(meteorologia i klimatologia leśna), wykres przedstawiający rozkład określonego elementu klimatycznego w profilu pionowym, w określonym czasie.
(meteorologia i klimatologia leśna), zjawisko z grupy fotometeorów, występuje w postaci barwnych łuków (kolory od fioletu do czerwonego), powstaje na skutek wewnętrznego odbicia i rozszczepienia światła w kroplach wody. Tęcza główna o promieniu 40-42o posiada barwę czerwoną po zewnętrznej stronie łuku, a tęcza wtórna o promieniu 50-54o po stronie zewnętrznej.
(meteorologia i klimatologia leśna), wielkość określająca stan cieplny określonego ośrodka (powietrza, gruntu), decydująca o kierunku wymiany ciepła.
(meteorologia i klimatologia leśna), najwyższa temperatura powietrza w danym miejscu i czasie. Na stacjach meteorologicznych określona jest ona za okres doby (od godziny 18 UTC dnia poprzedniego do godziny 18 dnia bieżącego).
(meteorologia i klimatologia leśna), najniższa temperatura powietrza w danym miejscu i czasie. Na stacjach meteorologicznych określona jest ona za okres doby (od godziny 18 UTC dnia poprzedniego do godziny 18 dnia bieżącego).
(meteorologia i klimatologia leśna), temperatura efektywna - temperatura jaką odczuwa człowiek biorąc pod uwagę łączny wpływ temperatury, wilgotności powietrza i prędkości wiatru.
(meteorologia i klimatologia leśna), pory roku wyznaczone na podstawie przyjętych progów średniej dobowej temperatury powietrza.
(meteorologia i klimatologia leśna), godziny, w których na stcjach meteorologicznych wykonywane są pomiary i obserwacje. Na stacjach synoptycznych pomiary i obserwacje wykonywane są co godzinę, na stacjach klimatologicznych i posterunkach meteorologicznych o godzinie 6, 12 i 18 UTC (do roku 1970 wykonywane były w tzw, terminach klimatologicznych o 7, 13 i 21 czasu miejscowego), na posterunkach opadowych o godz, 6 UTC.
(meteorologia i klimatologia leśna), przyrząd rejestrujący temperaturę powietrza w postaci wykresu (termogramu) tygodniowego lub dobowego. Rodzaj termometru deformacyjnego (bimetalicznego).
(meteorologia i klimatologia leśna), wykres przedstawiający przebieg temperatury gleby w całym profilu lub zmiany temperatury wg miesięcy (przebieg roczny) i godzin (przebieg dobowy) równocześnie.
(meteorologia i klimatologia leśna), przyrząd służący do pomiaru temperatury. Najczęściej w meteorologi stosowane są termometry cieczowe (rtęć lub toluen), elektryczne (oporowe) i bimetaliczne (deformacyjne).
(meteorologia i klimatologia leśna), warstwa atmosfery leżąca ponad mezopauzą, na wysokości od 90 do 500 km n.p.g., charakterystyczną cechą jest wzrost temperatury z wysokością. W termosferze znajduje się jonosfera.
(meteorologia i klimatologia leśna), klimat określonego miejsca, kształtujący się pod wpływem rzeźby terenu, pokrywy glebowej i roślinnej, zabudowy. Kształtuje się na niewielkim obszarze (od 1 do 100km2)
(meteorologia i klimatologia leśna), deszczomierz sumujący, przyrząd do pomiaru wysokości opadów w dłuższych okresach (np. miesiąc), stosowany w miejscach trudno dostępnych (np. w górach).
(meteorologia i klimatologia leśna), wir powietrza o niewielkiej średnicy (kilkadziesąt metrów) w postaci tuby (wirującego słupa) zwisającej z chmury burzowej (Cumulonimbus). Wewnątrz trąby występują znaczne prędkości wiatru (nawet do 100 m/s)
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 » Wszystkich stron: 22