Dział
Ptaki
Ilość znalezionych haseł: 673
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Acrocephalus schoenobaenus, ang. Sedge Warbler) ptak z rodziny Acrocephalidae (trzciniaki), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 11,5-13 cm, masa ciała 9-15 g. Ubarwienie w odcieniach jasnego brązu. Najbardziej skontrastowana jest głowa, na której wyróżniają się biaława brew i czarno kreskowana czapeczka. Ciemne plamy na grzbiecie układają się w smugi. Spód ciała jednolicie beżowy. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. W Polsce dość rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje podmokłe, zakrzaczone łąki i turzycowiska. Gniazdo zakłada na roślinach zielnych lub na ziemi. W okresie V-VII składa 5-6 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 13-15 dni. Wyprowadza 1-2 lęgi w roku. Gatunek wędrowny, przeloty IV-V i VIII-IX, zimuje w Afryce. Owadożerna. Liczebność w Polsce szacowana na 60-120 tysięcy par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Anas acuta, ang. Pintail) ptak z rodziny Anatidae (kaczkowate), rzędu Anseriformes (blaszkodziobe). Długość ciała 51-62 cm (plus wydłużone sterówki samca w szacie godowej ok. 10 cm), rozpiętość skrzydeł 79-87 cm, masa ciała 550-1100 g. Wyraźny dymorfizm płciowy wyłącznie w okresie lęgowym. Samiec w szacie godowej ma czekoladową głowę i szyję z białym klinem sięgającym po bokach szyi na tył głowy. Przód szyi i pierś białe, boki popielate, tył ciała kremowy i czarny. Na wierzchu czarne i popielate wydłużone pióra. Lusterko połyskujące zielono. Samica skromnie ubarwiona, brunatnobeżowa z łuskowanym rysunkiem na piórach. Dziób u obu płci smukły, stalowoszary. W Polsce regularnie przelotny i coraz rzadziej lęgowy. Zamieszkuje płytkie, bogato zarośnięte jeziora, starorzecza. Gniazdo zakłada na ziemi. W okresie IV-VI składa 7-9 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 22-24 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i są od razu gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i IX-XI, zimuje w zachodniej Europie i basenie Morza Śródziemnego. Pożywienie: głównie rośliny wodne, także bezkręgowce wodne. Liczebność w Polsce szacowana była na 10-20 par, ale brak stwierdzeń lęgów po 2000 roku. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Erithacus rubecula, ang. Robin) ptak z rodziny Muscicapidae (muchołówkowate), rzędu Passeriformes (wróblowe). Długość ciała 12,5-14 cm, masa ciała 14-23 g. Łatwo rozpoznawalny po rdzawym przodzie ciała obejmującym lico, gardło i pierś, ograniczonym po bokach szyi popielatym pasem. Wierzch ciała brunatny, brzuch szarawy. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce szeroko rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje lasy, parki, zadrzewienia. Gniazdo zakłada na drzewach (w półdziuplach) lub na ziemi. W okresie IV-VII składa 4-6 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 13-14 dni. Wyprowadza dwa lęgi w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-V i IX-XI, część osobników zimuje w kraju. Pożywienie: drobne bezkręgowce (głównie owady). Liczebność w Polsce szacowana na 1-1,5 miliona par. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Sternula albifrons, ang. Little Tern) ptak z rodziny Laridae (mewowate), rzędu Charadriiformes (siewkowe). Długość ciała 21-25 cm, rozpiętość skrzydeł 41-47 cm, masa ciała 50-63 g. Najmniejsza rybitwa, znacznie mniejsza od rybitwy rzecznej. Sylwetka krępa z krótkim, słabo rozwidlonym ogonem i drobnymi nogami. Ubarwienie od wierzchu popielate, a od spodu białe. Na głowie czarna czapeczka z białym czołem. Dziób smukły, żółty z czarnym końcem. Nogi żółte. Młode mają brunatno łuskowany grzbiet i słabo skontrastowaną czapeczkę. