(ochrona lasu), poziom uszkodzeń, przy którym drzewa regenerują bądź są usuwane w ramach cięć pielęgnacyjnych, a podstawowe funkcje lasu nie są zagrożone.
(ochrona lasu), osad atmosferyczny, tworzący drobne lodowe kryształki w postaci igieł powstający na dowolnym podłożu hydrofilowym. Szron powstaje w wyniku kontaktu wilgotnego powietrza z podłożem o temperaturze poniżej 0 °C, zachodzi wówczas resublimacja pary wodnej, czyli jej bezpośrednia przemiana w ciało stałe.
(ochrona lasu), zabieg stosowany w zwalczaniu huby korzeniowej. Wykonywany w I klasie wieku poprzez wycięcie wszystkich drzew wokół drzew (drzewa) zamarłych w promieniu odpowiadającym 1-1,5 jego (ich) wysokości (powstała luka może mieć powierzchnię do 3 arów).
(ochrona lasu), ramka wykonana z drewnianych elementów, o wymiarach 50x50 lub 100x100 cm z przymocowanym do nich białym płótnem lub włókniną. Służy np. do kontroli opadu ekstrementów przy prognozowaniu występowania owadów szkodliwych.
(ochrona lasu), nazwa czasowej siedziby zespołu specjalistów, powołanego zarządzeniem Dyrektora Generalnego LP lub dyrektora regionalej dyrekcji LP do prowadzenia prac terenowych i kameralnych, związanych z całokształtem monitorowania czynników szkodotwórczych, występujących w drzewostanach na określonym terenie, w tym ustalenia stopnia zagrożenia oraz wskazania właściwych metod ochrony i sposobów oceny ich skuteczności.
(ochrona lasu), szlak wytyczony w lesie, służący do celów pomiarowych, monitorowania zjawisk przyrodniczych i zbierania danych prognostycznych, np. obserwacja samic brudnicy mniszki w czasie rójki.
(ochrona lasu), brunatnienie i zamieranie tkanek przy ostrym, silnym niedoborze wody, często po nieodwracalnym więdnięciu.
(ochrona lasu), poziom uszkodzeń zakłócający normalny tok produkcji lub spełnianie przez las innych przewidzianych dla niego funkcji.
(ochrona lasu), jeden z głównych czynników abiotycznych (meteorologicznych) powodujących szkody w lasach; wiatr oddziaływuje na las bezpośrednio i powoduje uszkodzenia mechaniczne od otrząsania kwiatostanów, owoców, liści do wielkopowierzchniowych wiatrowałów o rozmiarze katastrofalnym.
(ochrona lasu), wskaźnik obrazujący tempo ubywania drzew z drzewostanu wskutek ich zasiedlania przez owady kambio- i ksylofagiczne. Wskaźnik ten jest stosunkiem wielkości pozyskania posuszy zasiedlonego (PZ w m3/ha) w danym roku kalendarzowym do aktualnej zasobności gatunku drzewa w drzewostanie na początku tego roku (ZAS w m3/ha), wyrażony w %. NPC= PZ/ZAS*100 [%]
(ochrona lasu), powstałe na skutek działania silnych wiatrów stałe odkształcenie strzały drzewa ponad granicę elastyczności, tak, że drzewo nie powraca do normalnej postawy
(ochrona lasu), (wichrował, wywrot, pował, wiatrował), wywalenie drzewa wraz z systemem korzeniowym na skutek działania silnych wiatrów
(ochrona lasu), klatki drewniane o wymiarach 1x1 m i wysokości 30 cm, na które nakładana jest rama z siatką o wymiarach oczek 1,5x1,5 mm, służące do badania przebiegu wylęgu motyli lub poczwarek boreczników z kokonów.
(ochrona lasu), zjawisko powstające przy roztapianiu się pokrywy śnieżnej lub lodowej na zamarzniętej glebie, objawy wymakania może spowodować również obfity deszcz, który nie może wsiąknąć w ziemię; wymakanie występuje w tych miejscach, w których gromadząca się woda odcina rośliny od dopływu tlenu; szkody na skutek wymakania występują najczęściej na szkółkach i uprawach.
(ochrona lasu), dość częste zjawisko wynikające z wegetacji roślin pod warstwą śniegu, przy ograniczonym dostępie tlenu; zimozielone drzewa iglaste rozpoczynają fotosyntezę przy temperaturze powietrza -6 do -3o C; gdy warstwa śniegu jest stosunkowo cienka, fotosynteza może przewyższyć oddychanie; natomiast gdy warstwa śniegu jest gruba praktycznie fotosynteza nie zachodzi z powodu braku światła; w przypadku dalszego ograniczenia dostępu tlenu rośliny zaczynają przechodzić na oddychanie beztlenowe - fermentację, której produkty są przyczyną dalszego osłabienia roślin; zjawisko najczęściej występujące na szkółkach.
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 » Wszystkich stron: 20