(ochrona lasu), kryterium oceny "zjawiska ekstremalnego". Dla potrzeb określenia zakresu prędkości wiatru powodujących zagrożenia, za maksymalną prędkość wiatru przyjęto uważać taką, która w warunkach Polski może być przyczyną opisanych w tabeli zagrożeń.
(ochrona lasu), fizyczne uniemożliwienie zwierzętom dostępu do chronionych roślin lub ich części. Wyróżniamy tu metody powierzchniowe i metody indywidulane.
(ochrona lasu), organizmy odżywiające się substancjami o dużej zawartości cukrów, np. nektarem kwiatów, spadzią.
(ochrona lasu), metoda, w której stosuje się środki lub preparaty chemiczne do ochrony roślin przed chorobami powodowanymi przez grzyby (fungicydy) lub bakterie (bakteriocydy). Ochronę chemiczną przed chorobami stosuje się według zasad profilaktyki infekcyjnej lub terapii. Fungicydy można podzielić na środki o działaniu zapobiegawczym (powierzchniowym) oraz systemicznym (wgłębnym). Techniczne sposoby stosowania środków chemicznych to dezynfekcja, impregnacja, oprysk i opylanie.
(ochrona lasu), zespoł działań oparty na następujących sposobach ochrony drzew i drzewostanów: stosowanie przeszkód zagradzających szkodnikom dostęp do miejsc żerowania, szkółek, upraw, koron drzew; zbieranie żerujących owadów szkodliwych; wyłapywanie owadów szkodliwych poszukujących żeru lub miejsca złożenia jaj.
(ochrona lasu), metoda polegająca na uwzględnieniu postulatów ochrony lasu w hodowli, użytkowaniu i urządzaniu lasu, mających na celu zwiększenie odporności drzew i drzewostanów na choroby.
(ochrona lasu), środki stosowane w tej metodzie są często proste i tanie. Ważniejsze to niszczenie chorych roślin lub ich narządów w celu zlikwidowania pierwotnych ognisk choroby, mechaniczne usuwanie patogena z gospodarza, niszczenie ekonomicznie mniej ważnych gospodarzy w przypadku występowania patogenów dwudomowych. Zabiegi metody mechanicznej mogą być stosowane zarówno w profilaktyce jak i w terapii.
(ochrona lasu), działania w zakresie poprawy warunków bytowania zwierzyny polegające na prawidłowym zagospodarowaniu obwodów łowieckich, a w szczególności m.in. na: poprawie naturalnych warunków pokarmowych (poletka łowieckie żerowe i zgryzowe), wprowadzaniu do upraw gatunków drzew dostarczających zwierzynie owoców i nasion, wykładaniu drzew ogryzowych.
(ochrona lasu), rodzina motyli, których gąsienice mają charakterystyczny ruch przypominający odmierzanie przebytej drogi. Przyciągają tył ku przodowi, przyczym całe ciało wygina się w łuk, następnie prostuje. Przepoczwarczają się przeważnie w ziemi. Liczne gatunki są groźnymi szkodnikami, szczególnie drzewostanów dębowych.
(ochrona lasu), żer owadów we wnętrzu tkanki, np.w liściach między górną a dolną skórką liścia. Powstają wąskie lub płatowo rozszerzone miny, częściowo wypełnione kałem.
(ochrona lasu), choroby powodowane przez bakterie z rodzaju Baccilus, np. u larw chrabąszcza majowego. Zewnętrznym objawem jest biała barwa oskórka spowodowana nagromadzeniem bakterii.
(ochrona lasu), regularne jakościowe i ilościowe pomiary lub obserwacje zjawiska czy obecności np. substancji, przeprowadzane przez z góry określony czas. Programy monitoringu są często stosowane w celu gromadzenia informacji na temat stanu ilościowego oraz jakościowego atmosfery i hydrosfery lub rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w czasie i przestrzeni. Zgromadzone dane ułatwiają wybór właściwych działań w przypadku szkodliwego wpływu tego stanu na życie i mienie człowieka czy stan środowiska. Pozwalają także na podjęcie akcji naprawczych lub usuwania skutków w już istniejącej sytuacji np. zagrożenia powodziowego czy ekologicznego.
(ochrona lasu), panowanie warunków poniżej temperatury krzepnięcia wody, a więc 0o C. Szkody od mrozu powstają na skutek tworzenia się lodu w komórkach i przestrzeniach międzykomórkowych roślin. Wysoka zawartość wody w roślinach powoduje, że na szkody mrozowe narażone są prawie wszytkie tkanki roślinne.
(ochrona lasu), mechanizm powstawania tego typu uszkodzeń wynika z szybszego wychładzania się (i kurczenia) kory niż drewna, w wyniku czego tworzą się pęknięcia i zagłębienia, w których gromadzi się woda. W czasie zamarzania wody szczeliny powiększają się, powodując w efekcie, w następnym roku, płatowe odpadanie kory.
(ochrona lasu), nadmierne, długotrwałe opady deszczu powodują podniesienie wód gruntowych, wylewy potoków i rzek, zabagnienie, pozbawienie gleb przewiewu, słaby rozkład ściółki wskutek tworzenia się kwasów próchnicowych oraz utratę korzystnej struktury gleby spowodowaną zaskorupieniem się wierzchniej jej warstwy. Na terenach nizinnych krótkotrwały nadmiar wody nie powoduje na ogół groźnych skutków.
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 » Wszystkich stron: 20