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce występuje lokalnie w dolinach większych rzek. Zamieszkuje piaszczyste wyspy w nurcie rzeki i wybrzeża morskie. Gniazdo zakłada na ziemi. Gniazduje pojedynczo lub kolonijnie. W okresie V-VII składa 1-3 jaja, które wysiaduje samica przy niewielkiej pomocy samca przez 18-22 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i w razie niebezpieczeństwa są gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty IV-V i VIII-IX, zimuje w Afryce. Pożywienie: drobne ryby, skorupiaki i owady. Liczebność w Polsce szacowana na ok. 900 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą i dodatkowym zakazem fotografowania, filmowania i obserwacji mogących powodować płoszenie lub niepokojenie.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Chlidonias leucopterus, ang. White-winged Tern) ptak z rodziny Laridae (mewowate), rzędu Charadriiformes (siewkowe). Długość ciała 20-24 cm, rozpiętość skrzydeł 50-56 cm, masa ciała 55-80 g. Podobna do rybitwy czarnej, ale różni się od niej bardziej skontrastowanym ubarwieniem. W szacie godowej cały korpus oraz pokrywy podskrzydłowe czarne, a skrzydła jasnopopielate z białym przednim skrajem, ogon i kuper białe. Dziób i nogi ciemnoczerwone. Młode ptaki w porównaniu z rybitwą czarną mają jaśniejszy wierzch skrzydeł i brunatny grzbiet skontrastowany z białawym kuprem i ogonem. W Polsce gniazduje w bardzo zmiennej liczbie i wyłącznie na kilku stanowiskach (głównie nad Biebrzą i Narwią). Zamieszkuje bagienne doliny rzek i zarośnięte zbiorniki wodne. Gniazdo zakłada na wodzie (pływająca platforma z roślin). Gniazduje kolonijnie. W okresie V-VI składa 2-3 jaja, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 18-20 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i w razie niebezpieczeństwa są gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty V i VIII-IX, zimuje w Afryce. Pożywienie: głównie owady i inne bezkręgowce. Liczebność w Polsce szacowana na 50-4500 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą i dodatkowym zakazem fotografowania, filmowania i obserwacji mogących powodować płoszenie lub niepokojenie.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Chlidonias hybrida, ang. Whiskered Tern) ptak z rodziny Laridae (mewowate), rzędu Charadriiformes (siewkowe). Długość ciała 24-28 cm, rozpiętość skrzydeł 57-63 cm, masa ciała 80-95 g. Ubarwienie szare z jaśniej popielatymi skrzydłami. Czarna czapeczka kontrastuje z białymi policzkami. Dziób i nogi ciemnoczerwone. W Polsce dawniej bardzo rzadka, od połowy lat 80. ubiegłego wieku rozpoczęła trwającą do dziś ekspansję, powiązaną zapewne ze zniszczeniem pierwotnych siedlisk tego gatunku w rejonie Jeziora Aralskiego. Zamieszkuje bagienne doliny rzek, zarośnięte zbiorniki wodne. Gniazdo zakłada na wodzie (pływająca platforma z roślin). Gniazduje kolonijnie. W czerwcu składa 2-3 jaja, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 18-20 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i w razie niebezpieczeństwa są gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty IV-V i VIII-IX, zimuje w Afryce. Pożywienie: owady i ich larwy, rybki, drobne płazy. Liczebność w Polsce szacowana na 800-1350 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą i dodatkowym zakazem fotografowania, filmowania i obserwacji mogących powodować płoszenie lub niepokojenie.