C
Ilość znalezionych haseł: 563
(zoologia leśna, płazy), w klimacie umiarkowanym silnie związany z porami roku. Dwie fazy, zależne od temperatury otoczenia: spoczynek zimowy (hibernacja) i aktywność, sterowane hormonami przysadki mózgowej i wywołane czynnikami pogodowymi: temperaturą otoczenia, opadami, wilgotnością powietrza, nasłonecznieniem, długością dnia świetlnego, promieniowaniem UV, ciśnieniem atmosferycznym. Miesiące przełomowe to listopad i marzec.
Zobacz więcej...
(ekologia lasu, dynamika biocenoz leśnych), cykliczne procesy w biocenozach leśnych związane są zarówno z rytmem dobowym, jak i sezonowym. W rytmie dobowym, sterowanym m.in. długością dnia i nocy, zmiennością natężenia promieniowania słonecznego, temperatury i wilgotności powietrza, zmienia się m.in. intensywność transpiracji i fotosyntezy roślin, czy aktywność owadów, ptaków i zwierzyny. W rytmie sezonowym, warunkowanym cykliczną zmiennością pór roku (wynikającą z położenia geograficznego) obserwuje się: kiełkowanie i rozwój siewek, wszystkie zjawiska fenologiczne, zmiany intensywności wzrostu pędów i korzeni, jak też zróżnicowanie pór przystępowania do rozrodu i rocznych cykli rozwojowych u zwierząt.
Zobacz więcej...
(botanika leśna, drzewa i krzewy leśne), (Chamaecyparis) rodzaj z rodziny cyprysowatych (Cupressaceae) i podrodziny cyprysowych (Cupressoideae) obejmujący 6-7 gatunków występujących w Ameryce Północnej i wschodniej Azji. Do naszych lasów stosunkowo najczęściej wprowadzano dwa gatunki. Cyprysik Lawsona [Chamaecyparis lawsoniana (A. Murray) Parl.] – drzewo do 50 m wysokości. Gałązki wachlarzowate, na końcach zwisające, niebieskawozielone. Liście łuskowate, na wierzchołkach krótko zaostrzone (mniej kłujące niż u cyprysika groszkowego Chamaecyparis pisifera), na dolnej stronie pokryte białym nalotem woskowym o najbardziej intensywnym zabarwieniu w miejscach styku łusek (wzór w kształcie litery X). Pylniki czerwone. Szyszki o średnicy 7-8 mm, przed dojrzeniem jasnoniebieskie od nalotu woskowego. Ojczyzna – USA, niewielki obszar u wybrzeży Oceanu Spokojnego w południowo-zachodniej części stanu Oregon i północno-zachodniej Kalifornii, lokalnie do 1700 m n.p.m. Tam ważny gatunek produkcyjny o cennym drewnie, wykorzystywanym m. in. w budownictwie, do wyrobu mebli i podkładów kolejowych. Dawniej sadzony w lasach, lecz bez zadowalających rezultatów (słaba jakość techniczna drzew, wrażliwość na niskie temperatury i mała odporność na hubę korzeniową). Cyprysik groszkowy [Chamaecyparis pisifera (Siebold & Zucc.) Endl.] – drzewo do wys. 50 m. Gałązki na końcach zwisające, od góry ciemnozielone, błyszczące, przy dotyku kłujące. Łuski równej długości z odstającymi i ostrymi wierzchołkami, pod spodem pokryte plamkami nalotu woskowego o jednolitym zabarwieniu. Szyszki małe, wielkości ziaren grochu, przed dojrzeniem jasnozielone, bez nalotu woskowego, później brązowe bez połysku. Tarczki pomarszczone. Zasięg – środkowa i południowa część Japonii, 600-1500 m n.p.m. W ojczyźnie ważne drzewo leśne o dużym znaczeniu gospodarczym. Dość często spotykane u nas w parkach i na cmentarzach. Dawniej wprowadzane też do lasów, gdzie rośnie wprawdzie lepiej niż inne gatunki cyprysików, jednak nie znalazł zastosowania na skalę gospodarczą.
Zobacz więcej...
(botanika leśna, drzewa i krzewy leśne), (Taxodium) rodzaj z rodziny cypryśnikowatych (Taxodiaceae), do którego należy jeden wielopostaciowy gatunek – cypryśnik błotny.(Taxodium distichum Rich.). Drzewo do 50 m wysokości. Pień zwykle silnie zbieżysty. Korona początkowo stożkowa, potem szeroko zaokrąglona. Pędy dwojakiego rodzaju: szczytowe, zakończone pąkiem i drewniejące oraz boczne, bez pąka i corocznie opadające. Igły sezonowe, ułożone skrętolegle i rozłożone grzebieniasto, miękkie, jasnozielone, przebarwiające się jesienią na kolor brązowy. Szyszki kuliste, 2-3 cm średnicy, rozpadające się po dojrzeniu. Charakterystyczne są korzenie powietrzne, tzw. pneumatofory, które wyrastają z korzeni podziemnych ponad powierzchnię gleby. Przypisuje się im różne funkcje, np. pobieranie tlenu, gromadzenie substancji zapasowych i stabilizacja drzew na siedliskach bagiennych. Występowanie – rejony południowo-wschodnie USA: Luizjana, Teksas, Arkansas, Karolina, Maryland, Floryda; bagna oraz tereny zalewane – doliny rzek i obrzeża jezior. Oryginalne drzewo ozdobne, wytrzymałe na mrozy, dawniej dość często sadzone w parkach, zwykle na glebach wilgotnych, na których rośnie najlepiej.
Zobacz więcej...
(zoologia leśna, ptaki), (łac. Anas crecca, ang. Teal) ptak z rodziny Anatidae (kaczkowate), rzędu Anseriformes (blaszkodziobe). Długość ciała 34-38 cm, rozpiętość skrzydeł 53-59 cm, masa ciała 200-450 g. Wyraźny dymorfizm płciowy wyłącznie w okresie lęgowym. Samiec w szacie godowej łatwo rozpoznawalny po brązowo-zielonej głowie z połyskiem i popielatym ubarwieniu tułowia z beżową nakrapiana piersią. Na skrzydle ma połyskujące zielono-czarne lusterko. Samica szarobrunatna, gęsto plamkowana. W Polsce słabo rozpowszechniony i niezbyt liczny gatunek lęgowy, dość licznie spotykany natomiast w okresie przelotów. Zamieszkuje małe, bujnie zarośnięte jeziora, również śródleśne. Gniazdo zakłada na ziemi. W okresie IV-VI składa 8-11 jaj, które wysiaduje wyłącznie samica przez 21-23 dni. Zagniazdownik, pisklęta wykluwają się pokryte puchem i są od razu gotowe do opuszczenia gniazda. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gatunek wędrowny, przeloty III-IV i IX-XI, zimuje w zachodniej Europie i basenie Morza Śródziemnego. Pożywienie: głównie rośliny wodne, także owady i mięczaki. Liczebność w Polsce szacowana na 1300-1700 par. Gatunek łowny. Okres polowań od 15 sierpnia do 21 grudnia.
Zobacz więcej...
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 »
Wszystkich stron: 38