(użytkowanie lasu), w chirurgii drzew stosowana dawniej metoda uzupełniania ubytków; współcześnie zaniechana ze względu na niekorzystne rezultaty stosowania takiego zabiegu.
1. (użytkowanie lasu), to nadziemna część drzewa pozostająca po jego ścięciu 2. (użytkowanie lasu), dolna część pnia pozostająca przy karpie po ścięciu drzewa
1. (użytkowanie lasu), boczna płaszczyzna pnia 2. (uzytkowanie lasu), powierzchnia boczna drewna oprócz czół
(użytkowanie lasu), metoda przyspieszonego oczyszczania drzew poprzez usuwanie żywych i obumarłych gałęzi; metoda zalecana do stosowania w młodych drzewostanach w I klasie wieku, kiedy ryzyko infekcji poprzez rany po obciętych gałęziach jest najmniejsze.
(użytkowanie lasu), podkrzesuje się około 100 drzew/ha; w I stopniu do wysokości 4 m, w drugim stopniu do wysokości 6 m; Tę metodę można zastosować także na nieco słabszych siedliskach np. w III klasie bonitacji.
(użytkowanie lasu), jest metodą selekcyjną: w I stopniu podkrzesuje się 600-800 drzew z I i II klasy Krafta w 15-16 letnich drzewostanach, usuwa się gałęzie z 3-metrowej odziomkowej części drzew. Żywa korona po podkrzesaniu drzewa zajmować powinna 40-50% jego wysokości, ulegając w trakcie wykonywania zabiegu redukcji do 25%. Podkrzesywanie II stopnia do wysokości 5 m realizować należy w drzewostanach o wysokościach drzew 8-9 m Po podkrzesaniu żywa korona powinna obejmować 30-40% wysokości drzewa; podkrzesywanie III stopnia do wysokości 6,5 m można wykonać po osiągnięciu przez drzewa przeznaczone do podkrzesania wysokości 9-10 m.Podkrzesywanie można zrealizować w terminach optymalnych lub spóźnionych. Do podkrzesywania można przeznaczyć drzewostany I lub II klasy bonitacji.
(użytkowanie lasu), stosuje się ją w drzewostanach prowadzonych systemem plantacyjnym. Podkrzesać należy wszystkie drzewa na powierzchni w terminach optymalnych (podkrzesywanie w kilku nawrotach).
(użytkowanie lasu), realizacja poszczególnych stopni podkrzesywania w możliwie najwcześniejszych terminach wyznaczonych parametrami podkrzesywanych drzew: do wysokości 3 m przy minimalnej wysokości drzewa 5 m, do wysokości 5 m przy minimalnej wysokości drzewa 8 m i do wysokości 6,5 m przy minimalnej wysokości drzewa 9 m.
(użytkowanie lasu), jednorazowe podkrzesanie drzew do wysokości 6 - 6,5 m (I, II i III stopień podkrzesywania), wiąże się to z pozostawieniem szerszej przyrdzeniowej strefy drewna z zalegającymi sękami w porównaniu z podkrzesywaniem w terminach optymalnych.
(użytkowanie lasu), podkrzesywanie drzew z żywych gałęzi.
(użytkowanie lasu), najczęściej drewniany, rzadziej stalowy słup, podtrzymująca konar lub całe drzewo narażone na wywrócenie lub złamanie; w niektórych przypadkach przy działaniu znacznych sił wykonuje się bardziej złożone konstrukcje.
(użytkowanie lasu), wstępna zrywka drewna umożliwiająca zgromadzenie wiązki dłużyc do zrywki zasadniczej.
(użytkowanie lasu), stosuje się do uzupełniania ubytków poniżej poziomu gruntu; zabezpiecza wymianę powietrza oraz umożliwia wypływ wody.
(użytkowanie lasu), dokonywanie poprawy statyki drzewa poprzez podwieszenie konarów lub całego drzewa w celu zabezpieczenia przed wyłamaniem lub przewróceniem; drzewo podwiesza się do specjalnych konstrukcji - masztu (pylon), rusztowania itp.; sposób ten zabezpiecza drzewo przed wywróceniem umożliwiając jednocześnie jego boczne wychylenia.
(użytkowanie lasu), dowiezienie drewna do drogi z nawierzchnią umożliwiającą jego dalszy transport samochodami o dużej ładowności.
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 » Wszystkich stron: 44