(użytkowanie lasu), przecieranie kłód dwoma piłami trakowymi umożliwiające uzyskanie dwóch wyrównanych boków kłody; po położeniu pryzmy na jeden z wyrównanych boków i wtórnym jej przetarciu uzyskuje się tarcicę obrzynaną o jednakowej szerokości.
(użytkowanie lasu), okres przechowywania drewna. Przechowywanie drewna okrągłego po jego pozyskaniu powinno być skrajnie krótkie. W przypadku konieczności dłuższego przechowywania w celu zabezpieczenia drewna przed deprecjacją niezbędne jest przygotowanie specjalnych warunków. W zależności od przewidywanego czasu przechowywania drewno można składować krótkoterminowo i długoterminowo, na sucho i na mokro, a także na pniu lub u odbiorcy.
(użytkowanie lasu), przez długi okres drewno może być przechowywane wyłącznie na mokro, które polega na zraszaniu drewna zgromadzonego na mygłach lub jego zatapianiu. Część (około 10%) drewna zatopionego tonie.
(użytkowanie lasu), zimą drewno może być w lesie przez okres kilku miesięcy - niskie temperatury uniemożliwiają rozwój patogenów. Również ułożone w dobrze wietrzonym terenie na legarach okorowane, lub zabezpieczone chemicznie drewno może być przechowywane przez okres około 1 roku.
(użytkowanie lasu), jest to metoda długoterminowego przechowywania drewna. Drewno musi być zraszane lub zatopione.
(użytkowanie lasu), drewno poklęskowe, w przypadku braku możliwości jego zagospodarowania należy pozostawić na pniu; procesy degradacyjne drewna obumarłych drzew stojących zachodzą znacznie wolniej niż niezabezpieczonego drewna leżącego w dnie drzewostanu.
(użytkowanie lasu), patrz: przechowywanie drewna krótkoterminowe.
(użytkowanie lasu), nabywca uzyskuje znacznie przedłużony termin płatności, w skrajnych przypadkach może to być termin zbytu produktów wykonanych z nabytego drewna; sprzedawca nie ponosi kosztów przechowywania ani ryzyka degradacji surowca w czasie przechowywania.
(użytkowanie lasu), drzewa pochylone i złomy, które zachowały część żywej korony mogą być przechowywane na pniu; sosny z powodzeniem mogą stać do kolejnej trzebieży bez ryzyka degradacji surowca drzewnego.
(użytkowanie lasu), urządzenie linowe służące do ściągania drzew zawieszonych lub nadania drzewom silnie pochylonym kierunku obalania niezgodnego z kierunkiem pochylenia. Przeciągarki w języku potocznym robotników leśnych nazywane są tirforami.
(użytkowanie lasu), poprzeczne przerzynanie ściętego drzewa w celu wymanipulowania pożądanych sortymentów. Przerzynanie zwane jest też przerzynką drewna.
(użytkowanie lasu), wobec obowiązującego zakazu usuwania drzew z zadrzewień często dokonuje się ich przesadzania; drzewa przesadza się z dużą bryłą korzeniową, zastosowanie znajdują specjalne maszyny przystosowane do wyjmowania drzew z bryłą korzeniową; drzewa można także przesadzać zimą z zamrożoną bryłą korzeniową.
(użytkowanie lasu), wzdłużne przerzynanie drewna na trakach w celu pozyskania tarcicy, krawędziaków itp.
(użytkowanie lasu), pręt drewniany lub metalowy albo taśma z zaznaczoną podziałką służące do pomiaru długości wałków, kłód i dłużyc.
(użytkowanie lasu), przyrost wtórny po podkrzesaniu u drzew może się odłożyć w przpadku:- okresowego zakłócenia warunków pogodowych w sezonie wegetacyjnym,- podkrzesywania cienioznośnych drzew z gałęzi w cienistej strefie.
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 » Wszystkich stron: 44