(meteorologia i klimatologia leśna), ustalony na podstawie wieloletnich pomiarów i obserwacji (na ogół przynajmniej 30 letnich) zespół charakterystycznych na danym obszarze zjawisk i procesów atmosferycznych, kształtujących się pod wpływem czynników radiacyjnych, cyrkulacyjnych oraz fizycznogeograficznych. Charakterystyka parametrów fizycznych określających procesy i zjawiska atmosferyczne dokonywana jest metodami statystycznymi.
(meteorologia i klimatologia leśna), klimat występujący na obszarach leśnych, kształtowany pod wpływem struktury, składu gatunkowego i wieku drzewostanu oraz warunków fizycznych podłoża występujących w określonych warunkach makroklimatycznych.
(meteorologia i klimatologia leśna), klimat wyznaczonego geograficznie terenu, kształtujący się pod wpływem rzeźby terenu, roślinności oraz warunków lokalnych podłoża (zabudowa miejska, las, powierzchnia wodna). Rozmiary liniowe obszaru charakteryzującego klimat lokalny mieszczą się od 100 m do 10 km.
(meteorologia i klimatologia leśna), wykres przedstawiający średni roczny przebieg dwóch parametrów klimatycznych, najczęściej temperatury powietrza i sum opadów atmosferycznych.
(meteorologia i klimatologia leśna), dział nauk geograficznych zajmujący się badaniami klimatu w określonej skali przestrzennej (mikroklimat, mezoklimat, makroklimat) oraz czasowej.
(meteorologia i klimatologia leśna), wyznaczone na podstawie określonego parametru klimatycznego (np. temperatury powietrza) okresy w ciągu roku.
(meteorologia i klimatologia leśna), zestaw tablic kodowych i instrukcji przeznaczonych do kodowania w postaci zapisu cyfrowego depesz meteorologicznych. Stosowane są one w celu szybkiego i zwięzłego przekazania informacji dotyczących warunków meteorologicznych. Stacje synoptyczne przekazują informacje dotyczące pogody po każdym terminie pomiarowym w postaci depeszy SYNOP. W meteorologi stosowane są także depesze SHIP (wyniki pomiarów i obserwacji wykonanych na statku), TEMP (wyniki pionowego sondażu atmosfery, z pomiarów aerologicznych), PILOT (wyniki pionowego sondażu wiatru), METAR (informacje meteorologiczne dla lotnictwa) oraz TAF (prognoza pogody dla lotniska).
(meteorologia i klimatologia leśna), model krążenia powietrza między strefą podzwrotnikową i umiarkowaną. Powietrze dołem przemieszcza się od obszarów podzwrotnikowych w kierunku wyższych szerokości geograficznych, natomiast górą w kierunku przeciwnym.
(meteorologia i klimatologia leśna), model cyrkulacji powietrza w strefie międzyzwrotnikowej: charakterystyczne silne unoszenie ogrzanego powietrza w strefie równikowej (konwekcja), jego przemieszczanie w górnej części troposfery w kierunku zwrotników, gdzie następuje osiadanie powietrza (tworzy się wyż). Stąd powietrze przemieszcza się dołem do równika (pasat).
(meteorologia i klimatologia leśna), model słabo zaznaczającego się krążenia powietrza między obszarami biegunowymi a strefą umiarkowaną. Powietrze przemieszcza się w warstwie dolnej troposfery od biegunów w kierunku szerokości umiarkowanych, natomiast górą w kierunku przeciwnym.
(meteorologia i klimatologia leśna), cechy klimatu charakterystyczne dla obszarów lądowych. Wyróżnić można kontynetalizm termiczny (duża amplituda roczna temperatury) lub opadowy (mniejsze sumy opadów, większa ich zmienność z roku na rok, przewaga opadów półrocza ciepłego niż chłodnego).
(meteorologia i klimatologia leśna), pionowy ruch powietrza (unoszenie lub opadanie powietrza) wywołany różnicą temperatur (gęstości) między cząstkami powietrza będącymi w ruchu i otoczeniem (konwekcja swobodna) lub siłami dynamicznymi np. zmianami wiatru z wysokością, przemieszczaniem się powietrza nad obszarem o zróżnicowanej orografii lub nad podłożem o różnej szorstkości (konwekcja dynamiczna).
(meteorologia i klimatologia leśna), opad nieprzezroczystych ziaren lodu o owalnym lub stożkowatym kształcie i średnicy od 2 do 5 mm. Występuje najczęściej w temperaturze około 0oC, spadające ziarna są kruche i odbijają się od twardego podłoża.
(meteorologia i klimatologia leśna), urządzenie do pomiaru ewapotranspiracji oraz infiltracji. Zasadniczą jego częścią jest zbiornik z monolitem glebowym i roślinnością. Pod perforowanym dnem tego zbiornika znajduje się naczynie, w którym zbierana jest woda przesiąkająca przez monolit (infiltracja). Ważenie w regularnych odstępach monolitu glebowego z roślinnością i ciągłe określanie sumy opadów pozwala wyznaczyć ewapotranspirację.
(meteorologia i klimatologia leśna), jednostka natężenia oświetlenia wywołanego przez strumień świetlny o wartości 1 lm (lumena) padający na powierzchnię 1 m2.
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 » Wszystkich stron: 22