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Chlidonias niger, ang. Black Tern) ptak z rodziny Laridae (mewowate), rzędu Charadriiformes (siewkowe). Długość ciała 22-26 cm, rozpiętość skrzydeł 56-62 cm, masa ciała 60-88 g. Głowa i tułów czarne, skrzydła i ogon szare. W Polsce dość rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje bagienne doliny rzek, zarośnięte zbiorniki wodne. Gniazdo zakłada na wodzie (pływająca platforma z roślin). Gniazduje kolonijnie. W okresie V-VI składa 2-3 jaja, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 21-22 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i w razie niebezpieczeństwa są gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty IV-V i VII-IX, zimuje w Afryce. Pożywienie: głównie owady i inne bezkręgowce. Liczebność w Polsce szacowana na 4000-5000 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą i dodatkowym zakazem fotografowania, filmowania i obserwacji mogących powodować płoszenie lub niepokojenie.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Sterna sandvicensis, ang. Sandwich Tern) ptak z rodziny Laridae (mewowate), rzędu Charadriiformes (siewkowe). Długość ciała 37-43 cm (w tym wydłużone sterówki w szacie dorosłej 6-9 cm), rozpiętość skrzydeł 85-97 cm, masa ciała 200-285 g. Stosunkowo duża rybitwa o długim, smukłym, czarnym dziobie z żółtym końcem. Wierzch ciała jasnopopielaty. Na głowie czarna czapeczka z krótkim czubem na potylicy. Nogi krótkie, czarne. W Polsce regularnie przelotny, czasem też się gnieździ w ujściu Wisły. Zamieszkuje piaszczyste brzegi morskie, a podczas wędrówek – wszelkiego rodzaju wody. Gniazdo zakłada na ziemi. Gniazduje kolonijnie. W okresie V-VI składa 1-2 jaja, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 21-29 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i w razie niebezpieczeństwa są gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i VIII-IX, zimuje u wybrzeży zachodniej i południowej Europy. Pożywienie: ryby, rzadziej bezkręgowe wodne. Liczebność w Polsce szacowana na maksymalnie 24 pary. Gatunek objęty ochroną ścisłą i dodatkowym zakazem fotografowania, filmowania i obserwacji mogących powodować płoszenie lub niepokojenie.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Gelochelidon nilotica, ang. Gull-billed Tern) ptak z rodziny Laridae (mewowate), rzędu Charadriiformes (siewkowe). Długość ciała 35-42 cm, rozpiętość skrzydeł 76-86 cm, masa ciała 180-292 g. Dziób krótki i gruby, całkowicie czarny. Cały wierzch, włącznie z kuprem i ogonem, szary. Lotki pierwszorzędowe zakończone ciemnoszarym paskiem. Zamieszkuje południową Europę i centralną Azję. Do Polski zalatuje sporadycznie. Pożywienie: bezkręgowce i drobne kręgowce wodne i lądowe. Rybitwa krótkodzioba nie nurkuje, lecz często poluje na owady nad lądem, a sposobem lotu bardziej przypomina mewy niż rybitwy. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Sterna paradisaea, ang. Arctic Tern) ptak z rodziny Laridae (mewowate), rzędu Charadriiformes (siewkowe). Długość ciała 33-39 cm (w tym wydłużone sterówki 7-11,5 cm u dorosłych), rozpiętość skrzydeł 66-77 cm, masa ciała 87-145 g. Bardzo podobna do rybitwy rzecznej. Siedzący ptak ma krótsze nogi, bardziej zaokrągloną głowę i cały ciemnoczerwony dziób a końce sterówek wystają poza końce skrzydeł. W locie wierzch skrzydeł i cały spód ciała są jasnopopielate, tylko pod czarną czapeczką zaznacza się biały pas. Lotki I rzędu zakończone wąskim czarnym paskiem. W Polsce regularnie przelotna, czasem też się gnieździ. Zamieszkuje piaszczyste brzegi morskie. Gniazdo zakłada na ziemi. Gniazduje kolonijnie. W okresie V-VI składa 1-3 jaja, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 20-24 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i w razie niebezpieczeństwa są gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty IV-V i VIII-IX, odbywa jedne z najdłuższych wędrówek spośród wszystkich ptaków, zimuje w Antarktyce. Pożywienie: drobne ryby, skorupiaki i owady. Gatunek objęty ochroną ścisłą i dodatkowym zakazem fotografowania, filmowania i obserwacji mogących powodować płoszenie lub niepokojenie.