchawy powietrza, która może być napędzana przy pomocy silnika spalinowego, zaworu sterującego, przewodów i lancy wraz z dyszą wylotową cieczy i dyszą powietrza. W czasie pracy podawana ciecz jest dodatkowo porywana strumieniem powietrza, które ją dodatkowo rozpyla i roznosi na rośliny. Podmuch powietrza powoduje ruch liści i sprawia, że ochrona jest znacznie skuteczniejsza, liście są opryskane ze wszystkich stron. Również w tych opryskiwaczach zasięg strumienia cieczy jest znacznie większy. Opryskiwacze tego typu przeznaczone są ochrony roślin czy dolistnego dokarmiania roślin nawozami płynnymi. W czasie opryskiwana ważne jest zachowanie dawki oprysku.
(mechanizacja prac leśnych), jest maszyną zawieszaną na trzypunktowym układzie zawieszenia ciągnika. Rama kultywatora posiada dwa skrętne koła podporowe, którymi dzięki kierownicy obsługujący utrzymuje precyzję prowadzenia maszyny tak, by łapy kultywatora poruszały się dokładnie w międzyrzędziach. Na wsporniku ramy kultywatora umieszczony jest zbiornik opryskiwacza. Na wspornikach połączonych z ramą za pomocą równoległoboku umieszczone są łapy kultywatora wraz dyszami opryskiwacza i osłonami dysz, dzięki czemu wykonywany jest oprysk rzędowy, a osłony zapobiegają przypadkowemu opryskowi sadzonek.
(mechanizacja prac leśnych), zbudowany jest z ramy głównej mocowanej na trzypunktowym układzie zawieszenia ciągnika. Rama pomocnicza wraz z samopoziomującą belką są przestawne w pionie tak, by uzyskać odpowiednią wysokość nad opryskiwanymi roślinami i 200 litrowego zbiornika cieczy roboczej. Belka ramy jest do transportu składana przy pomocy siłowników hydraulicznych. Na belce mocowane są parami 6 dysz i 6 atomizerów z napędem elektrycznym, co pozwala na oprysk trzech grzęd uprawy przy jednym przejeździe. Atomizery można ustawiać w dowolnym kierunku i pod dowolnym kątem. Każda z głowic wyposażona jest w osobny włącznik oraz zawór regulujący dopływ cieczy, z kolei główny zawór przepływowy wraz z rozdzielaczem umożliwia mieszanie cieczy oraz dostosowanie podawania do ilości pracujących głowic. Dzięki zastosowaniu głowic z wirującym dyskiem i strumieniowi powietrza uzyskuje się dokładny oprysk i znaczną oszczędność cieczy roboczej.
(mechanizacja prac leśnych), zbudowany jest z ramy posiadającej układ jezdny z dwoma kołami napędowymi i przednim kołem podporowym. Na ramie osadzony jest silnik spalinowy zbiornik cieczy roboczej, pompa, rączka do prowadzenia oraz układ sterowania jazdą i opryskiem. W przedniej części znajduje się pod brezentową osłoną aplikator cieczy. Stosowany jest do oprysku pasowego niedużych powierzchni.
(mechanizacja prac leśnych), zbudowany jest zwykle z podwozia dwukołowego, zbiornika cieczy wraz z mieszadłami, pompy cieczy, zaworów rozdzielających i odcinających, zaworu regulacji ciśnienia, dysz rozpylających umieszczonych na deflektorach kierujących powietrza, wentylatora. Rozpylane przez dysze kropelki aplikowanej cieczy roboczej są porywane przez strumień powietrza dodatkowo rozpylane i zanoszone na znaczne odległości. Stosowany jest do oprysku drzew.
(mechanizacja prac leśnych), zbudowany jest z ramy głównej mocowanej na trzypunktowym układzie zawieszenia ciągnika. Rama pomocnicza wraz z belką są przestawne w pionie tak, by uzyskać odpowiednią wysokość nad opryskiwanymi roślinami, zbiornika cieczy roboczej i wentylatora powietrza wraz z przewodami. Na belce mocowane są deflektory powietrza wewnątrz których znajdują się dysze rozpylające ciecz. Przepływające powietrze porywa kropelki cieczy, dodatkowo je rozpyla i nanosi na opryskiwane rośliny ze wszystkich stron. Dzięki strumieniowi powietrza uzyskuje się dokładny oprysk i znaczną oszczędność cieczy roboczej. Opryskiwacz przeznaczony jest do prowadzenia ochrony chemicznej i nawożenia dolistnego w szkółkach leśnych.
