(użytkowanie lasu), specjalistyczny ciągnik leśny przeznaczony do zrywki drewna długiego, dłużyce wleczone są z uniesionymi odziomkami. Ciągnik leśny wyposażony jest w ławę (spycharkę) przeznaczoną do mygłowania zerwanego drwewna oraz w jedno- lub dwubębnową wciągarkę ułatwiającą formowanie ładunku.
(użytkowanie lasu), specjalistyczny ciągnik leśny do nasiąbiernej zrywki drewna krótkiego o maksymalnej długości 6-8 m, wyposażony jest w żuraw z chwytakiem i kłonice wyznaczające przestrzeń ładowną pojazdu.
(użytkowanie lasu), pojazd roboczy skonstruowany w sposób umożliwiający wykonywanie wiele różnorodnych zadań w rolnictwie; wyposażony jest w podnośnik hydrauliczny oraz wałek przekaźnika mocy; możliwe jest także wykorzystywanie pompy hydraulicznej do napędzania urządzeń peryferyjnych; umożliwia wykonywanie wielu zadań w rolnictwie po zagregatowaniu z różnorodnymi maszynami; w leśnictwie wykorzystywany jest do zrywki drewna, która charakteryzuje się jednak niewielką wydajnością, szczególnie przy wykonywaniu zadań w młodych drzewostanach.
to pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie wyłącznie do ciągnięcia przyczepy
(użytkowanie lasu), przeznaczony jest do przewozu naczep samochodowych o dużej ładowności; znajduje szerokie zastosowanie w transporcie drogowym; w leśnictwie w zestawie z odpowiednią naczepą znajduje zastosowanie w transporcie drewna.
(mechanizacja prac leśnych), ciągnik uniwersalny wyposażony w kleszcze zrywkowe, mygłownicę, zabudowę podwozia i osłonę kabiny pełni funkcję ciągnika zrywkowego typu skider. Wydajność takiego ciągnika osiąga 80 – 90% wydajności ciągnika specjalistycznego. Ze względu na to, że ciągniki uniwersalne produkowane są w dużych seriach często posiadają one wiele nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych, których nie posiadają ciągniki zrywkowe i są od nich tańsze.
(mechanizacja prac leśnych), ciągnik uniwersalny wyposażony w nabudowany żuraw, zaczepioną z tyłu przyczepę kłonicową i obrotowy układ sterowania ciągnika wraz z fotelem operatora pełni funkcję ciągnika do zrywki nasiębiernej (forwardera), ale jest od niego znacznie tańszy, może być wykorzystany również do innych prac jak prace zrywkowe, ale osiąga zwykle mniejsze wydajności od podobnej klasy ciągnika specjalistycznego.
(mechanizacja prac leśnych), ciągnik uniwersalny wyposażony we wciągarkę linową jedno lub dwubębnową, mygłownicę zamontowaną zwykle na ładowaczu czołowym, zabudowę podwozia i osłonę kabiny pełni funkcję podobnej mocy ciągnika zrywkowego typu skider. Wydajność takiego ciągnika osiąga 80 – 90% wydajności ciągnika specjalistycznego. Ze względu na to że ciągniki uniwersalne produkowane są w dużych seriach często posiadają one wiele nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych, których nie posiadają ciągniki zrywkowe i są od nich tańsze.
(mechanizacja prac leśnych), środek energetyczny przeznaczony do agregatowania z różnymi narzędziami i maszynami. Wyposażony jest w wałek odbioru mocy (WOM), zaczep pociągowy, tylny trzypunktowy układ zawieszenia, czasem przedni trzypunktowy układ zawieszenia, układ hydrauliki zewnętrznej. Jego moc może być wykorzystana poprzez uciąg, wałek odbioru mocy lub poprzez napęd urządzeń hydraulicznych. Dzięki wymienionym wyżej różnym sposobom przekazywania mocy jest uniwersalnym źródłem napędu i może być agregatowany z wieloma maszynami.
(użytkowanie lasu), ciągnik rolniczy lub skider wyposażony we wciągarkę umożliwiającą dociąganie wyrobionego surowca drzewnego i formowanie ładunku.
(mechanizacja prac leśnych), zbudowany jest gąsienicowego ciągnika wyposażonego w mygłownicę, płytę oporową i wciągarkę linową. W trudnych warunkach terenowych podstawowym problemem jest przejezdność ciągnika i szkody powodowane podczas zrywki. Gąsienicowy układ jezdny pozwala znacznie zmniejszyć naciski jednostkowe ciągnika i zwiększa jego siłę uciągu głównie na śniegu i mokrej nawierzchni.
(użytkowanie lasu), ciągnik przeznaczony do zrywki drewna, który jest przystosowany do wykonywania tego zadania poprzez współprace z urządzeniami peryferyjnymi.
(łowiectwo), zjawisko dotyczy łasicy i gronostaja. W obydwu przpadkach ciąża może trwać od 2 do 8 miesięcy w zależności od okresu zaplodnienia. Samica zplodniona latem poprzedniego roku nosi ciążę 8 miesięcy.
(łowiectwo), Międzynarodowa Rada Łowiectwa i Ochrony Zwierzyny, założona w roku 1930. Koordynuje badania w dzidzinie łowiectwa oraz prace z zakresu ustawodawstwa lowieckiego.
(łowiectwo), naganianie zwierzyny przy uuzyciu niewielkie liczby naganiaczy, którzy nie używają sygnałów dźwiękowych i spokojnie poruszają się w miocie ruszając zwierzynę.
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 » Wszystkich stron: 38