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Sterna hirundo, ang. Common Tern) ptak z rodziny Laridae (mewowate), rzędu Charadriiformes (siewkowe). Długość ciała 34-37 cm (w tym wydłużone sterówki w szacie dorosłej 5-8 cm), rozpiętość skrzydeł 70-80 cm, masa ciała 90-165 g. Ubarwienie białe z wyjątkiem popielatego wierzchu skrzydeł i grzbietu. Na głowie czarna czapeczka. Dziób krwistoczerwony z czarnym końcem. W Polsce dość rozpowszechniony gatunek lęgowy. Zamieszkuje piaszczyste wyspy rzeczne i jeziorne, wybrzeża morskie. Gniazdo zakłada na ziemi. Gniazduje kolonijnie. W okresie V-VI składa 2-3 jaja, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 21-22 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i w razie niebezpieczeństwa są gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty IV i VII-IX, zimuje w Afryce. Pożywienie: drobne ryby. Liczebność w Polsce szacowana na 4000-4500 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą i dodatkowym zakazem fotografowania, filmowania i obserwacji mogących powodować płoszenie lub niepokojenie.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Hydroprogne caspia, ang. Caspian Tern) ptak z rodziny Laridae (mewowate), rzędu Charadriiformes (siewkowe). Długość ciała 48-55 cm, rozpiętość skrzydeł 96-111 cm, masa ciała 500-760 g. Największa z rybitw, większa od mewy siwej, o masywnej sylwetce z dużym, grubym, czerwonym dziobem. Na głowie czarna czapka z krótkim czubem. Płaszcz popielaty, skrajne lotki z wierzchu ciemnoszare, a od spodu czarniawe. W Polsce regularnie przelotna, czasem też się gnieździ. Zamieszkuje piaszczyste brzegi morskie podczas wędrówek - wody. Gniazdo zakłada na ziemi. Gniazduje kolonijnie. W okresie V-VI składa 1-3 jaja, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 20-22 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i w razie niebezpieczeństwa są gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty IV-V i VIII-IX. Pożywienie: ryby, rzadziej bezkręgowe wodne. Gatunek objęty ochroną ścisłą.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna,ptaki), (łac. Pandion haliaetus, ang. Osprey) ptak z rodziny Pandionidae (rybołowy), rzędu Accipitriformes (szponiaste). Jedyny przedstawiciel tej rodziny. Długość ciała 52-60 cm, rozpiętość skrzydeł 152-167 cm, masa ciała 1120-2050 g. Z wierzchu jednolicie brunatny, od spodu biały. Na białej głowie czarna pręga przez oko i krótki czub. Brak dymorfizmu płciowego. W Polsce gniazduje wyłącznie na Mazurach i w Wielkopolsce. Zamieszkuje lasy w pobliżu wód. Do gniazdowania potrzebuje starych, okazałych sosen o płaskiej koronie. Przy ich braku korzysta ze sztucznych platform, a w Skandynawii gniazduje nawet na słupach wysokiego napięcia. W okresie IV-V składa 2-3 jaja, które wysiaduje samica na zmianę z samcem przez 34-40 dni. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty IV-V i VIII-X, zimuje w Afryce. Żywi się wyłącznie rybami, na które poluje w spektakularny sposób, pikując z powietrza do wody. Liczebność w Polsce szacowana na ok. 50 par. Gatunek objęty ochroną ścisłą, zakazem fotografowania, filmowania i obserwacji, mogących powodować płoszenie lub niepokojenie oraz ochroną strefową. Strefa ochrony całorocznej obejmuje promień do 200 metrów od gniazda, strefa ochrony okresowej obowiązująca od 1 marca do 31 sierpnia obejmuje promień do 500 metrów od gniazda.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 »
Wszystkich stron: 45