(mechanizacja prac leśnych), jest to zabieg agrotechniczny mający na celu spulchnienie i odwrócenie gleby, przykrycie resztek roślinnych i nawozów, wyrównanie powierzchni, wydobycie leżakujących w glebie chwastów celem ich wykiełkowania, przerwanie podsiąkania i ochrona wilgoci gleby, umożliwienie wsiąkania wody po opadach. W warunkach leśnych usunięcie butwiny i zadarnienia pod odnowienia. Wykonywana jest przy pomocy narzędzia zwanego pługiem.
(mechanizacja prac leśnych), pług obracalny posiada dwa rodzaje korpusów płużnych, prawe i lewe, tak by zawsze niezależnie, w którą stronę jedzie ciągnik, skiba była odkładana w jednym kierunku. Dzięki temu uzyskuje się po zaoraniu równe pole, wolne od bruzd i grzbietów. Ciągnik przy tym sposobie orki porusza się ciągle jedyną bruzdą, która w czasie orki powstaje, a na uwrociu pług jest obracany i zaczyna pracować po nawrocie drugi komplet korpusów płużnych. Żywotność pługa obracalnego w porównaniu z pługiem zwykłym, jest dwa razy większa (podwójne korpusy) i rzadziej konieczne jest ostrzenie lemieszy
(mechanizacja prac leśnych), posiada z obu stron po dwa koła umieszczone na wahaczach, które na w swojej środkowej części są przymocowane do ramy w sposób wahliwy. Wszystkie koła są napędzane i dzięki wahliwemu zamocowaniu, mogą się dobrze dopasowywać do nierówności terenowych. Oś boogie pozwala uzyskać równe naciski na wszystkich czterech kołach, niweluje w dużym stopniu wychylenia ramy na nierównościach terenu, pozwala zwiększyć prześwit ciągnika oraz umożliwia nakładanie półgąsienic na koła, dzięki czemu zmniejsza się szkodliwe ich oddziaływanie na glebę w trudnym terenie, poprawia się siła uciągu pojazdu. Możliwe jest też zastosowanie napędu dodatkowego przy pomocy silnika hydraulicznego i koła drabinkowego.
(mechanizacja prac leśnych), pojazdy posiadające osie boogie na zakrętach posiadają zwiększone opory jazdy gdyż koła mają poślizgi boczne oraz wzrasta promień skrętu pojazdu w efekcie maszyny do pozyskania wymagają stasowania nieco szerszych szlaków zrywkowych. Problem ten w znacznym stopniu rozwiązuje podnoszenie jednej pary kół osi boogie przy pomocy siłownika hydraulicznego. Przy takim rozwiązaniu pojazd 3 lub 4 osiowe poruszają się jak pojazdy 2 osiowy.
(mechanizacja prac leśnych), obecny Ośrodek Techniki Leśnej w Jarocinie powstał na bazie Ośrodka Transportu Leśnego Lasów Państwowych. Z dniem 1 stycznia 2001 r. decyzją Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych nastąpiło wydzielenie zbędnego majątku i przekształcenie zakładu w Ośrodek Techniki Leśnej w Jarocinie. Ośrodek Techniki Leśnej w Jarocinie produkuje maszyny i urządzenia dla leśnictwa i jest największym w Europie zakładem produkującym tak szeroki asortyment maszyn do mechanizacji prac leśnych. Produkowane przez ten Ośrodek maszyny cieszą się dużym uznaniem w kraju i za granicą.
(mechanizacja prac leśnych), ostrzałka zbudowana jest ze stojaka z układem prowadzenia piły taśmowej, który może być dostosowany do długości taśmy. Tarcza szlifierska o odpowiednim dla danej piły kształcie posiada napęd silnikowy. Piła jest przesuwana automatycznie o jeden ząb tnący i po jej zatrzymaniu następuje ostrzenie zęba. Cykl ostrzenia jest ciągle powtarzany, aż do naostrzenia całej taśmy. Ostrzałka posiada możliwość nastawienia odpowiednich kątów zęba.
(mechanizacja prac leśnych), ostrzałka zbudowana jest ze stojaka z układem prowadzenia łańcucha pilarki i sterowanych dwóch tarcz szlifierskich napędzanych własnymi silnikami. Łańcuch jest przesuwany automatycznie o jedno ogniwo tnące i po jego zatrzymaniu następuje ostrzenie ogniwa tnącego przez jedną tarczę odpowiadającą kształtem danemu ogniwu (podobnie jak wymiar pilnika) i skracanie ogranicznika za pomocą drugiej tarczy. Cykl ostrzenia jest ciągle powtarzany, aż do naostrzenia całego łańcucha. Ostrzałka posiada możliwość nastawienia odpowiednich kątów łańcucha, jak też wysokość ogranicznika przy pomocy przycisków sterujących.
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 » Wszystkich stron: 47