(meteorologia i klimatologia leśna), dzień, w którym średnie zachmurzenie nieba jest niższe niż 20%.
(meteorologia i klimatologia leśna), dzień, w którym temperatura minimalna powietrza jest niższa od 0,0oC, podczas gdy temperatura maksymalna jest wyższa od 0,0oC
(meteorologia i klimatologia leśna), dzień, w którym temperatura maksymalna powietrza jest wyższa od 30,0oC.
(meteorologia i klimatologia leśna), dzień, w którym podczas porannego terminu pomiarowego śnieg pokrywa na stacji meteorologicznej i w jej sąsiedztwie ponad 50% powierzchni terenu, a jego grubośc wynosi przynajmniej 1 cm.
(meteorologia i klimatologia leśna), dzień, w którym średnia 10 minutowa prędkośc wiatru wynosiła 10 m/s lub więcej.
(meteorologia i klimatologia leśna), znaczące zmniejszenie się koncentracji ozonu w dolnej stratosferze, najbardziej zanznaczające się wiosną, wynikające z destrukcji ozonu przy udziale freaonów. Najsilniej powstaje w strefie oddziaływania wiru polarnego w stratosferze antarktycznej.
(meteorologia i klimatologia leśna), zatrzymywanie ciepła w dolnych wartwach atmosfery. Powstaje w wyniku pochłaniania promieniowania długofalowego emitowanego z powierzchni Ziemi przez gazy szklarniowe tj. parę wodną, dwutlenek węgla, metan, ozon, znajdujące się w powietrzu.
(meteorologia i klimatologia leśna), zmiana z wysokością parametrów klimatycznych na dowietrznej stronie gór wynikająca z wymuszonego ruchu wstępującego powietrza, który powoduje adiabatyczny spadek temperatury, wzrost wilgotności względnej powietrza, wzrost zachmurzenia i sumy opadów.
(meteorologia i klimatologia leśna), udział wody opadowej przenikającej do gleby, które może być wykorzystywana przez roślinność w stosunku do całkowitej sumy opadów.
(meteorologia i klimatologia leśna), umowna liczbowa charakterystyka temiczna określająca stopień, w jakim temperatura sprzyja rozwojowi roślin (przy założeniu odpowiednich warunków wilgotnościowych), zmieniająca się od 0 na północnej granicy tundry do wartości najwyższych w rejonach zwrotnikowych.
(meteorologia i klimatologia leśna), zewnętrzna warstwa atmosfery ziemskiej położona ponad 500 km nad Ziemią.
(meteorologia i klimatologia leśna), kompleks czynników klimatycznych mających wpływ na funkcjonowanie biocenoz.
(meteorologia i klimatologia leśna), ciepły prąd morski i znaczne ocieplenie przypowierzchniowych warstw wody u wybrzeża Ekwadoru i Peru pojawiające się nieregularnie co 2 - 7 lat powodujący wzrost opadów na obszarze środkowego Pacyfiku oraz susze w Australii, na południu Afryki i w północno - wschodniej Brazylii.
(meteorologia i klimatologia leśna), widzialny lub słyszalny przejaw elektryczności atmosfery (burza, zorza polarna, ognie św. Elma).
(meteorologia i klimatologia leśna), cechy fizyczne opisujące stan atmosfery takie jak promieniowanie, temperatura, wilgotność, kierunek i prędkość wiatru, zachmurzenie, opady, widzialność i in.
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 » Wszystkich stron: 22