(meteorologia i klimatologia leśna), barometr deformacyjny - przyrząd do pomiaru ciśnienia atmosferycznego, w którym zasadniczym elementem jest puszka Vidiego tj. puszka próżniowa, w której pod wpływem zmian ciśnieniea następuje odkształcanie membran.
(meteorologia i klimatologia leśna), odchylenie wartości danego elementu meteorologicznego (temperatury, sumy opadu) od średniej wieloletniej wartości tego elementu w danym miejscu (czyli od tzw. normy klimatycznej) lub od średniej dla równoleżnika, na którym położona jest stacja meteorologiczna. W opracowaniach szczegółowych określany jest na podstawie odpowiednio przyjętych statystyk przedział wartości wokół średniej stanowiący normę danego parametru meteorologicznego.
(meteorologia i klimatologia leśna), cyrkulacja powietrza w układzie wysokiego ciśnienia, na półkuli północnej o kierunku zgodnym do ruchu wskazówek zegara, natomiast na południowej w kierunku przeciwnym.
(meteorologia i klimatologia leśna), układ warunków klimatycznych niezgodny z charakterystycznym dla danej szerokości geograficznej. Typowy na obszarach górskich, gdzie charakterystyczna jest piętrowość klimatyczna.
(meteorologia i klimatologia leśna), pasmo górskie będące przeszkodą w adwekcji (napływie) mas powietrza.
(meteorologia i klimatologia leśna), przyrząd rejestrujący ciśnienie atmosferyczne. Wynikiem jego działania jest wykres - barogram.
(meteorologia i klimatologia leśna), przyrząd do pomiaru ciśnienia, najczęściej ciśnienia atmosferycznego (barometr meteorologiczny), wyrażanego w paskalach. Barometr wyposażony w urządzenie rejestrujące nazwamy barografem. Pierwszy barometr - cieczowy zbudował w 1643 r. Torricelli. Barometr zwany jest również aneroidem.
(meteorologia i klimatologia leśna), w przypadku warstwy czynnej (tj takiej gdzie zachodzi wymiana energii) jest zestawieniem strumieni energii: salda promieniowania, ciepła transportowanego w procesie parowania lub kondensacji (ciepło utajone), ciepła jawnego wymienianego między powierzchnią czynną i atmosferą (w drodze przewodnictwa turbulencyjnego), ciepła wymienianego z gruntem, ciepła adwekcji, ciepła magazynowanego lub uwalnianego przez biomasę, energii wykorzystwanej w procesie fotosyntezy oraz wiązanej lub uwalnianej w różnych procesach metabolizmu roślin.
(meteorologia i klimatologia leśna), różnica między pochłoniętym promieniowaniem całkowitym Słońca i promieniowaniem efektywnym Ziemi.
(meteorologia i klimatologia leśna), 1. Klimat kształtowany pod wpływem określonych zespołów roślinnych. 2. Kompleks warunków meteorologicznych będących boźcem decydującym o odczuciu komfortu lub dyskomfortu przez organizmy żywe.
(meteorologia i klimatologia leśna), ocena warunków klimatycznych w odniesieniu do określonej dziedziny gospodarki np. leśnictwa, rolnictwa i in.
(meteorologia i klimatologia leśna), chłodny wiatr spadający z niewysokiego pasma górskiego nad ciepłe morze, typowy dla wybrzeża Adriatyku.
(meteorologia i klimatologia leśna), wiatr okresowy, lokalny wiejący w ciągu dnia od morza (lub dużego jeziora), natomiast w nocy od lądu, wynikający z różnicy temperatury i ciśnienia kształtującego się różnie nad wodą i lądem.
(meteorologia i klimatologia leśna), wiatr lokalny wiejący w ciągu dnia z lasu w kierunku terenu otwartego.
(meteorologia i klimatologia leśna), zjawisko atmosferyczne związane z występowaniem chmury cumulonimbus z wyładowaniami atmosferycznymi (błyskawice i grzmoty).
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 » Wszystkich stron: 22