(ochrona lasu), ogół organizmów żyjących w glebie stale lub przejściowo, spośród owadów np. pędraki chrabąszczowatych.
(ochrona lasu), kształtowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa, właściwych postaw wobec lasów i problemów leśnictwa, zrozumienia dla codziennej pracy leśnika.
(ochrona lasu), iloraz potencjalnych (przewidywanych) szkód (strat) w drzewostanach, wywołanych działalnością szkodnika, do nakładów (kosztów) poniesionych na zabiegi ochronne przeciwdziałające powstawaniu szkód.
(ochrona lasu), uwarunkowania i zachodzące w środowisku procesy wpływające na bytowanie i rozwój organizmów. Określają tempo i efektywność procesów biologicznych.
(ochrona lasu), gazowe związki chemiczne i pyły wydalane do atmosfery przez zakłady przemysłowe, elektrociepłownie, i inne. Szkodliwość dla środowiska zależy od rodzaju i koncentracji zawartych w nich związków. Najbardziej szkodliwe są tlenki siarki, związki ołowiu, tlenki azotu. Z rodzimych gatunków drzew najbardziej wrażliwe na emisje są jodła i modrzew.
(ochrona lasu), źródło substancji szkodliwych, które uszkadzają ostro lub chronicznie żywe organizmy w ich bliższym lub dalszym otoczeniu (imisje)
(ochrona lasu), organizmy żywiące się owadami.
(ochrona lasu), grupa nicieni wykorzystywanych w biologicznym zwalczaniu szkodników roślin, głównie pędraków chrabąszczowatych.
(ochrona lasu), fauna naziemna
(ochrona lasu), masowe wystapienie choroby zakaźnej zwierząt na określonym terenie i w okreslonym czasie.
(ochrona lasu), proces zmywania, żłobienia, zwiewania wierzchnich warstw gleby przez wodę lub wiatr. Erozja gleby powoduje zubożenie gleby przez pozbawienie składników pokarmowych, a przy dużym nasileniu do zmycia gleby i zmian w ukształtowaniu terenu. Efektem działania erozji wodnej są osuwiska.
(ochrona lasu), dokument dopuszczający do obrotu środek ochrony roślin. Określa precyzyjnie zakres stosowania środka, terminy, dawki, okres karencji, okres prewencji dla ludzi, zwierząt i pszczół, sposób sporządzania cieczy roboczej, a także warunki przechowywania i bezpiecznego użytkowania środka ochrony roślin.
(ochrona lasu), wzrost żyzności zbiorników wodnych w wyniku nadmiernej produkcji materii organicznej, związany z wtórnym ich zanieczyszczeniem. Przyczyną jest wzbogacanie wód w substancje odżywcze (azot, fosfor, potas), co prowadzi do masowego rozwoju fitoplanktonu, roślinności, a w konsekwencji do nagromadzenia się osadów dennych w postaci mułu gnilnego. Eutrofizacja przyczynia się do starzenia jezior.
(ochrona lasu), końcowy okres progradacji. Następuje gwałtowne zagęszczenie populacji szkodnika. Rozmiar szkód w tej fazie gwałtownie wzrasta wskutek żerów pełnych na dużych niekiedy obszarach.
(ochrona lasu), związki chemiczne lub mieszaniny związków wydzielane przez zwierzęta i wpływające na zachowanie się i rozwój osobników tego samego gatunku (np. feromony płciowe u motyli lub feromony agregacyjne u korników).
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 » Wszystkich stron: 20