Właściwości lecznicze owoców wynikają z obecności w ich składzie chemicznym ciał czynnych.
Owoce gatunków dziko rosnących, w tym również leśnych, są cenione ze względu na zawartość błonnika, cukrów prostych (glukozy i fruktozy), pektyn, soli mineralnych oraz witamin i prowitamin.
Osoby dokonujące zbioru i organizatorzy skupu ziół leczniczych ze stanu dzikiego powinni przestrzegać zapisów ustawy o ochronie przyrody, szczególnie w odniesieniu do gatunków objętych ochroną. Ponadto, przy zbiorze leczniczych surowców zielarskich (w tym również gatunków nie objętych ochroną) należy przestrzegać zasad ogólnych zapobiegających szkodom w środowisku. W przypadku zbioru surowców leczniczych z terenów leśnych obowiązkiem zbieracza jest stosowanie się również do zapisów ustawy o lasach oraz wskazówek i upomnień ze strony służby leśnej.
Krajową bazę gatunków owocodajnych wzbogaca się i urozmaica poprzez introdukcję i aklimatyzację gatunków obcych.
Do zabiegów mających na celu rozbudowę baz surowcowych gatunków owocodajnych i ziół leczniczych zalicza się zwiększanie areału danego gatunku poprzez zakładanie półupraw lub upraw.
Owoc poziomki stanowi zbiór niełupek na rozrośniętym, mięsistym dnie kwiatowym. Jest on barwy czerwonej, o miłym, atrakcyjnym aromacie. Zawiera dużo cukrów, kwasów organicznych (cytrynowego, jabłkowego oraz niewielką ilość kwasu salicylowego), pektyny i związki azotowe.
Owocem jest podłużna, czerwona jagoda, dojrzewająca w sierpniu/wrześniu, twarda i bardzo kwaśna. Owoce berberysu są ubogie w związki azotowe, zawierają natomiast dużo (ok. 4% w św. m.) kwasów organicznych (jabłkowego, cytrynowego), cukrów (blisko 9%) i pektyn (ok. 6%), co nadaje im właściwości dietetyczne i żelujące (galaretujące). Są bogatym źródłem soli mineralnych i witamin.
Owoc jabłkowaty, okrągły, czerwony/brunatnoczerwony, dojrzewa w sierpniu i wrześniu. Zawiera stosunkowo dużo suchej masy (ok. 23%) i pektyn (1,5% w św.m.), a ponadto cukry, związki azotowe i niedużo kwasów organicznych. Zawartość soli mineralnych jest wysoka.
Na tle innych dziko rosnących gatunków owoców orzechy leszczyny cechują się wysoką kalorycznością (2,692 MJ/100g). Zawierają do 65% tłuszczów (oleje) a także aż 17 - 22% związków azotowych, w tym sporo białek, ponadto kilka % cukrów.
Malina moroszka wytwarza owoc złożony, przypominający jeżynę, który dojrzewając zmienia barwę od żółtozielonej, przez czerwoną do pomarańczowej; jest on kwaśny i soczysty, zawiera dużo witaminy C.
W porównaniu do owoców jabłoni uprawianych w sadach owoce jabłoni dzikiej zawierają więcej kwasów (głównie jabłkowego) i związków azotowych, sporo pektyn ale mniej cukrów. Górują nad jabłkami z sadów ze względu na zawartość witaminy C (blisko 5 razy więcej), witaminy PP, prowitaminy A oraz witamin z grupy B. Są też bogatym źródłem soli mineralnych.
Owoc rokitnika to owalny pestkowiec barwy pomarańczowej. Zawiera dużo kwasów organicznych, garbniki, cukry, pektyny, sporo związków azotowych, alkohol mannitol i sole mineralne. Wyróżnia się ze względu na zawartość w miąższu i nasionach aż 8 - 9% tłuszczów! Jest cennym źródłem wielu witamin, szczególnie witaminy C i prowitaminy A (beta-karotenu).
Owoc (jagoda)czarnej porzeczki wyróżnia się ze względu na wartości odżywcze i lecznicze. Zawiera kwasy organiczne, związki azotowe, garbniki i sporo pektyn, antocyjany, flawonoidy, olejek eteryczny, jednak stosunkowo mało cukrów. Jest ceniony ze względu na sole mineralne, występujące w obfitości. Podkreślić też należy szczególnie wysoką zawartość witaminy C i witaminy E oraz obecność prowitaminy A, witaminy PP, K i witamin z grupy B.
Jagody łochyni - fioletowoczerwone, z sinym nalotem, zawierają dość dużo związków azotowych, a także cukry (nieco mniej niż borówka czernica), kwasy organiczne (cytrynowy i jabłkowy), sole mieralne i pektyny. Są też dość bogatym źródłem witaminy C i prowitaminy A, zawierają witaminę B1 i PP.
Owoc kaliny koralowej to czerwony pestkowiec, zawierający glikozydy ( m.in. trujący glikozyd viburinę), flawonoidy, pektyny, cukry, sole mineralne i witaminy. Owoce kaliny są w niektórych krajach używane do wyrobu win, galaretek i innych przetworów. Mają też zastosowania lecznicze.
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 » Wszystkich stron: 12