(nauka o surowcu drzewnym), wada drewna powstająca w wyniku nadmiernego nasycenia wodą przyrdzeniowej strefy drewna; występuje u drzew iglastych chociaż może również wystąpić u brzozy i osiki.
(nauka o surowcu drzewnym), współczynnik ten określa się także mianem wartości właściwej, a przy wytrzymałości na rozciąganie mianem samozerwalności. Określa on wyrażoną w m lub km długość pręta o przekroju 1 cm2, przy której materiał ulegnie zgnieceniu lub rozerwaniu pod wpływem własnego ciężaru. Ustalamy go odnosząc wytrzymałośc drewna do gęstości.
(nauka o surowcu drzewnym), ilość ciepła przepływająca w ciągu jednej godziny przez dany materiał, przez przekrój o powierzchni 1 m2 , przy odległości przeciwległych ścian wynoszącej 1m oraz przy różnicy temperatur wynoszącej jeden stopień C. Wyraża się go w erg/cm s stop.C.
(nauka o surowcu drzewnym), obróbka materiałów drzewnych uzyskanych w drodze przetarcia drewna okrągłego na ostro. Głównie polega on na obróbce powierzchni materiałów tartych.
(nauka o surowcu drzewnym), mianem wyboczenia określa się zjawisko polegające na tym, że pręt prosty, ściskany osiowo, pozostaje prosty dopóty, dopóki siła ściskająca nie przekroczy pewnej wartości krytycznej (Pkt). Przekroczenie tej wartości powoduje utratę prostoliniowego kształtu i wygiecie pręta.
(nauka o surowcu drzewnym), ilościowy efekt przetarcia ocenia się na podstawie uzyskanej wydajności materiałowej przetarcia. Jest to stosunek miąższości otrzymanej tarcicy do miąższości przetartego surowca. Najczęściej wyraża się ją w jednostkach względnych (%).
(nauka o surowcu drzewnym, surowiec), drewno okrągłe wielkowymiarowe o długości od 0,5 m do 2,6 m.
(nauka o surowcu drzewnym), mianem wytrzymałości określa się opór, jaki materiał przeciwstawia wskutek swej wewnętrznej, międzycząsteczkowej spójności (siły kohezji) sile powodującej jego zniszczenie.
(nauka o surowcu drzewnym), ustalana jest w toku badań na maszynach probierczych. Przedstawia maksymalne naprężenie, jakie drewno może wytrzymać przez bardzo krótki okses czasu.
(nauka o surowcu drzewnym), stosunek napięcia wywołującego przebicie do grubości materiału, w którym ładunek elektryczny nie rozprzestrzenia się. Za miernik wytrzymałości przyjmuje się napięcie wyrażone w kV, potrzebne do przebicia dielektryka o grubości 1cm lub 5 mm.
(nauka o surowcu drzewnym), wytrzymałość ta to opór, jaki stawia materiał poddany działaniu sił rozciągających, dążących do jego odkształcenia lub zerwania. Miarą wytrzymałości na rozciąganie jest naprężenie w Mpa, przy którym następuje zniszczenie badanej próbki.
(nauka o surowcu drzewnym), wytrzymałość na ścinanie określa się wartością przyłożonej siły ścinającej działającej równolegle do włókien (która powoduje zniszczenie), odniesioną do wartości obciążonego przekroju. Naprężenia ścinające występują wówczas, gdy na badaną próbkę działają dwie siły równolegle przeciwnie skierowane, dążące do przesunięcia (ścięcia) cząstek materiału w kierunku stycznym do badanego przekroju.
(nauka o surowcu drzewnym), wytrzymałość ta to opór, jaki materiał stawia działaniu sił ściskających, powodujących odkształcenie lub zniszczenie materiału. Miarą wytrzymałości na ściskanie jest naprężenie wyrażone w Pa (paskalach), przy którym następuje zniszczenie badanej próbki.
(nauka o surowcu drzewnym), naprężenie krytyczne, przy którym prostoliniowa postać równowagi ściskanego pręta staje się niestateczna. Określa ona naprężenie, przy którym elementy konstrukcyjne tracą stateczność, co grozi zniszczeniem konstrukcji. Wytrzymałość na wyboczenie ma istotne znaczenie w przypadku drewnianych konstrukcji inżynierskich i budowlanych.
(nauka o surowcu drzewnym), ważny składnik drewna drzew liściastych. Cechą charakterystyczną włókien jest to, że są one znacznie dłuższe niż komórki kambium, z którego powstają. Światło we włóknach libriformu jest bardzo zredukowane, jamki są szczelinowe i nie wykazują cech lejkowatości (czyli brak im obrzeżenia). Fibrylarna budowa ściany komórkowej jest podobna jak w cewkach. Szczególną odmianą włókien drzewnych są tzw. włókna żelatynowe występujące w drewnie tensyjnym.
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 » Wszystkich stron: 27