(meteorologia i klimatologia leśna), zamarzanie wody znajdującej się w glebie w warunkach spadku temperatury poniżej 0oC. Szybkość i głębokość przemarzania gleby zależy od jej wilgotności, budowy (gleby piaszczyste zamarzają szybciej niż gliniaste), obecności pokrywy śnieżnej. W Polsce przemarzanie gleby sięga maksymalnie do 80 cm (sporadycznie głębiej).
(meteorologia i klimatologia leśna), właściwość gleby określająca ilość ciepła, która może przepłynąć przez jednostkową warstwę gleby w jednostce czasu.
(meteorologia i klimatologia leśna), zdolność atmosfery do przepuszczania promieniowania, charakteryzowana przez współczynnik przezroczystości atmosfery. Określa on jaka część stałej słonecznej dochodzi do powierzchni Ziemi w czasie zenitalnego położenia Słońca. Średnia wieloletnia jego wartość na poziomie morza wynosi 0,72 - 0,82; jest ona większa zimą niż latem i zwiększa się z szerokością geograficzną i wysokością n.p.m.
(meteorologia i klimatologia leśna), przyrząd służący do wyznaczania charakterystyk wilgotności powietrza na podstawie pomiarów prowadzonych dwoma identycznymi termometrami: suchym i zwilżonym. Na receptorze termometru zwilżonego znajduje się batst zanurzony w wodzie destylowanej. Różnica wskazań obu termometrów nazywana różnicą psychrometryczną jest tym większa im większy jest niedosyt wilgotności powietrza.
(meteorologia i klimatologia leśna), metalowa puszka, z której usunięto powietrze, będąca czujnikiem w barometrach deformacyjnych (aneroidach i barografach).
(meteorologia i klimatologia leśna), przyrząd do pomiaru całkowitego (globalnego) promieniowania słonecznego (bezpośredniego i rozproszonego) padającego na powierzchnię recepcyjną równoległą do powierzchni Ziemi, w zakresie promieniowania krótkofalowego 0,3 - 3,0μm.
(meteorologia i klimatologia leśna), przyrząd do pomiaru natężenia promieniowania długofalowego powierzchni Ziemi.
(meteorologia i klimatologia leśna), przyrząd do pomiarów bezwzględnych natężenia promieniowania słonecznego bezpośredniego, przy jego padaniu na prostopadłą powierzchnię recepcyjną.
(meteorologia i klimatologia leśna), drobne kryształki śniegu przenoszone przez wiatr w warunkach bardzo niskiej temperatury.
(meteorologia i klimatologia leśna), drobne cząstki pyłu o średnicy poniżej 0,01μm, które mogą długi czas unosić się w powietrzu i przemieszczać się na duże odległości.
(meteorologia i klimatologia leśna), radar służący do wykrywania i śledzenia przy użyciu mikrofal chmur, stref opadu, zbieżności wiatru i szkwału. W Polsce istnieje system radarów meteorologicznych POLRAD.
(meteorologia i klimatologia leśna), przyrząd do pomiaru natężenia promieniowania podczerwonego w określonych przedziałach długości fal.
(meteorologia i klimatologia leśna), wykorzystywany na stacjach aerologicznych przyrząd służący do pionowego sondażu atmosfery, zbudowany z czujników i nadajnika radiowego.
(meteorologia i klimatologia leśna), zmiana kierunku rozchodzenia światła i związane z tym zakrzywienie, spowodowane zmniejszającą się z wysokością gęstością powietrza.
(meteorologia i klimatologia leśna), obszar geograficzny jednolity pod względem warunków klimatycznych, wyznaczony na podstawie określonych kryteriów.
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 » Wszystkich stron: 22