(użytkowanie lasu), obejmuje zespół czynności, których celem jest zabezpieczenie drewna przed degradacją w następstwie rozwoju grzybów, bakterii, gwałtownego wysychania (pękanie).
(użytkowanie lasu), patrz okiść.
(użytkowanie lasu), ma miejsce gdy wymanipulowany surowiec drzewny przyjmowany jest na stan nadleśnictwa (magazyn); po określeniu wymiarów i klasy jakości drewna nadaje się danej sztuce lub stosowi drewna kolejny numer; numer i parametry odebranego drewna zapisuje się w rejestratorze leśniczego (dawniej w brulionie odbiórki drewna a następnie w wykazie odbiorczym). Tak zainwentaryzowane drewno stanowi podstawę jego sprzedaży nabywcy.
(użytkowanie lasu), patrz: nabywca.
(użytkowanie lasu), stalowa lina, najczęściej podtrzymująca drzewo pochylone w celu poprawy jego statyki; może być także zastosowana w celu poprawy statyki drzew po przesadzeniu.
(użytkowanie lasu), to poły, obliny, trociny, wióry itp. fragmenty drewna odcięte w wyniku formowania produktów drzewnych; w lesie są to zwykle odpady zrębowe powstające w trakcie pozyskiwania drewna.
(użytkowanie lasu), to kawałki drewna pozostające przy pozyskiwaniu; są to przede wszystkim kliny po wykonaniu rzazu podcinającego, kawałki gałęzi, odpady powstające w trakcie manipulacji drewna takie jak krzywizny, fragmenty drewna złamanego itp.
(użytkowanie lasu), to dolna, najcenniejsza część pnia o największych parametrach wymiarowych i zwykle najlepszych cechach jakościowych.
(użytkowanie lasu), pozbawienie koron drzew, stosowane najczęściej w celu odsłonięcia linii energetycznych, urządzeń technicznych lub budynków; zwykle istotnie skraca życie drzew; dawniej ogławiano wierzby w celu pozyskania materiałów do produkcji wyrobów wikliniarskich.
(użytkowanie lasu), surowiec najwyższej jakości, praktycznie bez wad z którego skrawa się stycznie, rzadziej obwodowo, cienkie warstwy drewna; znajduje zastosowanie w meblarstwie do oklejania powierzchni mebli. Okleina zwana jest też fornirem.
(użytkowanie lasu), urządzenie zbudowane na zasadzie głowicy harwestera; posiada napęd gąsienicowy przemieszczający okrzesywarką po pniu drzewa; przeznaczona jest do okrzesywania drzew stojących o średnicy od 8 do 23 cm z gałęzi o grubości nie przekraczającej 4 cm z wydajnością 41 drzew na godzinę (JOSS i BOMBOSCH 1985).
(użytkowanie lasu), pilarka wspinająca się na drzewa ruchem spiralnym; usuwa gałęzie w czasie wspinania się na drzewo, w drodze powrotnej dokonuje korowania pnia; może pracować w drzewostanach o pierśnicach drzew od 15 do 35 cm do wysokości 20 m.
(użytkowanie lasu), drewna składowanego w lesie to słupki podtrzymujące stos oraz legary, na których ułożono wałki, kłody lub dłużyce; opakowanie jest własnością nabywcy. Dieter F. Giefing
(użytkowanie lasu), to manipulacja surowca drzewnego, pomiar wałków, stosów, kłód i dłużyc z jednoczesnym kwalifikowaniem surowca drzewnego do odpowiednich sortymentów oraz odbiór drewna.
(użytkowanie lasu), to czynności, których efektem jest przetwarzanie surowca w produkt; w procesie pozyskiwania drewna operacje technologiczne to ścinka drzew, okrzesywanie, przerzynka, układanie stosów, korowanie oraz rozdrabnianie drewna (łupanie, zrębkowanie).
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 » Wszystkich stron: 44