(meteorologia i klimatologia leśna), warstwa położona ponad tropopauzą, sięgająca do wysokości ok. 50 km. W jej dolnej części jest izotermiczna, następnie temperatura wzrasta z wysokością w części stratosfery nazwanej ozonosferą.
(meteorologia i klimatologia leśna), szara chmura, o jednolitej podstawie, mglista, prawie jednostajna warstwa o niskiej podstawie, czasem występuje w postaci postrzępionych ławic. Daje opad mżawki, czasami słupków lodowych lub śniegu ziarnistego.
(meteorologia i klimatologia leśna), pionowy układ temperatury w swobodnej atmosferze. Normalna stratyfikacja termiczna troposfery charakteryzuje się spadkiem temperatury z wysokością. Niekiedy występuje jednak układ odwrócony tj. inwersyjny.
(meteorologia i klimatologia leśna), podstawowa jednostka podziału klimatów świata. Charakteryzuje się ona podobnymi warunkami makroklimatycznymi występującymi w jej obrębie. Strefy klimatyczne posiadają układ zbliżony do równoleżnikowego.
(meteorologia i klimatologia leśna), wektor o długości proporcjonalnej do ilości ciepła przechodzącego w jednostce czasu przez jednostkę powierzchni (W/m2).
(meteorologia i klimatologia leśna), rodzaj wskaźnika stosowanego w agrometeorologii, obliczanego jako suma odchyleń dodatnich między temperaturą średnią doby i założoną wartością progową temperatury, niezbędną do osiągnięcia określonej fazy rozwojowej przez daną roślinę.
(meteorologia i klimatologia leśna), ilość wody docierającej do ziemi z opadów, wyrażona przez grubość warstwy wody, jaka utworzyłaby się na powierzchni ziemi, gdyby woda nie odpływała, nie wsiąkała i nie parowała. Sumę opadów określa się dla doby, miesiąca i roku, podając ją w mm (1mm=1l/m2)
(meteorologia i klimatologia leśna), ilość energii (lub ciepła) jaka przechodzi przez określoną powierzchnię w jednostce czasu (J/m2).
(meteorologia i klimatologia leśna), stan trwający ponad 2 tygodnie, charakteryzujący się brakiem opadów, niską wilgotnością powietrza i gruntu, niskim stanem wody w rzekach (w związku z tym można wyróżnić suszę atmosferyczną, glebową i hydrologiczną).
(meteorologia i klimatologia leśna), promieniowanie widzialne - promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal 0,38 - 0,78μm. W zależności od długości fal widzialne są barwy od fioletu (najkrótsze fale) do czerwieni (najdłuższe fale).
(meteorologia i klimatologia leśna), układ atmosfery, hydrosfery, kriosfery, litosfery i biosfery, w którym funkcjonują wzajemne relacje i interakcje.
(meteorologia i klimatologia leśna), wzrost prędkości wiatru o ponad 20 m/s, któremu towarzyszą silne opady (burze), często powstaje przed frontem chłodnym.
(meteorologia i klimatologia leśna), opad nierozgałęzionych kryształków lodu, w kształcie igiełek, słupków lub blaszek. Mogą one padać z chmury ale również występują przy bezchmurnym niebie w bardzo niskich temperaturach.
(meteorologia i klimatologia leśna), tablice umożliwiające odczytanie wartości charakterystyk wilgotności powietrza na podstawie pomiarów psychrometrycznych tj. na podstawie wskazań termometru suchego i zwilżonego.
(meteorologia i klimatologia leśna), cyklon zwrotnikowy występujący na obszarze Azji Południowo - Wschodniej i w częsci Pacyfiku leżącej od Filipin po wyspę Guam.
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 » Wszystkich stron: 22