(użytkowanie lasu), specjalne konstrukcje (maszty) umożliwiające podwieszenie konarów lub drzew o zakłóconej statyce.
(użytkowanie lasu), obfity u niektórych gatunków wypływ soków po zranieniu drzew; szczególnie obfity w czasie pędzenia wiosennego lecz jeszcze przed rozwojem liści; Jest to dogodna pora do pozyskiwania soku brzozowego.
(użytkowanie lasu), to płyta z włókien drzewnych lub innych roślin sprasowana na gorąco do gęstości co najmniej 800 kg/m3.
(użytkowanie lasu), to płyta wykonana z wiórów drzewnych spojonych klejem; zwykle zbudowana z trzech warstw, zewnętrzne z drewna silniej rozdrobnionego, wewnętrzna z większych wiórów; grubość 8-25 mm, gęstość 600-750 kg/m3.
(użytkowanie lasu), przecinanie drewna w poprzek włókien, ręczne - siekierami, mechaniczne - rębarkami.
(użytkowanie lasu), na obwodzie pnia montowana jest sonda z dwoma antenami, jedna wysyła, druga odbiera impuls; w pomiarach wykorzystano fakt, że fale radaru przechodzące przez próchnicę dochodzą do anteny z pewnym opóźnieniem; urządzenie w sposób niezawodny pozwala wykryć próchnicę, nie pozwala jednak na precyzyjne określenie jej zasięgu.
(użytkowanie lasu), kolczaste nakładki na obuwie ograniczające ryzyko poślizgu przy poruszaniu się po mygłach.
(użytkowanie lasu), uszkodzenia gleby powstające w drzewostanie w czasie wykonywania zabiegów gospodarczych, np. w czasie zrywki drewna.
(użytkowanie lasu), sunięcie tylca lub gałęzi jest przyczyną powstania rany, przez które może nastąpić infekcja; drzewa bronią się przed infekcją poprzez blokadę tkanek przewodzących, obronę odsłoniętych komórek rany poprzez zmiany przebiegu procesów metabolicznych, wzrost chemicznej aktywności tkanki przyrannej i zarastanie rany.
(użytkowanie lasu), maszyny służące do rozdrabniania (rąbania) drewna na zrębki do produkcji płyt, celulozy lub na opał.
(użytkowanie lasu), pozyskiwanie drewna z użyciem pilarek do ścinki okrzesywania i wyrzynki oraz ciągników do zrywki.
(użytkowanie lasu), najczęściej jest wynikiem podkrzesywania drzew z żywych gałęzi; jest zabiegiem powodującym zmniejszenie aparatu asymilacyjnego drzew i może być przyczyną osłabienia przyrostów; niewielka (do 25%) redukcja korony gatunków cienioznośnych może spowodować zdynamizowanie przyrostów, w związku z usunięciem gałęzi o ujemnym bilansie asymilatów.
(użytkowanie lasu), urządzenie do nieniszczącego badania drewna drzew, słupów zabytkowych budowli itp.; badanie polega na wkręcaniu w drewno ze stałą prędkością ok.. 1500 obrotów/min; opór stawiany przez nawiercane drewno rejestrowany jest w komputerze; odczyt resistographu umożliwia lokalizację słojów rocznych w związku z odmienną gęstością drewna wczesnego i późnego; odczyt pozwala na dokładne określenie fragmentów przekroju drewna o zmienionej gęstości; standardowa długość wiertła wynosi 410 mm, do badania tarcicy stosuje się wiertła o długości 280 mm, najdłuższe wiertło ma 950 mm.
(użytkowanie lasu), robotnik zatrudniony w leśnictwie przy wykonywaniu różnorodnych zadań gospodarczych, jak: pozyskiwanie drewna, zalesienia, pielęgnacja upraw, czyszczenia itp.
(użytkowanie lasu), dzielenie drewna na drobne części, rąbanie rębarkami lub siekierami i łupanie siekierami i łuparkami.
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 » Wszystkich stron: 44