(entomologia leśna), Brachyderes incanus (Linnaeus, 1758) chrząszcz z rodz. ryjkowcowate (Curculionidae). Ogryza brzegi igieł sosnowych. Larwa wygryza na korzeniach sosny okrągławe jamki. Preferuje uprawy na ubogich siedliskach, gdzie może się licznie pojawić.
(Cricetus) w systematyce rodzaj ssaków z podrodziny chomików (Cricetinae) w rodzinie chomikowatych (Cricetidae) w rzędzie gryzoni (Rodentia)
(Cricetus cricetus) gatunek ssaka z rodziny chomikowatych (Cricetidae) i podrodziny chomików (Cricetinae) w rzędzie gryzoni (Rodentia); gatunek chroniony, wymaga ochrony czynnej
(Cricetinae) podrodzina w rodzinie chomikowatych (Cricetidae) w rzędzie gryzoni (Rodentia); w Polsce jeden gatunek chomik europejski (Cricetus cricetus)
rodzina ssaków z rzędu gryzoni (Rodentia); dwie podrodziny: chomiki (Cricetinae) i karczowniki (Arvicolinae); w Polsce 11 gatunków
(zoologia leśna, ptaki), płaska, sprężysta lub wiotka część pióra ptaka, składająca się z promieni. Pióro ma dwie chorągiewki – zewnętrzną i wewnętrzną
(entomologia leśna), zewnętrzna osłona jaja owadów.
(ochrona lasu), charakterystyczne powiązania zjawisk chorobowych, w których skutek jednej fazy choroby staje się przyczyną fazy następnej. Częsty schemat choroby łańcuchowej przedstawia się wg schematu: I - patobionty atakują fizjologicznie sprawne drzewa, II - owady lub grzyby pasożytnicze opanowują drzewa przejściowo osłabione, III - pojawiają się organizmy (owady, grzyby) zasiedlające drzewa silnie osłabione lub nawet obumierające.
(ochrona lasu), tracheobakterioza lub tracheomikoza. Choroba roślin powodowana przez rozwój różnych gatunków grzybów lub bakterii pasożytniczych w naczyniach gospodarza.
(bezpieczeństwo i higiena pracy w leśnictwie), choroba nie ujęta w wykazie chorób zawodowych lecz powstanie jej możliwe jest z dużym prawdopodobieństwem do powiązania przyczynowo-skutkowego, w wyniku postępowania dowodowego, z charakterem wykonywanej pracy.
(fitopatologia leśna), odpowiednio silnie zakłócony proces fizjologiczny przez czynniki zewnętrzne na tyle długotrwały, że prowadzący do nieodwracalnych zmian strukturalnych (morfologicznych, anatomicznych i fizjologicznych wyrażających się objawami chorobowych) tego organizmu, a tym samym do śmierci lub nienormalnego rozwoju całej rośliny bądź jej części. Choroba rośliny związana jest z obecnością w roślinie czynnika chorobotwórczego i ciągłym zakłóceniem przezeń jej procesów życiowych.
(ergonomia w leśnictwie), stwierdza się zależność pomiędzy czasem trwania ekspozycji na drgania, a ilością przypadków „białych palców” u robotników leśnych. Wyniki badań w tym zakresie pzreprowadzone w Szwecji przedstawiono na rycinie.
(ergonomia w leśnictwie), choroba ujęta w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że choroba została spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, zwanymi narażeniem zawodowym.
(bezpieczeństwo i higiena pracy w leśnictwie), choroba wymieniona w wykazie chorób zawodowych (załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie chorób zawodowych) jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, zwanych "narażeniem zawodowym".
(urządzanie lasu), powodowane przez czynniki chorobotwórcze zaburzenia procesów życiowych roślin drzewiastych, często prowadzące do deprecjacji drewna.
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 » Wszystkich stron: 38