Dział
Ptaki
Ilość znalezionych haseł: 673
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Apus apus, ang. Swift) ptak z rodziny Apodidae (jerzykowate), rzędu Caprimulgiformes (lelkowe). Długość ciała 17-18,5 cm, rozpiętość skrzydeł 40-44 cm, masa ciała 31-56 g. Z pozoru podobny do jaskółek, ale zupełnie z nimi niespokrewniony. Ma bardzo długie, wąskie, sierpowate skrzydła i rozwidlony ogon. Doskonały lotnik, prawie całe życie spędza w powietrzu. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje miasta, także stare lasy z dziuplastymi drzewami. Gniazdo zakłada na lub w budynkach albo na drzewach. W czerwcu składa 2-3 jaja, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 19-25 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty V i VIII, zimuje w Afryce. Nawet latem w razie niekorzystnej pogody potrafi przemieścić się kilkaset kilometrów na południe, zaś pisklęta popadają wówczas w stan przypominający hibernację. Pożywienie: drobne owady latające. Liczebność w Polsce szacowana na 100-300 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Melanocorypha yeltoniensis, ang. Black Lark) ptak z rodziny Alaudidae (skowronki), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 18-20,5 cm, masa ciała 50-76 g. Wyraźny dymorfizm płciowy wyłącznie w okresie lęgowym (samiec w szacie godowej niemal cały czarny, samica szarawa). Pochodzenie: południowo-wschodnia Europa, centralna Azja. Do Polski zalatuje wyjątkowo. Zamieszkuje tereny otwarte. Pożywienie: latem owady, zimą nasiona, pędy traw. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Arenaria interpres, ang. Ruddy Turnstone) ptak z rodziny Scolopacidae (bekasowate), rzędu Charadriiformes (siewkowe). Długość ciała 21-24 cm, rozpiętość skrzydeł 43-49 cm, masa ciała 75-154 g. Najbardziej pstrokato ubarwiony siewkowiec. Sylwetka krępa o krótkich, czerwonych nogach i krótkim, klinowatym dziobie. Na głowie, szyi i piersi charakterystyczny biało-czarny rysunek. Wierzch ciała rdzawo-czarny, spód biały. W locie rzucające się w oczy białe pasy na skrzydłach i biało-czarny ogon. Wyraźny polifenizm (w szacie spoczynkowej ubarwiony ciemniej i mniej kontrastowo). Gniazduje na kamienistych wybrzeżach morskich (np. Skandynawii). W Polsce spotykany wyłącznie na przelotach (IV-V i VII-IX). Pożywienie: owady, skorupiaki, mięczaki, pająki, materiał roślinny. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Milvus migrans, ang. Black Kite) ptak z rodziny Accipitridae (jastrzębiowate), rzędu Accipitriformes (szponiaste). Długość ciała 48-58 cm, rozpiętość skrzydeł 130-155 cm, masa ciała 630-940 g. Podobna do kani rudej, ale nieco mniejsza, ciemniejsza, z płytko wciętym ogonem. Ubarwienie brunatne z bardziej szarą, drobno kreskowaną głową i rozjaśnieniami na pokrywach naskrzydłowych, które w locie tworzą jasne pasy na wierzchu skrzydeł. Od spodu skrzydeł szare, słabo skontrastowane pola na częściach dłoniowych skrzydeł. Ogon brunatny, drobno prążkowany. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Występuje głównie w północnej i zachodniej Polsce. Zamieszkuje lasy w pobliżu wód. Gniazdo zakłada na drzewach. W okresie IV-VI składa 2-3 jaja, które wysiaduje przez 25-26 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i VIII-IX, zimuje w Afryce i południowo-wschodniej Azji. Pożywienie: drobne kręgowce, owady, padlina (śnięte ryby). Liczebność w Polsce szacowana na 300-400 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą, zakazem fotografowania, filmowania i obserwacji, mogących powodować płoszenie lub niepokojenie oraz ochroną strefową. Strefa ochrony całorocznej obejmuje promień do 100 metrów od gniazda, strefa ochrony okresowej obowiązująca od 1 marca do 31 sierpnia obejmuje promień do 500 metrów od gniazda.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Milvus milvus, ang. Red Kite) ptak z rodziny Accipitridae (jastrzębiowate), rzędu Accipitriformes (szponiaste). Długość ciała 61-72 cm, rozpiętość skrzydeł 140-165 cm, masa ciała 800-1600 g. Ubarwienie rdzawobrązowe z białawą, kreskowaną głową. W locie rzucają się w oczy białe plamy od spodu skrzydeł oraz rudy wierzch ogona. Podobna kania czarna różni się ciemniejszym, brunatnym ubarwieniem oraz mniej wciętym ogonem. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. W Polsce występuje niemal wyłącznie w północno-zachodniej części kraju. Mniej niż kania czarna związana z wodami, zamieszkuje lasy w pobliżu łąk i pól. Gniazdo zakłada na drzewach. W okresie IV-V składa 2-3 jaja, które wysiaduje przez 31-32 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i VIII-IX, zimuje w zachodniej Europie i basenie Morza Śródziemnego. Pożywienie: drobne ssaki, ptaki, owady, padlina. Liczebność w Polsce szacowana na 650-700 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą, zakazem fotografowania, filmowania i obserwacji, mogących powodować płoszenie lub niepokojenie oraz ochroną strefową. Strefa ochrony całorocznej obejmuje promień do 100 metrów od gniazda, strefa ochrony okresowej obowiązująca od 1 marca do 31 sierpnia obejmuje promień do 500 metrów od gniazda.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (dawniej: pokrzewka czarnołbista, łac. Sylvia atricapilla, ang. Blackcap) ptak z rodziny Sylviidae (pokrzewkowate), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 13,5-15 cm, masa ciała 16-25 g. Ubarwienie popielate, spód ciała jaśniejszy. Wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec wyróżnia się czarną, a samica rdzawobrązową czapeczką. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje parki i lasy, najchętniej liściaste i mieszane z bujnym podszytem, unika monotonnych borów. Gniazdo zakłada nisko na krzewach. W czerwcu składa 4-5 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 10-16 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty IV i VIII-X, zimuje w zachodniej Europie i basenie Morza Śródziemnego. Pożywienie: owady i jagody. Liczebność w Polsce szacowana na 1200000-2000000 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 »
Wszystkich stron: 45