(użytkowanie lasu), przy cięciu gałęzi sekatorami w trakcie naciskania na pędy powstają mikropęknięcia, jest to szczególnie ważne przy podkrzesywaniu drzew sekatorami, ponieważ mikropęknięcia ułatwiają wnikanie patogenów do drewna poprzez ranę po usuniętej gałęzi.
(użytkowanie lasu), Leśnik (ur. 4 stycznia 1921 roku w Chwalibogowie pow. Września, zm. 17 sierpnia 2007 w Poznaniu). II wojna światowa przerwała mu naukę w liceum ogólnokształcącym. Czas wojny spędził na robotach przymusowych w Niemczech. Po wojnie ukończył liceum ogólnokształcące w Gnieźnie oraz w 1949 roku studia na Wydziale Rolniczo-Leśnym Uniwersytetu Poznańskiego; Już na IV roku studiów podjął pracę naukową w Katedrze Inżynierii Leśnej. W Katedrze Użytkowania Lasu pracował od jej powołania do życia do przejścia na emeryturę w 1991 roku. Stopień doktora nauk leśnych uzyskał w 1962 roku, habilitację w 1965 roku natomiast Tytuł profesora nadzwyczajnego nadała mu Rada Państwa w 1979 roku. Zainteresowania naukowe profesora dotyczyły technicznych właściwości drewna, ilościowo-jakościowym składem substancji żywicznych w karpinie sosnowej, wydajności pracy i ergonomii leśnej. Zainicjował badania nad podkrzesywaniem drzew w lesie, które zostały szeroko rozwinięte przez jego następców. Jest autorem 7 podręczników i skryptów oraz kilkudziesięciu rozpraw i artykułów naukowych. Był promotorem ponad 100 prac magisterskich. Współpracował z ośrodkami naukowymi w Zwoleniu (Słowacja) i Tharandtcie (Niemcy). Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
(użytkowanie lasu), urządzenie zagregatowane z pilarką umożliwiające przecieranie drewna przy zastosowaniu pilarki.
(użytkowanie lasu), to iloczyn siły i ramienia siły, przy obalaniu drzew siła to skupiona w środku ciężkości masa drzewa, ramię to odległość pomiędzy pionowym rzutem środka ciężkości drzewa a krawędzią pnia; przy osiowym obciążeniu drzew ze względu na brak ramienia moment gnący = 0. Uzyskanie momentu gnącego umożliwia wykonanie rzazu podcinającego (przesunięcie punktu podparcia ramienia) i wychylenie za pomocą klinów środka ciężkości drzewa poza jego podstawę.
(użytkowanie lasu), większa liczba dłużyc lub kłód umieszczonych na legarach w celu ich krótkotrwałego lub po odpowiednim zabezpieczeniu dłuższego przechowania.
(użytkowanie lasu), niewielkie urządzenie do pomiaru prędkości przenikania fal dźwiękowych przez drewno; fale dźwiękowe są generowane w następstwie uderzenia młotkiem w badane drewno, dwa sensory umieszcza się po przeciwnej stronie drzewna głębokości 1-2 cm, po uderzeniu młotkiem sensora szybkość przemieszczania się dźwięku niesie informację o stanie zdrowotnym drzewa.
(użytkowanie lasu), osoba fizyczna lub prawna dokonująca zakupu.
(użytkowanie), pozostawia się przy wyrzynce sortymentów. W trakcie manipulacji drewna z uwagi na jego kurczenie, ryzyko wykonania odbiegającego od prostopadłego do osi dłużycy rzazu i możliwości uszkodzenia czół surowiec wyrzyna się z 1% nadmiarem.
(użytkowanie lasu), tworzy większa liczba poprzewracanych i krzyżujących się drzew w następstwie klęsk żywiołowych, głównie huraganowych wiatrów, rzadziej okiści.
(użytkowanie lasu), jedna z metod pielęgnacji drzew stosowana w arbotystyce; polega na dostarczaniu korzeniom powietrza za pomocą specjalnych maszyn lub instalacji napowietrzających; czasem wprowadza się do gleby materiały przepuszczalne (żwir, kamienie) ułatwiające wymianę powietrza glebowego.
(użytkowanie lasu), to specjalistyczne ręczne piły płaskie i ramowe, dopuszcza się podkrzesywanie drzew sekatorami, niedopuszczalne jest usuwanie gałęzi za pomocą narzędzi udarowych, takich jak siekiery, tasaki, korowniki itp.
(użytkowanie lasu), stanowią one połączenie narzędzi o odmiennej zasadzie działania, np.: sekatora z piłą; charakteryzują się większą masą od narzędzi specjalistycznych, nie przyjęły się w praktyce.
(użytkowanie lasu), to usytuowanie kolejnych zrębów w taki sposób, aby kolejno odnawiane drzewostany stanowiły schodkowy układ w stosunku do kierunku panujących wiatrów. Powoduje to wyniesienie wiatrów ponad korony drzewostanów i ogranicza ryzyko powstawania wiatrołomów.
(użytkowanie lasu), to pas nieprzeciętego drewna umożliwiający nadanie właściwego kierunku obalania ścinanemu drzewu. Zostaje on rozerwany w trakcie obalania. Niedopił zwany jest także zawiasą.
(użytkowanie lasu), to wprowadzenie w określonej dziedzinie przepisów prawnych regulujących procesy, czynności, świadczenia oraz cechy i właściwości urządzeń, surowców, produktów itp.
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 » Wszystkich stron: 44