(użytkowanie lasu), lasy, w których prowadzona jest racjonalna gospodarka leśna, polegająca na zalesianiu, pielęgnacji, pozyskaniu drewna i odnowieniu drzewostanów; ich zadaniem jest uzyskanie korzystnych relacji ekonomicznych z jednoczesnym zachowaniem zasady trwałości lasu i bioróżnorodności.
(użytkowanie lasu), to podkładanie pod stos wałków lub belek w celu poprawy wietrzenia stosu lub mygły; na składnicach legary mogą być wykonane ze stali lub betonu.
(użytkowanie lasu), to belki lub wałki na których układa się stosy lub dłużyce na składnicach w celu oddzielenia ich od podłoża i poprawy warunków składowania.
1. (użytkowanie lasu), posusz, który w następstwie rozkładu drewna i utraty właściwości mechanicznych uległ przewróceniu; przedstawia niską wartość użytkową i przeznaczany może być jedynie na opał 2. (użytkowanie lasu), drewno nie nadające się do przerobu przemysłowego ani do innego wykorzystania w ograniczonym zakresie mające zastosowanie na cele opałowe
(użytkowanie lasu), usunięcie uszkodzonych w następstwie klęski drzew, czasem całych drzewostanów i przygotowanie powierzchni do odnowienia.
(użytkowanie lasu), linka wpięta do pasa bezpieczeństwa, która po opasaniu nią drzewa chroni robotnika przez upadkiem z dużych wysokości.
(użytkowanie lasu), linki umocowane na końcu liny głównej wciągarki, umożliwiające zaczepienie i jednoczesną zrywkę wiązki dłużyc.
(użytkowanie lasu), w pozyskiwaniu drewna używa się lin stalowych we wciągarkach (lina główna wciągarki); z lin stalowych wykonane są linki zaczepowe, służące do formowania zrywanego ładunku (wiązki dłużyc); w arborystyce używa się lin alpinistycznych, wykonanych z tworzyw sztucznych; wykorzystuje się je do prac w koronach drzew, prowadzonych technikami alpinistycznymi.
(użytkowanie lasu), jest stosowana przy ścince drzew silnie pochylonych. Rzaz ścinający wykonuje się z pozostawieniem listwy przytrzymującej po przeciwnej stronie w stosunku do kierunku obalania. Obalenie drzewa następuje po przecięciu listwy ukośnym rzazem.
(użytkowanie lasu), miejsce przekazania nabywcy zakupionego drewna. Moze to być: las, składnica spedycyjna, składnica odbiorcy.
(użytkowanie lasu), to podział ściętego drzewa na części o określonych cechach jakościowych i wymiarowych. Wyróżniamy manipulację od odziomka, od wierzchołka, od środka z redukcją długości na wadę, W trakcie manipulacji uwzględnia się wyznaczoną przepisami drogowymi maksymalną długość pojazdu z ładunkiem, która zwykle ogranicza maksymalną długość sztuki do 14m.
(użytkowanie lasu), preparat stosowany w ogrodnictwie do zabezpieczania ran, głównie po obciętych gałęziach; współcześnie wypierany przez Funaben i lac balsam.
(użytkowanie lasu), maszyny poruszające się na kołach lub gąsienicach, ścinające drzewa za pomocą pił łańcuchowych lub nożyc hydraulicznych.
(użytkowanie lasu) maszyna wykonująca kilka operacji technologicznych; w leśnictwie terminem tym określane są harwestery i procesory.
(użytkowanie lasu), to produkt przemysłu tartacznego uzyskiwany w następstwie przetarcia na trakach lub piłach taśmowych okrągłego surowca drzewnego.
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 » Wszystkich stron: 44